• Start
 • Wiadomości
 • 18 gdańskich par z przepisem na wieczną miłość. W Dworze Artusa obchodzili Złote Gody

18 gdańskich par z przepisem na wieczną miłość. W Dworze Artusa obchodzili Złote Gody

W środę, 8 września, w Dworze Artusa 18 gdańskich par świętowało Złote Gody - 50. rocznicę małżeństwa. Z tej okazji, szczęśliwcom - którzy pocieszają, że trwały, udany związek nie wymaga aż tyle ciężkiej pracy, jak mogłoby się wydawać - Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczył zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski.
( 09.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środę, 8 września 2021 r., w Dworze Artusa, zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski wręczył pamiątkowe odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie
W środę, 8 września 2021 r., w Dworze Artusa, zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski wręczył pamiątkowe odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Z wielką radością uczestniczę dzisiaj w państwa święcie. Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz przeprosiny od pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz, która reprezentuje dzisiaj nasze miasto na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, i nie mogła być dzisiaj z państwem - powitał gości zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, podczas uroczystości, która odbyła się w środę, 8 września, w Dworze Artusa. - Z okazji tej wspaniałej rocznicy, 50. lat państwa pożycia małżeńskiego - a niektórzy z państwa obchodzą nawet dłuższy staż związku - chciałbym wyrazić wdzięczność. To dzięki państwa ciężkiej pracy, nasze miasto wygląda dzisiaj w tak wspaniały sposób, jest tak doceniane przez odwiedzających, ale i samych mieszkańców. Gdańsk to miejsce dobre do życia i to m.in. państwa zasługa.

18 gdańskich par odebrało z rąk prezydenta Piotra Borawskiego Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Dodatkowo odznaczonym tradycyjnie wręczono kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.

 


- Dzisiaj w Dworze Artusa, w miejscu, które gościło wiele osobistości na przełomie wieków, ale i ostatnich lat - królów, prezydentów i premierów, wybitnych postaci z całego świata - to wy jesteście najważniejsi. Stanowicie wzór dla nas wszystkich - podkreślił prezydent Piotr Borawski. - W imieniu swoim, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i całego Urzędu Miejskiego w Gdańsku składam serdeczne gratulacje i życzę Państwu zdrowia, i jeszcze wielu, wielu wspólnych lat.

Wśród par, które tego dnia świętowały małżeńskich jubileusz, byli państwo Barbara i Bolesław Formelowie, którzy podzielili się swoim przepisem na długi, dający satysfakcję i wiele miłości związek. Ich doświadczenia pozwalają wierzyć, że przy odrobinie szczęścia i determinacji, każdy może przeżyć swoje Złote Gody - jeśli będzie chciał.

- Zaskoczony jestem, że tak szybko to zleciało. Jak się wytrzymało pierwsze trzy, cztery lata, to potem już samo idzie. Jeżeli ktoś po kilku latach rezygnuje, to robi głupotę - mówi pan Bolesław, nie ukrywając radości z tego, że udało mu się z żoną przeżyć tyle lat wspólnie, ale i podkreślając, że długoletni związek małżeński to ważne przesłanie dla innych pokoleń. - Jeżeli my pokazujemy, że warto być razem, dzieci to widzą i też tak odbierają potem relacje międzyludzkie - jako trwałą wartość.

A jak wytrwać tych kilka pierwszych lat razem? Zdaniem pani Barbary najważniejsze jest zaufanie. Dobrze mieć także pasję, która łączy. - Dużo podróżujemy wspólnie, to nas trzyma blisko siebie. Jeździmy po kraju i za granicę, kurujemy przy okazji nasze zdrowie - zdradza. I zachęca do budowania trwałych relacji. - Rodzina jest bardzo fajna, mamy dwie wspaniałe córki, cudownych zięciów, troje wnucząt. Udało nam się stworzyć taką wspólnotę rodzinną. Jesteśmy szczęśliwi.

 

Pary, które w środę, 8 września, obchodziły jubileusz 50-lecia małżeństwa:

 1. Józefa i Józef Bekieszowie
 2. Teresa i Antoni Bogdziewiczowie
 3. Helena i Marian Borowcowie
 4. Joanna i Stanisław Bulejowie
 5. Lucyna i Józef Buśkowie
 6. Barbara i Ryszard Dybizbańscy
 7. Barbara i Bolesław Formelowie
 8. Danuta i Mieczysław Prędowie
 9. Janina i Henryk Rombelowie
 10. Halina i Marian Sadowscy
 11. Jadwiga i Jerzy Salewscy
 12. Bogumiła i Eugeniusz Stolarczykowie
 13. Romana i Stefan Szafrańscy
 14. Bożena i Jerzy Szałkiewiczowie
 15. Daniela i Zbigniew Trusińscy
 16. Małgorzata i Sławomir Wojciechowscy
 17. Renata Rotkiewicz-Woźniak i Józef Woźniak
 18. Maria i Antoni Załęscy.