Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Od tygodni apeluje o obowiązek noszenia maseczek. Dr Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog z Gdańska
15 kwietnia 2020 (190 dni temu)
Dr Magdalena Łasińska - Kowara jest  osobą, która od początku epidemii apeluje o używanie maseczek w miejscach publicznych, jako dostępnego środka ograniczającego rozprzestrzenianie się wirusa. Jej opinie kilkakrotnie publikowaliśmy na gdansk.pl. Właśnie takie głosy spowodowały, że od czwartku noszenie maseczek lub innej osłony ust i nosa, staje się obowiązkowe.

Zapytaliśmy dr Magdalenę Łasińską-Kowarę o to, co sprawiło, że postanowiła walczyć o zmianę podejścia do maseczek.
- Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się jeszcze raz w kwestii, która od początku epidemii leży mi bardzo na sercu. Tak naprawdę poszłam za głosem premiera Czech, który bardzo wcześnie w swoim kraju wprowadził obowiązek noszenia maseczek. Zaczęłam szukać naukowych podstaw tej decyzji. Nie tylko ja zresztą. Zebrała się całkiem spora grupa lekarzy, którzy zajmują się intensywnie wymianą informacji na temat tej choroby. Dotarły do mnie też bardzo mocne głosy autorytetów z krajów azjatyckich, które są zdanie, że był to bardzo wielki błąd Europy i USA, że wcześniej nie wprowadzono tego rodzaju regulacji. Że nie edukowano społeczeństw w tej kwestii.

W minutę, w dwie, w 10: trzy proste sposoby na domowej roboty maseczkę 

Jednak trudno nie zauważyć, że używanie maseczek w Chinach, nie uchroniło tego kraju przed epidemią.
- Pamiętajmy, że Chiny były pierwsze i mogły być zaskoczone pandemią. Poza tym noszenie maseczek tylko przez chorych okazało się niewystarczające. W trakcie zwykłego funkcjonowania nie jest konieczne, aby wszyscy członkowie społeczeństwa cały czas nosili maseczki - wystarczy, jeśli robią to chorzy. Natomiast sytuacja drastycznie zmienia się, gdy mamy specyficzny patogen, który jest trudno wykrywalny, trudno się leczy i mało o nim wiemy. A do tego mamy to, co jest obecnie: spory odsetek osób, które nie są chore ale przenoszą zakażenie. Albo nie wiedzą jeszcze o tym, że chorują. Czyli sytuację taką, że okres przenoszenia wirusa do wystąpienia objawów jest dużo dłuższy niż w przypadku innych chorób wirusowych.

Czy to oznacza, że maseczki nie byłyby przydatne w przypadku innego rodzaju grypy?
- Nie byłyby potrzebne w skali całego społeczeństwa. W zwykłej grypie odsetek bezobjawowych nosicieli nie jest aż tak duży. Koronawirus jest również bardziej zaraźliwy.

Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki - apel gdańskiej lekarki i petycja do władz

Czy można powiedzieć, że maseczki są akcesorium solidarnościowym? Chronią przede wszystkim innych, w sytuacji gdy my sami jesteśmy chorzy, nawet o tym nie wiedząc?
- Właściwie to jeden z podstawowych błędów myślenia. Są badania, dokonane z udziałem może nie całkiem tego wirusa (choć i takie się powoli pojawiają), z użyciem maseczek bawełnianych, jedno czy wielowarstwowych, które pokazują, że w zależności od struktury tej maseczki, zabezpieczenie noszącego wynosi od 30 do 60 proc. Więc nie jest to wcale tak mało, szczególnie porównując z sytuacją otrzymania porcji wirusa prosto w twarz. Dodajmy do tego, że jeśli są dwie osoby stojące naprzeciw siebie, to ochrona się wzmacnia. 50 proc. z jednej i 50 proc. z drugiej, daje 75 proc. ochrony.

Jak obchodzić  się z maseczką?
Przed założeniem i po jej zdjęciu powinno się zdezynfekować dłonie. Zdejmując, należy odłożyć maseczkę w taki sposób, żeby nie narazić się na wtórne zakażenie miejsca w którym jest odłożona. Po zdjęciu chwytamy za brzegi i składamy - traktując stronę zewnętrzną jako brudną, czyli do wewnątrz. Następnie umieszczamy maseczkę w woreczku plastikowym i dezynfekujemy ręce. Moment, kiedy maseczka robi się wilgotna od naszego oddechu jest tym, kiedy maseczkę należy zdjąć.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz szyje i zachęca do noszenia maseczek ochronnych 

Jak dalej postępować z taką maseczką, chustą czy też szalikiem?
Po przyjściu do domu pierzemy taką maseczkę czy inną część garderoby, z użyciem detergentu. Można wrzucić ją z innymi rzeczami do pralki. Można - jeśli się do tego nadaje - wygotować ją w garnku. Wirus nie jest odporny na detergenty i temperaturę powyżej 70 st.

Jak się te zalecenia mają do obrazu personelu medycznego ubranego w kosmiczne niemal kombinezony ochronne?
Takiej ochrony nie potrzebujemy. Ona jest potrzebna osobom, które są bezpośrednio narażone na kontakt z zarażonymi osobami, z bliska i przez długi czas a więc na duże dawki wirusa.

Czy są jeszcze inne sposoby zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem wirusa?
Nie wydaje mi się, żeby istniały jeszcze inne środki niż te, które już są wdrażane. Czyli: dystans, izolacja, kwarantanna dla osób które miały kontakt z zakażonym, testowanie potencjalnie chorych oraz powszechne stosowanie osłony na usta i nos. Jeśli 80 proc. społeczeństwa będzie sumiennie ten sposób stosować, to jest szansa na zatrzymanie epidemii.

Czy koronawirus jest kwestią szumu medialnego czy też poważnym i realnym zagrożeniem? Jakie jest zdanie lekarza?
- Nie ma możliwości aby zlekceważyć chorobę, która powoduje takie ilości zgonów i tak znaczące obciążenie służby zdrowia, nawet w krajach, które mają dobrze rozwiniętą opiekę medyczną. W żadnym z krajów nie lekceważy się tej choroby.

Jak zrobić najprostszą maseczkę na twarz i jak ją nosić - zobacz instrukcje

Można się jednak spotkać z opiniami, że koszty społeczne powszechnej izolacji są zbyt wysokie.
- Ważne też, żeby wiedzieć, jakie by były koszty społeczne, gdy pozwolić umrzeć określonemu procentowi osób zakażonych. Wśród nich byłyby także osoby młode i w pełni sił.

Są jednak różne modele izolacji. W Chinach ludzi zaspawywano w domach i zabijano im drzwi deskami. Jest także model szwedzki, gdzie wprowadza się głównie zalecenia a zakazy są dużo mniejsze niż w innych krajach.
- Jeśli chodzi o Szwecję, to moim zdaniem gęstość zaludnienia ma tu kluczowe znaczenie. Gęstość zaludnienia i aspekty kulturowe. Inaczej funkcjonują społeczeństwa północy gdzie jest  większy dystans pomiędzy ludźmi. Być może jest też lepsza edukacja? Trudno powiedzieć. Nie wiemy jeszcze jak to się skończy. Są także różne inne aspekty, takie jak np. kwestia zanieczyszczenia powietrza

W USA mówi się, że jest korelacja pomiędzy używaniem e-papierosów a ciężkością przebiegu infekcji koronawirusem.
- Nie dziwi mnie to, że e-papierosy będą nasilały przebieg zakażenia, ponieważ sprzyjają niszczeniu tkanki płucnej. Natomiast trzeba zauważyć, że są osoby młode i w średnim wieku, które ciężko chorują na prawdę bez żadnych chorób współistniejących. Wydaje mi się więc, że wirus będzie bardzo bezwzględnie obnażał wszekie niedostatki odpornosci. Nie jesteśmy zresztą w stanie wszystkiego przewidziec, ponieważ jest to nowa choroba.
Dla mnie dziś najważniejsze jest jak zapobiegać rozwojowi i przenoszeniu się tej choroby oraz to, jak leczyć tych, którzy trafią pod moją opiekę, jako lekarza. Trzeba też wziąć pod uwagę, że im więcej chorych będzie musiało byc hospitalizowanych, tym większe będzie ryzyko, że te osoby będą nadkażać się nawzajem i będą chorować jeszcze ciężej.

Chory, leżący obok innego chorego może się jeszcze bardziej doprawić?
Jest to możliwe.

Jaka jest perspektywa rozwoju pandemii?
Obserwując narastającą liczbę chorych, nie wygląda to za dobrze. Oczywiście są regiony kraju, gdzie chorych jest więcej niż na Pomorzu. Po okresie świątecznym, kiedy nie mieliśmy zbyt daleko idących  środków ostrożności, możemy za około dwa tygodnie spodziewać się znacznego wzrostu zachorowań. Wydaje mi się, że prognoza prof. Simona z Wrocławia jest dość trafna. Mówi ona, że w połowie maja możemy się spodziewać dużo większej liczby chorych. To się niestety jeszcze nie kończy...

Jak obecnie wygląda praca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym?
Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia wprowadzono rotacyjny system pracy. Na większości oddziałów załogi są podzielone na zespoły, które nie powinny się ze sobą komunikować. W wielu oddziałach ograniczono przyjmowanie pacjentów tylko do przypadków nagłych. Nie dotyczy to np. oddziałów onkologicznych, gdzie chorych się przyjmuje i leczy. To nie może trwać wiecznie, ale szpitale muszą mieć czas, żeby się przeorganizować. Zalecono wprowadzenie podziału pacjentów na osoby z rozpoznaną infekcją, osoby z podejrzewaną infekcją i osoby bez infekcji (według dostępnych badań).

Rozmawiał: Lech Parell

Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju


 

1:40
Złota Malwa 2019
13 listopada 2019 (344 dni temu)
2;03
Hevelka 2019 - jesienna edycja
19 października 2019 (1 rok i 4 dni temu)
1:42
Wspólne ukwiecanie Gdańska
19 października 2019 (1 rok i 4 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (1 rok i 6 dni temu)
"Porozmawiajmy przy stole". 8 spotkań
15 października 2019 (1 rok i 8 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (1 rok i 13 dni temu)
1:51
Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów
8 października 2019 (1 rok i 15 dni temu)
30:00
Wybory 2019. Bądź świadomym obywatelem!
3 października 2019 (1 rok i 20 dni temu)
2:02
Stogi. Spotkanie przy Okrągły Stole
1 października 2019 (1 rok i 22 dni temu)
13:31
Podpisanie deklaracji obrony demokracji
16 sierpnia 2019 (1 rok i 68 dni temu)
1:19
Tradycja rybacka na Jarmarku Św. Dominika
15 sierpnia 2019 (1 rok i 69 dni temu)
1:59
Jerzy Borowczak wspomina Strajk Sierpniowy z 1980r.
14 sierpnia 2019 (1 rok i 70 dni temu)
1:46
Nowe oblicze Biskupiej 4
29 lipca 2019 (1 rok i 86 dni temu)
0:58
Ceremonia otwarcia 759. Jarmarku św. Dominika
27 lipca 2019 (1 rok i 88 dni temu)
1:06
VIII Zjazd Letniczan
26 lipca 2019 (1 rok i 89 dni temu)
Pomnik Jana III Sobieskiego jak nowy
24 lipca 2019 (1 rok i 91 dni temu)
0:55
Podopieczni Promyka - pilnie do adopcji
24 lipca 2019 (1 rok i 91 dni temu)
24:33
759. Jarmark św. Dominika. Jaki będzie?
23 lipca 2019 (1 rok i 92 dni temu)
2:54
FETA 2019
15 lipca 2019 (1 rok i 100 dni temu)
1:44
Triathlon Gdańsk 2019
14 lipca 2019 (1 rok i 101 dni temu)
1:11
30. lat Międzynarodowych Targów Gdańskich
13 lipca 2019 (1 rok i 102 dni temu)
0:30
Oficjalna inauguracja Baltic Sail 2019
6 lipca 2019 (1 rok i 109 dni temu)
Baltic Sail 2019 dzień 2 całość transmisji
6 lipca 2019 (1 rok i 109 dni temu)
DEMOKRACJA OBYWATELI – JAK O NIĄ DBAĆ?
4 lipca 2019 (1 rok i 111 dni temu)
1:00
Wyspa Sobieszewska. Zbiornik Wody Kazimierz
2 lipca 2019 (1 rok i 113 dni temu)
25:07
2019.07.02 Wiadomości z tłumaczeniem
2 lipca 2019 (1 rok i 113 dni temu)
0:30
FILM TEASER Wartownia nr 1 - ocalenie
25 czerwca 2019 (1 rok i 120 dni temu)
1:11
Nordic walking. Bezpłatnie w Gdańsku
25 czerwca 2019 (1 rok i 120 dni temu)
15:01
2019.06.25 Wiadomości z tłumaczeniem
25 czerwca 2019 (1 rok i 120 dni temu)
1:42:04
DWIE STRONY OKRĄGŁEGO STOŁU
24 czerwca 2019 (1 rok i 121 dni temu)
0:04:00
2019.06.24 Wiadomości z tłumaczeniem
