• Start
  • Wiadomości
  • 16. Festiwal Goldbergowski. Dwa weekendy i sześć koncertów na cześć ucznia Bacha

16. Festiwal Goldbergowski. Dwa weekendy i sześć koncertów na cześć ucznia Bacha

W ramach 16. edycji wydarzenia poświęconego muzyce gdańskiego klawesynisty i kompozytora - Johanna Gottlieba Goldberga, od 3 do 12 września w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury (ul. Elżbietańska 9/10 w Gdańsku), odbędzie się sześć koncertów. Wśród wykonawców, m.in. kontratenor Jakub Józef Orliński, duńska narodowa orkiestra barokowa Concerto i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. W programie także wyjątkowy koncert na historycznych fortepianach z lat 40. XIX wieku.
03.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
unnamed (5)
 

 

 

Ideą wydarzenia jest promocja muzycznego dziedzictwa naszego miasta i akcentowanie związku Goldberga z jego rodzinnym Gdańskiem.

Podczas inauguracji festiwalu w piątek, 3 września 2021 r., wystąpił znakomity polski kontratentor Jakub Józef Orliński – wyróżniony w ostatnich sezonach najważniejszymi nagrodami światowej krytyki muzycznej. Artyście, w programie złożonym z muzyki J.S. Bacha, G.F. Händla i gdańskiego kapelmistrza J.V. Medera, towarzyszył Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod dyrekcją cenionego klawesynisty Krzysztofa Garstki.

Kolejną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sergey Malov – rosyjski wirtuoz instrumentów smyczkowych, który na sobotnim koncercie w Gdańsku  wykona komplet suit wiolonczelowych J.S. Bacha na wiolonczeli da spalla. W niedzielę, 5 września polski zespół Filatura di Musica zaprezentuje kompozycje z Tabulatury Pelplińskiej, utrwalone przez muzyków na płycie „Canzony znane i nieznane. Tabulatura Pelplińska Adam Jarzębski”, nominowanej do tegorocznej nagrody Fryderyka. Muzycy podczas występu sięgną także po kompozycje twórców związanych z Gdańskiem – Nathanaela Schnittelbacha i Paula Sieferta.

Drugi weekend festiwalu, 10 września, rozpocznie się od prezentacji motetów Andreasa Hakenbergera, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i szwajcarskiego zespołu Musica Fiorita. Efekty pracy nad muzyką tego gdańskiego kapelmistrza oba zespoły utrwaliły na płycie w 2018 roku dla wytwórni Naxos. Podczas koncertu pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego – tegorocznego laureata złotego Fryderyka – kompozycje zostaną zaprezentowane w bogatej wersji brzmieniowej z rozbudowanym zespołem instrumentalnym, pracującym pod kierunkiem Danieli Dolci. Na kolejnym koncercie w sobotę, 11 września wystąpi zespół Concerto Copenhagen, prowadzony przez klawesynistę Larsa Ulrika Mortensena i wykona kameralne wersje suit orkiestrowych J.S. Bacha.

W ostatnim dniu festiwalu, w niedzielę 12 września na koncercie Ewy Pobłockiej i Tobiasa Kocha będzie można wysłuchać Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha. Utwór nierozerwalnie związany z festiwalem i osobą jego patrona Johannem Gottliebem Goldbergiem, zaprezentowany zostanie w transkrypcji na dwa fortepiany, autorstwa J. Rheinbergera. Artyści podczas występu grać będą na historycznych fortepianach, z których jeden, datowany na 1842 rok, pochodzi z warsztatu gdańskiego budowniczego J.B. Wiszniewskiego.

 

Program festiwalu

Piątek 3.09, godz. 20.00, Jakub Józef Orliński – kontratenor, Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona i Krzysztof Garstka – dyrygent.

W programie: Kompozycje J.S. Bacha i G.F. Händla w połączeniu z muzyką gdańskiego kapelmistrza J.V. Medera

Sobota 4.09. godz. 19.00, Sergey Malov (Rosja) – wiolonczela da spalla

W programie: J.S. Bach – Suity wiolonczelowe nr 1-6 BWV 1007-1012

Niedziela 5.09 godz. 19.00, Zespół Filatura di Musica (Polska)

W programie: Tabulatura Pelplińska i muzyka gdańskich kompozytorów N. Schnittelbacha i P. Sieferta

Piątek 10.09 godz. 20.00, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Zespół Musica Fiorita (Szwajcaria), Jan Łukaszewski - dyrygent

W programie: Motety gdańskiego kapelmistrza Andrzeja Hakenbergera (1573/74-1627)

Sobota 11.09, godz. 19.00, Concerto Copenhagen (Dania), Lars Ulrik Mortensen – dyrygent

W programie J.S. Bacha – Suity orkiestrowe BWV 1066-1069 w kameralnej, transparentnej wersji

Niedziela 12.09.godz. 19.00, Tobias Koch & Ewa Pobłocka – fortepiany historyczne

W programie J.S. Bach – Wariacje Goldbergowskie BWV 988. Artyści wykorzystają m.in. fortepian z gdańskiej pracowni Jakoba Wiszniewskiego z lat 40’ XIX wieku. 

 

Festiwal Goldbergowski został zainicjowany w 2006 roku przez prof. Alinę Ratkowską (UMFC w Warszawie). Patronem festiwalu jest urodzony w Gdańsku najsłynniejszy uczeń J.S. Bacha – klawesynista Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756), który do historii muzyki przeszedł dzięki słynnym Wariacjom Goldbergowskim. Ideą wydarzenia jest promocja muzycznego dziedzictwa Miasta Gdańska i akcentowanie związku Goldberga z jego rodzinnym miastem – Gdańskiem.

Szczegóły i informacje o biletach można znaleźć na stronie Festiwalu Goldbergowskiego

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę