Święto Wolności 2021: debata Między kapitalizmem a centralnym planowaniem. W stronę gospodarki mieszanej

W sobotę, 28 sierpnia, w bibliotece ECS odbyła się debata: Między kapitalizmem a centralnym planowaniem. W stronę gospodarki mieszanej. Uczestnikami byli Ryszard Bugaj, Wojciech Morawski, Jerzy Osiatyński, Tadeusz Syryjczyk. Spotkanie prowadził Grzegorz Piotrowski.
2:25:34
2021-08-28
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

O postulowanych reformach mówił Ryszard Bugaj: - Na I zjeździe postulowaliśmy reformy przełomowe, ale dla gospodarki centralnie planowanej. Nie przekroczyliśmy Rubikonu zmian w ustroju. Można powiedzieć, że postulowaliśmy „dużo rynku” - mówił Ryszard Bugaj.

Z kolei Jerzy Osiatyński przedstawił krótką analizę gospodarki PRL: - Jej problemem był niski poziom innowacyjności. W gospodarce kapitalistycznej innowacyjność sprzyja mnożeniu zysków. W gospodarce centralnie planowanej nie było szansy na innowacyjność, gdy priorytetem było zatrudnianie, także rozbudowywanie aparatu kontroli. W 1989 roku wiedzieliśmy, że reformy muszą być tak głębokie, aby nie można było ich zawrócić. Było to odejście od Porozumień Sierpniowych, tak, ale wtedy było jedyną szansą.  

oprac. WG

 

Więcej z: Puls miasta