Od tygodni apeluje o obowiązek noszenia maseczek. Dr Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog z Gdańska
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Od tygodni apeluje o obowiązek noszenia maseczek. Dr Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog z Gdańska
15 kwietnia 2020 (2 lat i 163 dni temu)
Dr Magdalena Łasińska - Kowara jest  osobą, która od początku epidemii apeluje o używanie maseczek w miejscach publicznych, jako dostępnego środka ograniczającego rozprzestrzenianie się wirusa. Jej opinie kilkakrotnie publikowaliśmy na gdansk.pl. Właśnie takie głosy spowodowały, że od czwartku noszenie maseczek lub innej osłony ust i nosa, staje się obowiązkowe.

Zapytaliśmy dr Magdalenę Łasińską-Kowarę o to, co sprawiło, że postanowiła walczyć o zmianę podejścia do maseczek.
- Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się jeszcze raz w kwestii, która od początku epidemii leży mi bardzo na sercu. Tak naprawdę poszłam za głosem premiera Czech, który bardzo wcześnie w swoim kraju wprowadził obowiązek noszenia maseczek. Zaczęłam szukać naukowych podstaw tej decyzji. Nie tylko ja zresztą. Zebrała się całkiem spora grupa lekarzy, którzy zajmują się intensywnie wymianą informacji na temat tej choroby. Dotarły do mnie też bardzo mocne głosy autorytetów z krajów azjatyckich, które są zdanie, że był to bardzo wielki błąd Europy i USA, że wcześniej nie wprowadzono tego rodzaju regulacji. Że nie edukowano społeczeństw w tej kwestii.

W minutę, w dwie, w 10: trzy proste sposoby na domowej roboty maseczkę 

Jednak trudno nie zauważyć, że używanie maseczek w Chinach, nie uchroniło tego kraju przed epidemią.
- Pamiętajmy, że Chiny były pierwsze i mogły być zaskoczone pandemią. Poza tym noszenie maseczek tylko przez chorych okazało się niewystarczające. W trakcie zwykłego funkcjonowania nie jest konieczne, aby wszyscy członkowie społeczeństwa cały czas nosili maseczki - wystarczy, jeśli robią to chorzy. Natomiast sytuacja drastycznie zmienia się, gdy mamy specyficzny patogen, który jest trudno wykrywalny, trudno się leczy i mało o nim wiemy. A do tego mamy to, co jest obecnie: spory odsetek osób, które nie są chore ale przenoszą zakażenie. Albo nie wiedzą jeszcze o tym, że chorują. Czyli sytuację taką, że okres przenoszenia wirusa do wystąpienia objawów jest dużo dłuższy niż w przypadku innych chorób wirusowych.

Czy to oznacza, że maseczki nie byłyby przydatne w przypadku innego rodzaju grypy?
- Nie byłyby potrzebne w skali całego społeczeństwa. W zwykłej grypie odsetek bezobjawowych nosicieli nie jest aż tak duży. Koronawirus jest również bardziej zaraźliwy.

Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki - apel gdańskiej lekarki i petycja do władz

Czy można powiedzieć, że maseczki są akcesorium solidarnościowym? Chronią przede wszystkim innych, w sytuacji gdy my sami jesteśmy chorzy, nawet o tym nie wiedząc?
- Właściwie to jeden z podstawowych błędów myślenia. Są badania, dokonane z udziałem może nie całkiem tego wirusa (choć i takie się powoli pojawiają), z użyciem maseczek bawełnianych, jedno czy wielowarstwowych, które pokazują, że w zależności od struktury tej maseczki, zabezpieczenie noszącego wynosi od 30 do 60 proc. Więc nie jest to wcale tak mało, szczególnie porównując z sytuacją otrzymania porcji wirusa prosto w twarz. Dodajmy do tego, że jeśli są dwie osoby stojące naprzeciw siebie, to ochrona się wzmacnia. 50 proc. z jednej i 50 proc. z drugiej, daje 75 proc. ochrony.

Jak obchodzić  się z maseczką?
Przed założeniem i po jej zdjęciu powinno się zdezynfekować dłonie. Zdejmując, należy odłożyć maseczkę w taki sposób, żeby nie narazić się na wtórne zakażenie miejsca w którym jest odłożona. Po zdjęciu chwytamy za brzegi i składamy - traktując stronę zewnętrzną jako brudną, czyli do wewnątrz. Następnie umieszczamy maseczkę w woreczku plastikowym i dezynfekujemy ręce. Moment, kiedy maseczka robi się wilgotna od naszego oddechu jest tym, kiedy maseczkę należy zdjąć.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz szyje i zachęca do noszenia maseczek ochronnych 

Jak dalej postępować z taką maseczką, chustą czy też szalikiem?
Po przyjściu do domu pierzemy taką maseczkę czy inną część garderoby, z użyciem detergentu. Można wrzucić ją z innymi rzeczami do pralki. Można - jeśli się do tego nadaje - wygotować ją w garnku. Wirus nie jest odporny na detergenty i temperaturę powyżej 70 st.

Jak się te zalecenia mają do obrazu personelu medycznego ubranego w kosmiczne niemal kombinezony ochronne?
Takiej ochrony nie potrzebujemy. Ona jest potrzebna osobom, które są bezpośrednio narażone na kontakt z zarażonymi osobami, z bliska i przez długi czas a więc na duże dawki wirusa.

Czy są jeszcze inne sposoby zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem wirusa?
Nie wydaje mi się, żeby istniały jeszcze inne środki niż te, które już są wdrażane. Czyli: dystans, izolacja, kwarantanna dla osób które miały kontakt z zakażonym, testowanie potencjalnie chorych oraz powszechne stosowanie osłony na usta i nos. Jeśli 80 proc. społeczeństwa będzie sumiennie ten sposób stosować, to jest szansa na zatrzymanie epidemii.

Czy koronawirus jest kwestią szumu medialnego czy też poważnym i realnym zagrożeniem? Jakie jest zdanie lekarza?
- Nie ma możliwości aby zlekceważyć chorobę, która powoduje takie ilości zgonów i tak znaczące obciążenie służby zdrowia, nawet w krajach, które mają dobrze rozwiniętą opiekę medyczną. W żadnym z krajów nie lekceważy się tej choroby.

Jak zrobić najprostszą maseczkę na twarz i jak ją nosić - zobacz instrukcje

Można się jednak spotkać z opiniami, że koszty społeczne powszechnej izolacji są zbyt wysokie.
- Ważne też, żeby wiedzieć, jakie by były koszty społeczne, gdy pozwolić umrzeć określonemu procentowi osób zakażonych. Wśród nich byłyby także osoby młode i w pełni sił.

Są jednak różne modele izolacji. W Chinach ludzi zaspawywano w domach i zabijano im drzwi deskami. Jest także model szwedzki, gdzie wprowadza się głównie zalecenia a zakazy są dużo mniejsze niż w innych krajach.
- Jeśli chodzi o Szwecję, to moim zdaniem gęstość zaludnienia ma tu kluczowe znaczenie. Gęstość zaludnienia i aspekty kulturowe. Inaczej funkcjonują społeczeństwa północy gdzie jest  większy dystans pomiędzy ludźmi. Być może jest też lepsza edukacja? Trudno powiedzieć. Nie wiemy jeszcze jak to się skończy. Są także różne inne aspekty, takie jak np. kwestia zanieczyszczenia powietrza

W USA mówi się, że jest korelacja pomiędzy używaniem e-papierosów a ciężkością przebiegu infekcji koronawirusem.
- Nie dziwi mnie to, że e-papierosy będą nasilały przebieg zakażenia, ponieważ sprzyjają niszczeniu tkanki płucnej. Natomiast trzeba zauważyć, że są osoby młode i w średnim wieku, które ciężko chorują na prawdę bez żadnych chorób współistniejących. Wydaje mi się więc, że wirus będzie bardzo bezwzględnie obnażał wszekie niedostatki odpornosci. Nie jesteśmy zresztą w stanie wszystkiego przewidziec, ponieważ jest to nowa choroba.
Dla mnie dziś najważniejsze jest jak zapobiegać rozwojowi i przenoszeniu się tej choroby oraz to, jak leczyć tych, którzy trafią pod moją opiekę, jako lekarza. Trzeba też wziąć pod uwagę, że im więcej chorych będzie musiało byc hospitalizowanych, tym większe będzie ryzyko, że te osoby będą nadkażać się nawzajem i będą chorować jeszcze ciężej.

Chory, leżący obok innego chorego może się jeszcze bardziej doprawić?
Jest to możliwe.

Jaka jest perspektywa rozwoju pandemii?
Obserwując narastającą liczbę chorych, nie wygląda to za dobrze. Oczywiście są regiony kraju, gdzie chorych jest więcej niż na Pomorzu. Po okresie świątecznym, kiedy nie mieliśmy zbyt daleko idących  środków ostrożności, możemy za około dwa tygodnie spodziewać się znacznego wzrostu zachorowań. Wydaje mi się, że prognoza prof. Simona z Wrocławia jest dość trafna. Mówi ona, że w połowie maja możemy się spodziewać dużo większej liczby chorych. To się niestety jeszcze nie kończy...

Jak obecnie wygląda praca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym?
Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia wprowadzono rotacyjny system pracy. Na większości oddziałów załogi są podzielone na zespoły, które nie powinny się ze sobą komunikować. W wielu oddziałach ograniczono przyjmowanie pacjentów tylko do przypadków nagłych. Nie dotyczy to np. oddziałów onkologicznych, gdzie chorych się przyjmuje i leczy. To nie może trwać wiecznie, ale szpitale muszą mieć czas, żeby się przeorganizować. Zalecono wprowadzenie podziału pacjentów na osoby z rozpoznaną infekcją, osoby z podejrzewaną infekcją i osoby bez infekcji (według dostępnych badań).

Rozmawiał: Lech Parell

Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju


 

