19. Tydzień Kina Hiszpańskiego - w klubie Żak

Marzec i kwiecień to czas, kiedy w największych miastach Polski pokazywane są najciekawsze dokonania kinematografii słonecznej Hiszpanii. 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego zawita także do Gdańska - wybrane filmy zobaczymy w klubie Żak w dniach 22-28 marca.
21.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Kochani bracia i siostry”
„Kochani bracia i siostry”
mat. prasowe
 
Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii, święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. Przegląd skierowany jest zarówno do miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino.
 
- W programie prezentowany jest szeroki przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne, a różnorodność gatunkowa i tematyczna sprawia, że każdy widz znajdzie coś dla siebie - zapraszają organizatorzy. - W ramach TKH prezentowane są najgłośniejsze i najbardziej intrygujące nowe hiszpańskie filmy, w większości niepokazywane wcześniej w Polsce. Wśród nich znalazły się filmy prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz zdobywcy prestiżowych nagród.
 
 
„Mokra robota”
„Mokra robota”
mat. prasowe
 
W programie tegorocznego, 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego - znalazły się między innymi: nowa komedia twórców „Sławetnego: Agenta sekretnego”, dokument o legendzie flamenco, oraz filmy nagradzane na festiwalach w Maladze i San Sebastian. Repertuar uzupełnia duża liczba docenionych i zróżnicowanych debiutów - wszystko to będzie można premierowo w trakcie tego filmowego święta.
 
Wydarzenie odbędzie się w klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197), w dniach 22-28 marca. Bilety: 8-18 zł.
 
„Bez końca”
„Bez końca”
mat. prasowe
 
 
 
PROGRAM:
 
22.03 / G.18.45
KOCHANI BRACIA I SIOSTRY / Mi querida cofradía / r. Marta Díaz de Lope Díaz / Hiszpania / 2018 / 88 min.
Komiczna komedia kościelna. Akcja debiutu reżyserskiego Marty Díaz de Lope Díaz rozgrywa się w pięknym andaluzyjskim miasteczku Ronda. Zagorzała katoliczka, Camen (Gloria Muñoz), od 30 lat wierna swemu religijnemu bractwu, jest o krok od zostania jego przewodniczącą. Niestety, niezbyt uczciwe wybory wygrywa groteskowy, arogancki szowinista Ignacio (Juan Gea), który chce się jej pozbyć. Czy Carmen znajdzie sposób na podstępnego konkurenta?
 
22.03 / G.20.30
BERLIN. BARCELONA / Les distàncies / r. Elena Trapé / Hiszpania / 2018 / 99 min.
Triumfator Festiwalu Kina Hiszpańskojęzycznego w Maladze 2018. Czworo znajomych jedzie do Berlina złożyć niespodziewaną wizytę swojemu przyjacielowi Comasowi (Miki Esparbé) z okazji jego urodzin. Na miejscu okazuje się jednak, że nie wita on ich tak ciepło, jak się spodziewali. Napięcie rośnie, a przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.
 
23.03 / G.18.45
TO JEJ SZUKAM / Yo la busco / r. Sara Gutiérrez Galve / Hiszpania / 2018 / 85 min.
Pierwszy film Sary Gutiérrez Galve to opowieść o pragnieniach i rozczarowaniach z Barceloną w tle.
30-letni Max (Dani Casellas) i jego współlokatorka Emma (Laia Vidal) są dobrymi przyjaciółmi, chociaż chłopak ma nadzieję na coś więcej. Kiedy Emma postanawia się wyprowadzić, Max jest rozczarowany. Pełen wątpliwości i niepokoju czuje potrzebę zmiany. Inspiracji szuka nocą na ulicach Barcelony, gdzie nie brak fascynujących postaci.
 
23.03 / G.20.30
DIANA / r. Alejo Moreno / Hiszpania / 2018 / 103 min.
Intrygujący debiut reżyserski Aleja Moreno. Sofía (Ana Rujas) jest luksusową prostytutką, a Jano (Jorge Roldán) młodym, ambitnym biznesmenem, który pewnej nocy korzysta z jej usług. Zafascynowany Sofią, coraz częściej ją odwiedza. Z czasem dziewczyna zaczyna czuć się osaczona i postanawia bronić się przed natrętnym klientem. Jak daleko będzie zmuszona się posunąć?
 
24.03 / G.18.45
PODRÓŻ DO POKOJU MATKI / Viaje al cuarto de una madre / r. Celia Rico Clavellino / wyk. Lola Dueñas (Zama, Ja też!, Volver), Anna Castillo (Powołanie) / Hiszpania / 2018 / MFF w San Sebastian 2018: Nagroda Specjalna, Nagroda Młodego Jury / 90 min.
Pierwszy film Celii Rico Clavellino, wyróżniony na MFF San Sebastián nagrodą Młodego Jury. Leonor (Ana Castillo) chce wyfrunąć z rodzinnego gniazda, ale nie ma odwagi powiedzieć o tym matce. Estrella (Lola Dueñas) nie chce, żeby jej córka wyjechała, ale też nie jest w stanie zatrzymać jej przy sobie. Czy uda im się zmierzyć się z nowym, nieznanym etapem życia?
 
