• Start
  • Wiadomości
  • 13. Święto Dzielnicy Viva Oliva już za nami. Jak się bawiono?

13. Święto Dzielnicy Viva Oliva już za nami. Jak się bawiono?

Wydarzenie pt. Święto dzielnicy Gdańsk - Oliwa organizuje co roku Fundacja Wspólnota Gdańska. W sobotę, 8 czerwca 2024 r. na uczestników czekały koncerty, warsztaty, gry, zabawy i konkursy oraz 50 stoisk z rękodziełem i gastronomią. Wstęp był jak zawsze bezpłatny.
09.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać ulicę, ustawione wzdłuż niej stoiska i wędrujących ludzi
Viva Oliva! to "uśmiechy, serdeczne uściski dłoni, skarby na stoiskach, talenty na scenie" - tak uważają organizatorzy i uczestnicy corocznego wydarzenia
fot. Wspólnota Gdańska

Na deptaku w samym sercu Oliwy rozłożyło stragany ponad 50 wystawców, którzy prezentowali swe towary od rana aż do późnych godzin popołudniowych. Na stoiskach królowały książki, ceramika, ręcznie robiona biżuteria, kawa i słodycze m.in. z rodzimej fabryki Bałtyk oraz inne pyszności z okolicznych restauracji i kawiarni.

Stoisko z biżuterią ręcznie robioną. Kobieta stoi za ladą i oferuje swoje towary.
Podczas Viva Oliva prezentowało swe towary ponad 50 wystawców
fot. FB Wspólnota Gdańska

Wiele osób szukało też okazyjnych zakupów na aż dwóch pchlich targach: jeden z nich oferował atrakcje dla dzieci, drugi - dla dorosłych. Było też coś extra dla wielbicieli roślin - Zielona Wymianka, czyli akcja wymiany - zostawiasz swoją roślinę, bo “za bardzo się rozrosła” lub wyjeżdżasz z miasta, możesz też wziąć "na wymianę" inną.

447893277_878637340957978_6316383978044058238_n
Na zielone stanowisko można było przynieść niepotrzebne rośliny doniczkowe lub ogrodowe, sadzonki, nasionka, grabki, łopatki, lampiony, świeczki, donice, osłonki itp. i wymienić się na inne rośliny lub przedmioty. - Działamy w duchu less waste: jeśli coś znudziło się Tobie, nie wyrzucaj – przekaż komuś innemu - zachęcali organizatorzy
fot. FB Wspólnota Gdańska

Co roku mocną stroną oliwskiego święta są artystyczne aktywności i nie inaczej było podczas edycji Viva Oliva 2024, już 13 z kolei. Organizatorzy z Fundacji Wspólnota Gdańska przygotowali program składający się z ponad 10 godzin występów, pokazów i koncertów. Na scenie wzniesionej na Placu Inwalidów Wojennych wystąpił m.in. Chór Olivii Centre, zabrzmiały operowe i musicalowe hity, a o godz. 20 do tańca podrywały słuchaczy bałkańskie rytmy zespołu Urwani z Wesela.

447766074_878637097624669_3777351306806407145_n
Viva Oliva 2024 - jak co roku nie zabrakło atrakcji i edukacji
fot. FB Wspólnota Gdańska

Kto nie polował na okazje na stoiskach i pchlich targach mógł wybrać się na… spacery po dzielnicy. Jako pierwsza na wycieczkę literacko-przyrodniczą do Parku Oliwskiego zabrała czytelników pisarka Salcia Hałas i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Autorka opowiadała podczas wędrówki o najnowszej swej książce pt. „Bliżej” -  pięknie ilustrowanej, pełnej niezwykłych historii z życia roślin i zwierząt - a na koniec podpisywała jej premierowe egzemplarze. W południe wyruszał kolejny spacer - heraldyczny. Przygotowała go Fundację Wspólnota Gdańska z okazji 100. rocznicy nadania Oliwie herbu, a trasą od Oliwskiego Ratusza Kultury przez ul. Obrońców Westerplatte aż do muralu na pętli prowadziły zainteresowanych przewodniczki: Małgorzata Madeńska, Grażyna Niemyjska, Ewa Oslislok i Katarzyna Tarnowska.

O tej samej porze rozpoczęto też dzielnicową grę herbową, polegającą na odkrywaniu atrakcji w przestrzeni dzielnicy. Wiedzieliście że herbem gminy Oliwa jest drzewo oliwne z tarczą, a na niej dwa krzyże i korona? Dzielnica otrzymała go w 1924 roku.

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami