wersja Beta
<iframe id="ls_embed_1603877932" src="https://livestream.com/accounts/3574038/events/6618778/videos/212644788/player?width=640&height=360&enableInfo=true&defaultDrawer=&autoPlay=true&mute=false" width="640" height="360" frameborder="0" scrolling="no" allowfullscreen> </iframe>
32:49
PL EN
2020-10-28
Kategoria: Puls miasta

Wszystkie Strony Miasta. Radni o programie wsparcia prokreacji i konwentach makrodzielnicowych

Dzisiaj, w czwartek 29 października, odbędzie się XXIX sesja Rady Miasta Gdańska. O najważniejszych decyzjach, które będą podczas niej dyskutowane i podejmowane rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z szefami klubów w gdańskiej Radzie. Zapraszamy do obejrzenia dzisiejszej transmisji z obrad RMG - od godz. 9.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

XXIX sesja Rady Miasta Gdańska zaplanowana została na czwartek 29 października. Będą to  kolejne obrady, które z powodu epidemii Covid-19 przeprowadzone zostaną zdalnie przez internet.

O najważniejszych sprawach i punktach obrad rozmawialiśmy z gośćmi w naszym programie „Wszystkie Strony Miasta”. Zaproszenie przyjęli:

  • Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska (WdG)
  • Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (KO)


Protesty w dobie pandemii

Na samym początku rozmowy goście poproszeni zostali o komentarz do ostatnich protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrzył prawo aborcyjne. TK uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis dopuszczający aborcję ze względu na ciężkie i nieuniknione wady płodu.

- Nie zgadzam się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. On jest bardzo krzywdzący dla kobiet, robi z kobiet przedmioty, odbiera im osobowość. Problem polega na tym, że nie zgadzając się głęboko z tym wyrokiem, nie zgadzając się, żeby konsensus, który osiągnięto wiele lat temu był naruszony, jednocześnie obserwuję te protesty i gdzieś sercem i duszą jestem z osobami protestującymi, natomiast z drugiej strony obawiam się o ich zdrowie i życie. Mamy bardzo trudną sytuację, pandemia się rozwija. Dzisiaj wykryto 16 tysięcy nowych zakażeń i takie zgromadzenia na ulicy powodują, że prawdopodobnie tych chorych przybędzie. Na szczęście protestujący przestrzegają noszenia maseczek. Z tym dystansem jest już trochę gorzej – mówiła Beata Dunajewska (WdG).

Zdaniem przewodniczącej klubu Wszystko dla Gdańska odpowiedzialność za obecny kryzys polityczny ponosi osobiście lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Ja chciałem dodać, że w moim przekonaniu to nie jest istniejący wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W składzie orzekającym, który wydał tak zwany wyrok zasiadają – przyjmując terminologię medialną  - dublerzy, którzy zostali wybrani na miejsca już zajęte w Trybunale Konstytucyjnym. W moim przekonaniu PiS pogłębia chaos prawny, który od kilku lat skutecznie wprowadza, pogłębia stan niepewności, a to wywołuje ryzyko takie, że kobiety w takich przypadkach, o których mówimy, czyli kiedy płód nie jest w stanie rokującym na możliwość przeżycia, nie ma chociażby mózgu, mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, wtedy lekarze nie będą podejmować się robienia tych zabiegów – wyjaśnił swój pogląd Cezary Śpiewak-Dowbór (KO).
 

Program wsparcia prokreacji

Podczas XXIX sesji radni głosować będą w sprawie przedłużenia gdańskiego” Programu wsparcia prokreacji”. Jak przypomniała przewodnicząca Beata Dunajewska opiera się on na trzech filarach: finansowym wsparciu in vitro, wsparciu psychologicznym dla osób starających się o dziecko lub tych, którzy dziecko stracili oraz na edukacji seksualnej.

- Program ten, bez poprawy jednego odcinka, przedłużamy o kolejnych pięć lat. W tym roku ten program się kończyć, ewaluację będziemy mieli w styczniu i od 2020 roku do 2025 będziemy go kontynuować. Dodam, że na wcześniejszych sesjach zabezpieczyliśmy pieniądze na ten program na kolejne trzy lata – zapowiedziała Beata Dunajewska (WdG).

- Tak długo jak w Gdańsku będzie rządziła Koalicja Obywatelska i Wszystko dla Gdańska, tak długo będziemy starali się umożliwić mieszkańcom skorzystanie z Programu Wsparcia Prokreacji metodą in vitro – dodał Cezary Śpiewak-Dowbór (KO). - To ważne, żeby ludzie mieli wolny wybór. Jeśli ktoś nie chce z takiej pomocy korzystać, nie ma tutaj żadnego przymusu.

Goście przypomnieli, że program gdański wsparcia prokreacji powstał po tym, gdy rząd PiS zlikwidował ogólnopolski program in vitro wprowadzony przez koalicję PO-PSL.

Konwenty Makrodzielnicowe

Jednym z pomysłów, który pojawił się podczas prac komisji doraźnej zajmującej się reformą rad dzielnic, której przewodzi radny Karol Ważny (KO), jest stworzenie szerokiego forum do konsultacji ważnych decyzji.

- Chodzi o stworzenie takiego ciała, które w miękki sposób mogłoby być forum do dialogu między radnymi miasta, przedstawicielami rad dzielnic i w razie potrzeby przedstawicielami prezydenta w tych sprawach, które nas wszystkich łączą, przede wszystkim w kwestii co zgłosić jako proponowane inwestycje, jak te inwestycje mają wyglądać i jak przebiegać. Taki pomysł się zrodził. Oczywiście cała reforma rad dzielnic jest jeszcze przygotowywana – wyjaśniał przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

- To nie są łatwe do pogodzenia, powiem brzydko, interesy. Każda dzielnica ciągnie kołderkę w swoją stronę i tutaj trzeba mieć tę odwagę, ale też rozwagę, żeby te wszystkie sprawy pogodzić. Na razie wygląda to bardzo obiecująco. Zobaczymy, jak nas ocenią osoby zainteresowane, czyli przedstawiciele rad dzielnic. W tej chwili wchodzimy na sesję z częścią najbardziej innowacyjną, a później chcielibyśmy uchwalić statuty – dodała przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.

Na najbliższej sesji – jak dodali przewodniczący klubów – zapadnie też decyzja w sprawie zmian w przyznawaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska m.in. zmieniona zostanie nazwa na tytuł Honorowego Obywatela i Obywatelki Miasta Gdańska, a także pojawi się możliwość przyznawania tytułów pośmiertnie oraz dłuższego procedowania kandydatury.

Transmisję online z XXIX sesji nadamy na portalu gdansk.pl. Początek relacji 29 października godz. 9.00. Zapraszamy!

Więcej z kategorii: Puls miasta