• Start
  • Wiadomości
  • 15. Gdańska Jesień Pianistyczna od soboty online. W piątek koncert w Filharmonii

15. Gdańska Jesień Pianistyczna od soboty online. W piątek koncert w Filharmonii

Z powodu rządowego nakazu zamknięcia instytucji kultury od soboty, 7 listopada, 15. Gdańska Jesień Pianistyczna będzie realizowana online - poza koncertem inauguracyjnym, który odbędzie się w piątek, 6 listopada, w Sali Koncertowej z udziałem publiczności. Pozostałe koncerty symfoniczne i recitale zostaną zarejestrowane w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i udostępnione bezpłatnie na kanale YouTube instytucji.
05.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marcin Koziak w wieku 10 lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Jest laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów. W piąte, 6 listopada, wystąpi podczas koncertu inaugurującego 15. Gdańską Jesień Pianistyczną
Marcin Koziak w wieku 10 lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Jest laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów. W piąte, 6 listopada, wystąpi podczas koncertu inaugurującego 15. Gdańską Jesień Pianistyczną
fot. Piotr Markowski

 

 

- Od soboty, 7 listopada, do niedzieli, 29 listopada, wszystkie instytucje kultury będą zamknięte dla publiczności, w tym również Polska Filharmonia Bałtycka. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dopuszcza jednak możliwość, przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego, „działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online”. Postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości - informuje Łukasz Rudziński, specjalista ds. public relations Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Cała tegoroczna, 15. edycja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, która odbędzie się w dniach 6-27 listopada, zostanie zrealizowana online z jednym wyjątkiem - koncert inauguracyjny zagrany zostanie zagrany w siedzibie Filharmonii na Ołowiance w piątek, 6 listopada, z 25-procentowym obłożeniem publiczności i zgodnie z panującymi dotąd obostrzeniami i reżimem sanitarnym. Wystąpi pianista Marcin Koziak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą George'a Tchitchinadze.

- I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który wykonam w Gdańsku, to jeden z moich ulubionych koncertów. Cieszy mnie ponowne spotkanie z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z którą wykonam „jubileuszowy” 35 koncert. Trzydzieści trzy razy koncertowaliśmy razem podczas tournée po Stanach Zjednoczonych w 2016 roku - mówi artysta. - Czekam też na spotkanie z maestro Georgem Tchitchinadze, z którym ostatni raz miałem okazję grać dekadę temu w Japonii. W tych niepewnych czasach zagranie koncertu z publicznością jest prawdziwym wydarzeniem. Zapraszam wszystkich, by skorzystali z okazji i wzięli udział w inauguracji 15. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej.

W programie Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia nr 32 G-dur KV 318; Fryderyk Chopin - I Koncert fortepianowy e-moll op. 11; i Jean Sibelius - Suita Pelléas i Mélisande op. 46. Koncert poprowadzi Konrad Mielnik. Początek o godzinie 19:00. Bilety: 16-70 zł.

 

Piotr Pawlak, młody pianista z Gdańska, laureat II nagrody na Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie, przedstawi arcydzieło Beethovena
Piotr Pawlak, młody pianista z Gdańska, laureat II nagrody na Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie, przedstawi arcydzieło Beethovena
mat. prasowe

 

Wszystkie pozostałe koncerty symfoniczne i recitale w ramach festiwalu zostaną zarejestrowane w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i udostępnione nieodpłatnie na kanale YouTube instytucji.

Jak zwykle nie zabraknie znanych świetnie melomanom polskich pianistów z Polski i ze świata: z recitalem wystąpi Ewa Pobłocka (12 listopada), Andrzej Wierciński zaprezentuje się w koncercie fortepianowym Beethovena (13 listopada), a hiszpański pianista Luis Fernando Pérez, obok kompozycji de Falli i Granadosa, przygotował bardzo słowiański repertuar, nie zapominając o Beethovenie i Debussym (14 listopada). Dzień później rosyjska pianistka Marina Kosterina (15 listopada) wykona recital monograficzny poświęcony jednej formie muzycznej - fantazji. Wielką atrakcją będzie z pewnością bułgarski duet fortepianowy Genova & Dimitrov (16 listopada). Kolejny gość - brytyjski pianista David Greilsammer (17 listopada) przybliży kompozycje ze swojego najnowszego albumu, zatytułowanego „Labyrinth”. Na zakończenie tego festiwalu reprezentujący nowe pokolenie polskiej pianistyki - Piotr Pawlak - wykona IV Koncert Beethovena (27 listopada).

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: filharmonia.gda.pl.

 

W podobnej formule odbędzie się cykl „Gdańsk dla Muzyki Polskiej”. Koncert symfoniczny, zaplanowany na środę, 11 listopada, zrealizowany zostanie w formie bezpłatnego streamingu „na żywo” na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdzie znajdą się także koncerty kameralne - zostaną zarejestrowane i również udostępnione bezpłatnie. Do sieci przeniesiona zostanie także ekspozycja towarzysząca - „Wystawa zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy - miasto Gdańsk”. Koncert „Organy + Upiór w Operze” zostaje natomiast przeniesiony na 2021 rok - o jego dokładnym terminie Filharmonia poinformuje w późniejszym czasie.

 

15. Gdańską Jesień Pianistyczną dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku