PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

1300 krzewów chryzantem, 1600 ozdobnych kapust i rondo mieni się kolorami

1300 krzewów chryzantem, 1600 ozdobnych kapust i rondo mieni się kolorami
Chodzi nie tylko o efekt dekoracyjny, ale też o hołd dla tysięcy polskich oficerów i cywilów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. Rondo Ofiar Katynia w piątek i sobotę (28-29 października) dzięki pracy ogrodników zamieniło się w kolorową łąkę. Taki efekt ma się utrzymać… do wiosny.

Materiały prasowe ZDiZ w Gdańsku

Miejsce wybrano nieprzypadkowo - to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Gdańska, leżący na głównej arterii drogowej Trójmiasta. Dosłownie tłumy podróżują tędy nie tylko między Wrzeszczem a Śródmieściem, ale dojeżdżają też m.in. do portu i stoczni. Nieopodal tego miejsca znajduje się znany wszystkim gdańszczanom plac Zebrań Ludowych.

- W okolicy ronda przejeżdżają codziennie tysiące aut, autobusów, tramwajów i rowerów - mówi Joanna Paniec, ogrodnik miejska w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Zależy nam na tym, żeby wszyscy uczestnicy ruchu mogli podziwiać zaprojektowane przez nas jesienne nasadzenia. Także piesi, których w tym miejscu jest również bardzo wielu.

Pierwsze chryzantemy przyjechały do Gdańska już w czwartek. Właśnie wtedy przystąpiono do realizacji projektu. Założenie było takie, aby zakończyć prace przed 1 listopada. Szczątki blisko 22 tys. wziętych do niewoli Polaków - oficerów i cywilów - których zamordowano na polecenie Stalina w ramach tzw. listy katyńskiej znajdują się daleko od dzisiejszej Polski - w mogiłach zbiorowych na terytoriach Rosji, Ukrainy i Białorusi. Gdańskie chryzantemy i ozdobne kapusty mają być świadectwem żywej pamięci gdańszczan w dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki.

Materiały prasowe ZDiZ w Gdańsku

A jeśli ktoś nie jest wrażliwy na takie symboliczne gesty? Też powinien zauważyć wyjątkowość tego miejsca.

- Chcemy, by ta wielokolorowa kompozycja przełamywała listopadową ponurość, poprawiała nastrój i była czymś w rodzaju wizytówki miasta o tej porze roku - dodaje Joanna Paniec. - Zimą, kiedy chryzantemy przekwitną, otulimy je dekoracyjną agrowłókniną w żywych kolorach. To również wprowadzi kolor w tym miejscu. Natomiast o kapusty możemy być spokojni, bo wytrzymują one temperatury do minus 15 stopni. Liczymy na to, że efekt dekoracyjny tych nasadzeń utrzyma się do wiosny

Chryzantema ze względu na swoją urodę i trwałość zdobyła w Polsce wielką popularność i chętnie wykorzystywana jest do zdobienia cmentarzy. Warto wiedzieć, że jest to kwiat narodowy Japonii, który symbolizuje słońce, szczęście i długowieczność.

W niedzielę, 30 peździernika, portal gdansk.pl zaprezentuje fotogalerię ze zdjęciami gotowego już, po pracy wykonanej przez ogrodników, ukwieconego ronda Ofiar Katynia.

Materiały prasowe ZDiZ w Gdańsku

Katarzyna KaczmarekUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze
Katarzyna KaczmarekUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze