• Start
  • Wiadomości
  • 1000 zł za najładniejszy balkon w mieście! Dowiedz się, kto wygrał w konkursie

1000 zł za najładniejszy balkon w mieście! Dowiedz się, kto wygrał w konkursie

Agnieszka Połczyńska-Trojak mieszkająca na Siedlcach, Ryszard Wasiołek z Matarni i Gertruda Klotzke z Wrzeszcza. To laureaci konkursu na najpiękniejszy gdański balkon 2016. Są też cztery wyróżnienia: dwa dla Chełmu, po jednym - dla Przymorza i Żabianki.
02.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Balkon Agnieszki Połczyńskiej-Trojak na Siedlcach - zdaniem komisji konkursowej, najładniejszy w mieście

Konkurs zorganizował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku (ZDiZ). Miał on zaangażować mieszkańców Gdańska w dbałość o najbliższe otoczenie. I to się udało. Wiele osób dzwoniło, pytało o szczegóły. Ogłaszając tę swoistą rywalizację, chcieliśmy też docenić osoby angażujące się we wprowadzanie zieleni i pomysłowych aranżacji do swojego najbliższego otoczenia – wyjaśnia Joanna Paniec, ogrodnik miejska z ZDiZ, przewodnicząca komisji konkursowej.

Agnieszka Połczyńska-Trojak zwróciła uwagę jurorów m.in. wyjątkowym poczuciem harmonii i dbałością o szczegóły wystroju

Przy wyborze zwycięzców oceniana była atrakcyjność kompozycji, pomysłowość aranżacji, dobór materiału roślinnego oraz estetyka balkonu na tle elewacji budynku.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł zdobyła mieszkająca na Siedlcach Agnieszka Połczyńska-Trojak. Drugie miejsce i 500 zł - Ryszard Wasiołek z Matarni, a trzecie miejsce i 300 zł – Gertruda Klotzke z Wrzeszcza.

Zwycięski balkon na Siedlcach - inne ujęcie

Kompozycja pani Agnieszki Połczyńskiej-Trojak została doceniona za przemyślany, ciekawie zaplanowany dobór roślin, atrakcyjną ekspozycję zewnętrzną i wewnętrzną kompozycji roślinnych, estetyczny i dopasowany sposób upiększenia elewacji budynku oraz dekoracje spójne z kompozycją roślinną.

Nagradzając prace Pana Ryszarda Wasiołka jury doceniło zamiłowanie i umiejętności w zakresie pielęgnacji roślin, ciekawy dobór gatunków (m.in. rośliny jednoroczne) oraz wypełnienie kwiatami całej wnęki balkonowej, co podkreśliło walory estetyczne elewacji.

Drugie miejsce w konkursie na najładniejszy balkonowy ogródek w Gdańsku - dla Ryszarda Wasiołka z Matarni

Prace pani Gertrudy Klotzke zostały docenione za różnorodność i spójność zastosowanych elementów dekoracyjnych (parasole i lampiony) oraz za to, że balkon ładnie prezentował się na tle elewacji budynku i wyraźnie wyróżniał na tle innych balkonów.

Komisja konkursowa przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Marek Majchrzak z Chełmu, Katarzyna Maszka z Przymorza, Ewa Witek-Krakowiecka z Żabianki i Danuta Podbierezka mieszkająca na Chełmie. Przyznając dwa pierwsze wyróżnienia, komisja konkursowa doceniła wartość estetyczną balkonów, jaką prezentują w kontekście elewacji całego budynku. Dwa kolejne wyróżnienia zostały przyznane za różnorodność zastosowanych roślin, zarówno ozdobnych, jak i uprawnych (owoce i warzywa).

III miejsce - dla Gertrudy Klotzke z Wrzeszcza

- Rzymski polityk i filozof, Cyceron, mawiał, że człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który jest entuzjastą balkonowego konkursu. - Oczywiście, w tamtych czasach każda rezydencja otoczona była rozległymi ogrodami. Dziś zmieniły się realia, zabudowa w miastach uległa zagęszczeniu, ale jak widać: potrzeba ogrodu, potrzeba obcowania z pięknymi, żywymi roślinami, nadal istnieje. Bardzo zazdroszczę laureatom konkursu. I to kilku rzeczy. Oczywiście zazdroszczę im wspaniałego widoku za oknem, ale przede wszystkim zazdroszczę pomysłowości i cierpliwości w konstruowaniu tych niezwykłych, miniaturowych wiszących ogrodów.

Jury konkursowe obradowało w składzie: Joanna Paniec (Ogrodnik Miejski, ZDiZ w Gdańsku, przewodnicząca komisji), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej), Ewelina Latoszewska (kierownik Działu Utrzymania Zieleni, ZDiZ w Gdańsku), Jacek Teodorczyk (Radny Miasta Gdańsk), Monika Han (Dział Ogrodnika Miejskiego, ZDiZ w Gdańsku).

Miejskie ogrodnictwo to bardzo pozytywne i pożyteczne hobby, dlatego też ogrodnik miejska będzie do tej formy spędzania wolnego czasu zachęcać jak najwięcej osób. Z taką myślą powstaje Gdański Poradnik Balkonowy. Zostanie on opublikowany do końca listopada. Dzięki niemu gdańscy specjaliści od wiszących ogrodów będą mogli lepiej przygotować się do przyszłego sezonu, przewodnik może również stanie się stać źródłem inspiracji do dekorowania gdańskich balkonów przez cały rok.

Zobacz cztery wyróżnione balkony - na Chełmie, Przymorzu i Żabiance:

Ewa Witek-Krakowiecka z Żabianki

Danuta Podbierezka - balkon na Chełmie

Katarzyna Maszka z Przymorza

Marek Majchrzak z Chełmu
TV

W zoo zamieszkały dwa lemury