107. urodziny pani Stanisławy Opalińskiej. Były życzenia, tort i ... pokaz cyrkowy

Gdańszczanka Stanisława Opalińska w poniedziałek, 15 maja, obchodziła huczną imprezę urodzinową w Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku Oliwie. Solenizantkę odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a wśród atrakcji był... pokaz cyrkowy.
15.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
seniorka i prezydentka na sofie, patrzą w górę na wystrzelone konfetti
Najstarsza mieszkanka DPS Polanki - Stanisława Opalińska - świętowała 107. urodziny w otoczeniu przyjaciół i gości, wśród których była prezydent Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Poznaj niezwykłą gdańską krawcową. Ma 90 lat i nie zamierza rezygnować z pracy

Tort, bukiet czerwonych róż, prezenty, pamiątkowy puchar, konfetti i pokaz kuglarski artysty cyrkowego oraz występ wokalny czekały w poniedziałek, 15 maja, na gdańszczankę Stanisławę Opalińską, która kilka dni wcześniej obchodziła imponujące 107. urodziny. Mieszkankę Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie, w którym ta najstarsza obecnie rezydentka żyje od lipca 2012 roku, odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Z Przemyśla do Wrzeszcza

Stanisława Opalińska urodziła się 10 maja 1916 roku w Ostrowiu pod Przemyślem, jako jedna z czterech córek Karoliny i Stefana. Tata pani Stanisławy był kolejarzem, mama zajmowała się domem.

W czasie wojny pani Stanisława była na robotach w Niemczech - to okres, który szczególnie ciężko wspomina, tym bardziej, że przypadł na lata jej młodości. Ale potem już było lepiej, wróciła do Przemyśla, a stamtąd przeniosła się do Gdańska, w którym została już na stałe.

Sercem i zawodowo związała się z Wrzeszczem. Mieszkała przy ulicy Kościuszki, a pracowała w mieszczącej się przy ulicy Grunwaldzkiej fabryce mebli, specjalizującej się między innymi w meblach kuchennych. Pani Stanisława malowała je na biało. W tej pracy spędziła ponad 30 lat. W wolnym czasie lubiła odwiedzać kina: Redutę i Polonię.

seniorka i prezydentka siedzą na kanapie, przed nim występuje mężczyzna w stroju klauna
Nie zabrakło występów artystycznych i atrakcji urodzinowych
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ogromne poczucie humoru jej nie opuszcza

Podczas urodzinowego spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz nie brakowało wybuchów śmiechu i pełnych humoru momentów. I nic dziwnego - Stanisława Opalińska z zamiłowania do żartów słynie.

- Jest przesympatyczną osobą, pełną poczucia humoru i bardzo bezpośrednią, oraz aktywną - uczestniczyła od zawsze w licznych zajęciach, chodziła do kina i do teatru. W naszym Domu Pomocy Społecznej bardzo ją lubimy - mówi Danuta Podogrodzka-​Oleńko, dyrektor DPS Polanki w Gdańsku Oliwie.

Kiedy w 2016 roku Stanisława Opalińska świętowała okrągłe setne urodziny, żartowała, że na prezent chciałaby pokaz striptizera. Pytana o przepis na "setkę" odpowiadała ze śmiechem, że receptą jest nie wychodzić nigdy za mąż. A kiedy w czasie fali zachorowań na covid-19 w oliwskim DPS personel pracował w kombinezonach, pani Stanisława ze spokojem im się przyglądała. Zapytana o to, czy nie przestrasza ją ten widok, odparła - Nie, to pewnie teraz taka moda jest? Teraz tak się ubieracie?

Zobacz fotorelację ze 107. urodzin Stanisławy Opalińskiej