1:46
Park Jelitkowski
23 września 2022 (2 dni temu)
2:21
Park im. Ronalda Reagana
20 września 2022 (5 dni temu)
1:18
Plac zabaw rozbudowany dzięki DCT
8 września 2022 (17 dni temu)
20:51
Rozmowy Agnieszki Michajłow.
7 września 2022 (18 dni temu)
1:50
Plaża Jelitkowo
5 września 2022 (20 dni temu)
1:58:13
Wydział Spraw Fundamentalnych
11 maja 2022 (137 dni temu)
31:41
Gdańska Akademia Rodzica
10 maja 2022 (138 dni temu)
1:30:55
Gdańskie Lekcje Obywatelskie
9 maja 2022 (139 dni temu)
0:32
Obchody Dnia Europy w Gdańsku
9 maja 2022 (139 dni temu)
24:08
Pomorze śpiewa dla Europy
8 maja 2022 (140 dni temu)
18:13
Marsz Pokoju dla Ukrainy
8 maja 2022 (140 dni temu)
3:42
Kolęda ECS 2021
21 grudnia 2021 (278 dni temu)
9:26
Dzielnica Orunia-Św. Wojciech-Lipce
20 grudnia 2021 (279 dni temu)
18:46
Gdańskie rewolucje. EKOSTRADY
17 grudnia 2021 (282 dni temu)
10:25
Dzielnica Aniołki
8 grudnia 2021 (291 dni temu)
40:44
XIX Gdańska Gala Sportu.
8 grudnia 2021 (291 dni temu)
4:56
Oświadczenie klubów PiS i WdG
25 listopada 2021 (304 dni temu)
10:05
Dzielnica Chełm
24 listopada 2021 (305 dni temu)
9:50
Dzielnica Nowy Port
18 listopada 2021 (311 dni temu)
9:41
Dzielnica Przeróbka
18 listopada 2021 (311 dni temu)
8:36
Dzielnica Letnica
15 listopada 2021 (314 dni temu)
10:49
Dzielnica Wrzeszcz Dolny
12 listopada 2021 (317 dni temu)
8:18
Dzielnica Brzeźno
5 listopada 2021 (324 dni temu)
8:13
Dzielnica Wrzeszcz Górny
5 listopada 2021 (324 dni temu)
9:04
Dzielnica Zaspa Młyniec
4 listopada 2021 (325 dni temu)
8:05
Dzielnica VII Dwór
4 listopada 2021 (325 dni temu)
8:22
Dzielnica Śródmieście
4 listopada 2021 (325 dni temu)
11:28
Dzielnica Ujeścisko Łostowice
4 listopada 2021 (325 dni temu)
11:17
Dzielnica Strzyża
4 listopada 2021 (325 dni temu)
11:45
Dzielnica Stogi
4 listopada 2021 (325 dni temu)
9:51
Dzielnica Sobieszewo
4 listopada 2021 (325 dni temu)
10:00
Dzielnica Przymorze Wielkie
4 listopada 2021 (325 dni temu)
11:18
Dzielnica Przymorze Małe
4 listopada 2021 (325 dni temu)
10:34
Dzielnica Piecki Migowo
4 listopada 2021 (325 dni temu)
10:16
Dzielnica Osowa
4 listopada 2021 (325 dni temu)
9:36
Dzielnica Oliwa
4 listopada 2021 (325 dni temu)
8:28
Dzielnica Matarnia
4 listopada 2021 (325 dni temu)
10:34
Dzielnica Krakowiec Górki Zachodnie
4 listopada 2021 (325 dni temu)
9:24
Dzielnica Jasień
4 listopada 2021 (325 dni temu)
6:53
Dzielnica Brętowo
4 listopada 2021 (325 dni temu)
7:21
Dzielnica Kokoszki
4 listopada 2021 (325 dni temu)
9:20
Dzielnica Zaspa Rozstaje
3 listopada 2021 (326 dni temu)
2:08
Nowa droga rowerowa - nad Wisłą
23 października 2021 (337 dni temu)
8:44
Nomus Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku
21 października 2021 (339 dni temu)
23:22
Akcja lato w Gdańsku
2 czerwca 2021 (1 rok i 115 dni temu)
22:40
Przekazanie raportu o stanie miasta
31 maja 2021 (1 rok i 117 dni temu)
0:51
Inwestycja drogowo-kolejowa w Porcie Gdańsk
18 marca 2021 (1 rok i 191 dni temu)
1:00
PIT w Gdańsku - zapowiedź
17 marca 2021 (1 rok i 192 dni temu)
0:55
Mapping 3D w sylwestra i Nowy Rok
31 grudnia 2020 (1 rok i 268 dni temu)
20:05
Darczyńca Muzeum Gdańska: konferencja prasowa
29 grudnia 2020 (1 rok i 270 dni temu)
0:59
Wiecha na oranżerii w Parku Oliwskim
14 grudnia 2020 (1 rok i 285 dni temu)
4:47
„Oda do radości” na gdańskim carillonie
10 grudnia 2020 (1 rok i 289 dni temu)
1:43:27
72. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego
10 grudnia 2020 (1 rok i 289 dni temu)
11:25
GDFF otwarcie
1 grudnia 2020 (1 rok i 298 dni temu)
2:13
Oda do radości
28 listopada 2020 (1 rok i 301 dni temu)
39:51
Konferencja prasowa Gdańsk patrzy na morze
19 listopada 2020 (1 rok i 310 dni temu)
15:28
Gdańsk pomaga: konferencja prasowa
16 listopada 2020 (1 rok i 313 dni temu)
10:36
Konferencja prasowa 9.11.2020
10 listopada 2020 (1 rok i 319 dni temu)
19:53
Konferencja prasowa 10.11.2020
10 listopada 2020 (1 rok i 319 dni temu)
2:18
Swięto Niepodległości - Aleksandra Dulkiewicz
10 listopada 2020 (1 rok i 319 dni temu)
2:18
Swięto Niepodległości - Aleksandra Dulkiewicz
10 listopada 2020 (1 rok i 319 dni temu)
Raport 2020: Inwestycje miejskie - konferencja prasowa
5 listopada 2020 (1 rok i 324 dni temu)
35:54
Konferencja Unii Metropolii Polskich
3 listopada 2020 (1 rok i 326 dni temu)
0:43
Mural Looney'a ozdobił SP nr 19
2 listopada 2020 (1 rok i 327 dni temu)
18:33
Dzień Wszystkich Świętych - konferencja prasowa
23 października 2020 (1 rok i 337 dni temu)
1:06:58
250-lecie Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku, odcinek 3
23 października 2020 (1 rok i 337 dni temu)
39:55
250-lecie Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku, odcinek 2
21 października 2020 (1 rok i 339 dni temu)
36:10
250-lecie Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku, odcinek 1
20 października 2020 (1 rok i 340 dni temu)
1:04
Stogi. Zobacz z lotu ptaka dzielnicę po dużym remoncie
19 października 2020 (1 rok i 341 dni temu)
0:52
Brunon Zwarra patronem gdańskiego tramwaju
16 października 2020 (1 rok i 344 dni temu)
35:30
Konferencja. Czerwona strefa w Gdańsku. Jak z tym żyć?
16 października 2020 (1 rok i 344 dni temu)
0:58
Roślinność w palmiarni ma się dobrze
15 października 2020 (1 rok i 345 dni temu)
44:03
Konferencja raport 2 lata od wyborów samorządowych
15 października 2020 (1 rok i 345 dni temu)
22:26
Nowy rok szkolny 2020/2021
28 sierpnia 2020 (2 lat i 28 dni temu)
1:04:14
Msza św. w kościele św. Jana
26 kwietnia 2020 (2 lat i 152 dni temu)
09:42
Uczniowie Heweliusza - „Dźwięk okiem fizyka”
24 kwietnia 2020 (2 lat i 154 dni temu)
1:32
Gdańskie zoo w czasie pandemii - film z drona
24 kwietnia 2020 (2 lat i 154 dni temu)
30:43
Dulkiewicz, Borawski, wirtualna konferencja prasowa
9 kwietnia 2020 (2 lat i 169 dni temu)
1:21
Akcja "Zajączek dla Sąsiada"
9 kwietnia 2020 (2 lat i 169 dni temu)
48:18
Msza św. w rocznicę tragedii smoleńskiej
8 kwietnia 2020 (2 lat i 170 dni temu)
0:37
Pieszy w tunelu pod Martwą Wisłą
18 lutego 2020 (2 lat i 220 dni temu)
33:30
Jak turyści wpływają na życie gdańszczan?
14 lutego 2020 (2 lat i 224 dni temu)
32:20
Milion wizyt w bibliotekach w Gdańsku
13 lutego 2020 (2 lat i 225 dni temu)
1:46
Biblioteka Lawendowa czeka na czytelników
31 stycznia 2020 (2 lat i 238 dni temu)
1:30:01
Inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego
31 stycznia 2020 (2 lat i 238 dni temu)
1:47
Mieczysław Struk o ustawie metropolitalnej
29 stycznia 2020 (2 lat i 240 dni temu)
3:57
Tomasz Grodzki o ustawie metropolitalnej
29 stycznia 2020 (2 lat i 240 dni temu)
1:44
409. urodziny Jana Heweliusza
28 stycznia 2020 (2 lat i 241 dni temu)
2:09
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020 (2 lat i 242 dni temu)
0:30
Zabytkowy Wielki Młyn ma już nowy dach
21 stycznia 2020 (2 lat i 248 dni temu)
0:30
Port Lotniczy Gdańsk. Rekordowy 2019 r.
21 stycznia 2020 (2 lat i 248 dni temu)
3:10
28. Finał WOŚP w Gdańsku
17 stycznia 2020 (2 lat i 252 dni temu)
1:44
Orszak Trzech Króli po raz 10 w Gdańsku
6 stycznia 2020 (2 lat i 263 dni temu)
0:50
28. Finał WOŚP w Gdańsku
3 stycznia 2020 (2 lat i 266 dni temu)
30:55
Orszak Trzech Króli w Gdańsku po raz 10
2 stycznia 2020 (2 lat i 267 dni temu)
Al. Pawła Adamowicza. Niezwykły wiadukt
30 grudnia 2019 (2 lat i 270 dni temu)
1:30
I Zjazd Stypendystów Fahrenheita
28 grudnia 2019 (2 lat i 272 dni temu)
0:46
Sylwestrowy Konkurs Rady Miasta Gdańska.
13 grudnia 2019 (2 lat i 287 dni temu)
1:08
Rada Seniorów w Gdańsku na półmetku kadencji
11 grudnia 2019 (2 lat i 289 dni temu)
39:54
14. Doroczne Spotkanie Gdańszczan
10 grudnia 2019 (2 lat i 290 dni temu)
2:03:18
Koncert "Polskę Kocham. 30 lat wolności"
9 grudnia 2019 (2 lat i 291 dni temu)
01:41:40
65 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego
9 grudnia 2019 (2 lat i 291 dni temu)
0:41
Gdańskie choinki
8 grudnia 2019 (2 lat i 292 dni temu)
0:49
Tramwaje wracają na Stogi
7 grudnia 2019 (2 lat i 293 dni temu)
1:36
Marina Gdańsk. Mistrzostwa Europy Morsów 2019
7 grudnia 2019 (2 lat i 293 dni temu)
1:18
Św. Mikołaj przybył do Gdańska
5 grudnia 2019 (2 lat i 295 dni temu)
0:30
Odkryto grób Nataniela Mateusza Wolfa
3 grudnia 2019 (2 lat i 297 dni temu)
1:37
Iluminacje świąteczne jeszcze tylko do 2 lutego
1 grudnia 2019 (2 lat i 299 dni temu)
0:35
Tramwaj na Stogi. Przejazd testowy zaliczony
30 listopada 2019 (2 lat i 300 dni temu)
20:08
Przed XVII Sesją Rady Miasta Gdańska
26 listopada 2019 (2 lat i 304 dni temu)
31:19
Jarmark Bożonarodzeniowy już od soboty!
19 listopada 2019 (2 lat i 311 dni temu)
1:00
Ekologiczna kąpiel gdańskich tramwajów
18 listopada 2019 (2 lat i 312 dni temu)
1:46
Narracje 2019. Artyści zagościli na Siedlcach
16 listopada 2019 (2 lat i 314 dni temu)
1:40
Złota Malwa 2019
13 listopada 2019 (2 lat i 317 dni temu)
1:57
11.11.2019 r. Gdańska Parada Niepodległości
11 listopada 2019 (2 lat i 319 dni temu)
0:40
101 drzew w 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości
11 listopada 2019 (2 lat i 319 dni temu)
1:25
Gigantyczna flaga Polski zawisła na Górze Gradowej
10 listopada 2019 (2 lat i 320 dni temu)
1:52
Polskie aparaty fotograficzne. Wystawa w Hevelianum
10 listopada 2019 (2 lat i 320 dni temu)
1:59
Dyniowe Love – czyli farma dyń pod Gdańskiem
25 października 2019 (2 lat i 336 dni temu)
24:05
Przed XV sesją Rady Miasta Gdańska
22 października 2019 (2 lat i 339 dni temu)
2;03
Hevelka 2019 - jesienna edycja
19 października 2019 (2 lat i 342 dni temu)
1:42
Wspólne ukwiecanie Gdańska
19 października 2019 (2 lat i 342 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (2 lat i 344 dni temu)
"Porozmawiajmy przy stole". 8 spotkań
15 października 2019 (2 lat i 346 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (2 lat i 351 dni temu)
1:51
Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów
8 października 2019 (2 lat i 353 dni temu)
30:00
Wybory 2019. Bądź świadomym obywatelem!
3 października 2019 (2 lat i 358 dni temu)
2:02
Stogi. Spotkanie przy Okrągły Stole
1 października 2019 (2 lat i 360 dni temu)
13:31
Podpisanie deklaracji obrony demokracji
16 sierpnia 2019 (3 lat i 41 dni temu)
1:19
Tradycja rybacka na Jarmarku Św. Dominika
15 sierpnia 2019 (3 lat i 42 dni temu)
1:59
Jerzy Borowczak wspomina Strajk Sierpniowy z 1980r.
14 sierpnia 2019 (3 lat i 43 dni temu)
1:46
Nowe oblicze Biskupiej 4
29 lipca 2019 (3 lat i 59 dni temu)
0:58
Ceremonia otwarcia 759. Jarmarku św. Dominika
27 lipca 2019 (3 lat i 61 dni temu)
1:06
VIII Zjazd Letniczan
26 lipca 2019 (3 lat i 62 dni temu)
Pomnik Jana III Sobieskiego jak nowy
24 lipca 2019 (3 lat i 64 dni temu)
0:55
Podopieczni Promyka - pilnie do adopcji
24 lipca 2019 (3 lat i 64 dni temu)
24:33
759. Jarmark św. Dominika. Jaki będzie?
23 lipca 2019 (3 lat i 65 dni temu)
2:54
FETA 2019
15 lipca 2019 (3 lat i 73 dni temu)
1:44
Triathlon Gdańsk 2019
14 lipca 2019 (3 lat i 74 dni temu)
1:11
30. lat Międzynarodowych Targów Gdańskich
13 lipca 2019 (3 lat i 75 dni temu)