24.03 / G.20.30
PETRA / r. Jamie Rosales / Hiszpania / 2018 / 107 min.
Współczesna grecka tragedia, która znalazła się w programie festiwalu w Cannes. Petra (Bárbara Lennie) nigdy nie poznała swojego ojca, jednak po śmierci matki postanawia go odnaleźć. Trop prowadzi do Jaumego (Joan Botey), artysty słynącego zarówno ze swoich ekscentrycznych dzieł, jak i trudnego charakteru. Pragnąc się do niego zbliżyć, przyjeżdża do jego domu, by zostać jego uczennicą. Tam zostaje wplątana w rodzinne intrygi.
 
25.03 / G.18.00
MOKRA ROBOTA / Ola de crímenes / r. Gracia Querejeta / wyk. Maribel Verdú (Labirynt Fauna, I twoją matkę też, Śnieżka) / Hiszpania / 2018 / 97 min.
Czarna komedia w reżyserii Gracii Querejety (Szczęśliwych 140). Leyre (Maribel Verdú) jest rozwiedzioną, zamożną kobietą, mieszkającą w luksusowej willi w Bilbao. Kłótnia z byłym mężem, który grozi, że przestanie utrzymywać ją i ich syna, wymyka się spod kontroli i kończy się tragedią. Chcąc ochronić rodzinę, Leyre nieświadomie doprowadza do kolejnych dramatycznych wydarzeń.
 
26.03 / G.17.45
CAMARÓN: FLAMENCO I REWOLUCJA / Camarón: flamenco y revolución / r. Alexis Morante / Hiszpania / 2018 / 104 min.
Film dokumentalny o jednej z najbardziej ekscytujących postaci świata muzyki XX wieku, jaką był Camarón de la Isla. Hołd złożony życiu i sztuce tego niezwykłego artysty w 25. rocznicę śmierci. Intymny portret legendy flamenco, z niepublikowanymi dotąd zdjęciami rodzinnymi, materiałami filmowymi i dokumentami, które przybliżą nam świat cantaora.
 
27.03 / G.17.45
YULI / r. Icíar Bollaín (Nawet deszcz) / Hiszpania, Kuba, W.Brytania, Niemcy / 2018 / 110 min.
Yuli to syn afrykańskiego boga Oguna, bojownika. Yuli to też pseudonim Carlosa Acosty - Kubańczyka, pierwszego czarnoskórego tancerza baletowego, który wcielał się w postaci napisane dla białych i występował na deskach Houston Ballet i The Royal Ballet. Film hiszpańskiej reżyserki Icíar Bollaín (Nawet deszcz) oparty na autobiografii tancerza Sin mirar atrás ze scenariuszem dwukrotnie nagradzanego w Cannes Paula Laverty'ego, stałego współpracownika Kena Loacha.
 
28.03 / G.16.30
SUPERLÓPEZ / r. Javier Ruiz Caldera (Sławetny: Agent sekretny) / wyk. Dani Rovira (Jak zostać Baskiem, Jak zostać Katalonką, Teraz albo nigdy), Maribel Verdú (Labirynt Fauna, I twoją matkę też, Śnieżka) / Hiszpania / 2018 / Goya 2019: Najlepsze efekty specjalne / 108 min.
Przebój kasowy hiszpańskiego kina (ponad 2 miliony widzów), inspirowana serią komiksów, parodia Supermana. Od kiedy przybył na Ziemię z planety Chitón, jego życie nie jest łatwe. Superlópez (Dani Rovira) ma rentgen w oczach, czyta w myślach, lata i jest w stanie zatrzymać pędzący wagon metra. Jak tu się nie wyróżniać? I co na to jego licealna miłość, Luisa Lanas (Alexandra Jiménez)?
 
28.03 / G.18.30
BEZ KOŃCA / Sin fin / r. César Esteban Alenda, José Esteban Alenda / Hiszpania / 2018 / 97 min.
Debiut reżyserski braci Alendów. Film drogi rozgrywający się między Kadyksem, Malagą i Madrytem. Historia miłości i podróży w czasie. Javier (Javier Rey) przybywa z przyszłości, aby odzyskać utraconą miłość Marii (María León). Wspólnie doświadczają magii pierwszego spotkania i powtarzają podróż, która rozpoczęła się świtem w Madrycie i zakończyła zachodem słońca na andaluzyjskim wybrzeżu.
 
 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór