Wszystkie Strony Miasta. Radni WdG i KO: - Sesja absolutoryjna jest najważniejsza w roku

16 lipca odbędzie się absolutoryjna XXV sesja Rady Miasta Gdańska. Nasz portal przeprowadzi transmisję na żywo - od godz. 9. Szefowie klubów radnych, z którymi rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” są zgodni, że będzie to sesja bardzo ważna, a nawet najważniejsza w roku. Oprócz uchwały w sprawie absolutorium dla prezydenta Gdańska, odbędzie się też dyskusja na temat Raportu o Stanie Miasta.
29:59
2020-07-15
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Gośćmi programu „Wszystkie Strony Miasta” nadanego 15 lipca w przeddzień kolejnej, XXV w tej kadencji sesji rady Miasta Gdańska byli:

  • Beata Dunajewska – przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska (WdG)
  • Cezary Śpiewak-Dowbór – przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej (KO)

XXV Sesja Rady Miasta Gdańska nie ma zbyt wielu punktów w porządku obrad, ale jak zapewniali goście programu nie oznacza to wcale, że będzie krótka. To bardzo ważna sesja, najważniejsza w roku obok budżetowej, bo podczas niej ma miejsce głosowanie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi Miasta Gdańska za 2019 r.


Samorządy po wyborach

Na samym początku rozmowy radni skomentowali jednak wyniki wyborów na prezydenta RP. Wielu samorządowców włączyło się w kampanię wyborczą Rafała Trzaskowskiego, mocno wyrażając swoje niezadowolenie z ograniczania przez rząd dochodów gmin, miast i województw. Czy zwycięstwo kandydata PiS Andrzeja Dudy może oznaczać problemy dla polskich samorządów?

- Mamy się czego obawiać. Widać, że prezes Kaczyński, czyli osoba, która faktycznie sprawuje realną władze w Polsce nie jest zwolennikiem samorządności. Jest zwolennikiem władzy centralnej, skupionej w jednych rękach. Obawiam się, że kolejne lata mogą przynosić - troszeczkę taką metodą salami czy metodą gotowania żaby - usuwanie po kawałeczku kompetencji samorządom, ograniczanie finansowania samorządom pod różnymi pretekstami. Takie zakusy widać było chociażby w zeszłym roku, kiedy była uchwalana ustawa w sprawie Westerplatte. Tak zostały ukształtowane przepisy prawa, że samorząd został całkowicie pominięty. Decyduje wojewoda, który jest przedstawicielem rządu. Ja jestem pełen obaw, co PiS może dzisiaj zrobić mając realną pełnię władzy - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór.

- Mam duże obawy o przyszłość. Jednak mieliśmy taką nadzieję, że prezydent Trzaskowski może być takim wentylem bezpieczeństwa. Mamy tak naprawdę władzę skupioną w jednej dłoni prezesa Kaczyńskiego. I to nie jest dobre chociażby z tego względu, że on nie lubi samorządów, nie lubi władzy, która jest rozproszona - mówiła Beata Dunajewska. - Przede wszystkim boję się, że tak jak zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości dojdzie do zmiany ustawy o samorządzie, która bardzo ograniczy nasze lokalne prawa. Druga kwestia to jest taka niesamowicie krocząca wola okradania samorządów. Każda reforma, którą proponuje rząd, kolejne „600+”, „900+” niestety wiąże się z tym, że samorządy tracą. Pani prezydent obiecała, że na sesji dokona podsumowania, ile w pierwszym półroczu samorząd gdański otrzymał mniej pieniędzy. Tutaj nie chodzi o to, żeby odbierać coś, co zostało już dane, ale, żeby gdzieś się zatrzymać.

Szczególnym przykładem ograniczenia finansowania samorządów - jak mówili nasi rozmówcy - jest wciąż zdecydowanie niedostateczna subwencja oświatowa.


Absolutorium i Raport o Stanie Miasta

Po raz drugi już władze Gdańska zobligowane były przygotować Raport o Stanie Miasta Gdańska. Dotyczy on roku 2019. Podczas sesji odbędzie się nad nim dyskusja. Obok radnych wezmą w niej udział mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, którzy zgłosili się dopełniając wcześniej koniecznych formalności. Głos w dyskusji zabierać będą według kolejności zgłoszeń. Nasi rozmówcy spodziewają się, że może ona dotyczyć spraw światopoglądowych i obyczajowych. Znają listę osób, które zgłosiły się do wystąpień. Zapewniają jednak, że obecność mieszkańców jest ważna, a to, co mówią śledzą z dużą uwagą.

- Radni są zawsze bardzo ciekawi opinii swoich wyborców. Oczywiście nie ma problemów, żebyśmy zapytali ich na dyżurach, ale sesja jest zawsze czymś szczególnym, a Rada Miasta miejscem, które sprzyja refleksji. Spodziewam się dużo o Zdrovve Love - powiedziała Beata Dunajewska.

- W ubiegłym roku jak pamiętam ta dyskusja, te wypowiedzi mieszkańców też w dużej mierze oscylowały wokół tematów światopoglądowych. Oczywiście to nie były wszystkie wypowiedzi, ale był wyraźnie zaznaczony ten akcent. Ja z wieloma tymi poglądami się nie zgadzam, natomiast uważam, że to dobrze, że mają okazję wystąpić na sesji. Część mieszkańców te poglądy podziela i powinniśmy rozmawiać ze wszystkimi - mówił Cezary Śpiewak - Dowbór.


Pozostałe sprawy

Podczas sesji radni zajmą się też sprawą udzielenia pomocy podkarpackim gminom Chmielnik i Jawornik Polski, które niedawno zostały poważnie dotknięte przez powódź. Trzeba też będzie przedłużyć trwającą dwa lata kadencję Rady Seniorów w Gdańsku. Nie mogła ona z powodu pandemii normalnie funkcjonować. Podjęta również zostanie uchwała zmieniająca status schroniska dla zwierząt. Goście programu spodziewają się, że wprawdzie punktów w porządku obrad nie ma wiele, ale sesja może potrwać nawet do godz. 20.00.

Obrady można będzie śledzić na żywo w internecie. Bezpośrednia transmisja z sesji Rady Miasta Gdańska nadana zostanie 16 lipca na portalu gdansk.pl. Początek godz. 9.00.

Obrady będzie też można śledzić na profilu gdansk.pl na Facebooku. Zapraszamy!

 

Więcej z: Wszystkie strony Miasta