24 czerwca 2019 (1 rok i 121 dni temu)
1:03:20
WYKLUCZENI, ZAPOMNIANI, NIEWIDZIALNI
24 czerwca 2019 (1 rok i 121 dni temu)
1:39:04
KULTURA – SIŁĄ DEMOKRACJI
24 czerwca 2019 (1 rok i 121 dni temu)
1:13:06
PIELGRZYMKI PAPIESKIE W CZASACH PRL
21 czerwca 2019 (1 rok i 124 dni temu)
1:20:57
ANDRZEJ BLIKLE - Czym jest dobro wspólne?
21 czerwca 2019 (1 rok i 124 dni temu)
2:25
V Sesja Rady Seniorów
18 czerwca 2019 (1 rok i 127 dni temu)
15:20
Bajki ŚWINKA MALINKA I SŁOŃ LEON
18 czerwca 2019 (1 rok i 127 dni temu)
20:50
Bajki NAJLEPSZA ZUPA NA ŚWIECIE
18 czerwca 2019 (1 rok i 127 dni temu)
1:00:07
Bajki HISTORIA RETORYKI PROFESORA O’RETY
18 czerwca 2019 (1 rok i 127 dni temu)
1:31
Jan III Sobieski prawie jak nowy
18 czerwca 2019 (1 rok i 127 dni temu)
36:10
Historia Gdańska - polska czy niemiecka?
11 czerwca 2019 (1 rok i 134 dni temu)
41:23
2019.06.10 Wiadomości z tłumaczeniem
11 czerwca 2019 (1 rok i 134 dni temu)
58:00
6. Forum Praktyków Partycypacji
10 czerwca 2019 (1 rok i 135 dni temu)
0:46
23. Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy
9 czerwca 2019 (1 rok i 136 dni temu)
0:42
XIV Rodzinny Bieg Gdańszczan
8 czerwca 2019 (1 rok i 137 dni temu)
1:52:05
30 Lat Polskiej Demokracji. Forum Obywatelskie
6 czerwca 2019 (1 rok i 139 dni temu)
1:03
Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku - rewaloryzacja
28 maja 2019 (1 rok i 148 dni temu)
8:00
2019.05.28 Wiadomości z tłumaczeniem
28 maja 2019 (1 rok i 148 dni temu)
1:42
XIV Święto Samorządowców
27 maja 2019 (1 rok i 149 dni temu)
2:19
Gotowanie w duchu "zerowaste"
21 maja 2019 (1 rok i 155 dni temu)
8:04
2019.05.21 Wiadomości z tłumaczeniem
21 maja 2019 (1 rok i 155 dni temu)
1:30
Pingwiny przyjęły albinosa do stada
20 maja 2019 (1 rok i 156 dni temu)
1:41
Noc Muzeów (i nie tylko muzeów) za nami
19 maja 2019 (1 rok i 157 dni temu)
1:46
W NCK powstanie Pałac Ślubów
17 maja 2019 (1 rok i 159 dni temu)
1:27
Pszczoły w Hevelianum
16 maja 2019 (1 rok i 160 dni temu)
0:32
Ul. Andruszkiewicza jest już prawie gotowa
16 maja 2019 (1 rok i 160 dni temu)
Czy Westerplatte będzie dzielić Polaków?
15 maja 2019 (1 rok i 161 dni temu)
2:10
Przejazd rowerowy w Tunelu pod Martwą Wisłą
28 kwietnia 2019 (1 rok i 178 dni temu)
0:40
Gdańszczanie posadzili 4 tys. choinek
27 kwietnia 2019 (1 rok i 179 dni temu)
2:25
Marsz “Gdańsk solidarnie dla autyzmu”
27 kwietnia 2019 (1 rok i 179 dni temu)
2:27:00
Stefanowi Chwinowi na 70. urodziny
26 kwietnia 2019 (1 rok i 180 dni temu)
17:57
Konkurs Ośmiu Wspaniałych 2019
24 kwietnia 2019 (1 rok i 182 dni temu)
0:45
Uwaga kierowcy! Remont Traktu Konnego
23 kwietnia 2019 (1 rok i 183 dni temu)
0:21
Trakt Konny w Gdańsku
20 kwietnia 2019 (1 rok i 186 dni temu)
1:41
Wiadukt Biskupia Górka. Spacer po budowie
19 kwietnia 2019 (1 rok i 187 dni temu)
25:45
Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek
18 kwietnia 2019 (1 rok i 188 dni temu)
1:08
Nowe autobusy wyjadą na gdańskie ulice
17 kwietnia 2019 (1 rok i 189 dni temu)
16:05
Loteria PIT w Gdańsku. Się opłaca! 2019 - czat
16 kwietnia 2019 (1 rok i 190 dni temu)
1:10
5. Gdańsk Maraton. Biegi dla dzieci
13 kwietnia 2019 (1 rok i 193 dni temu)
0:30
Wyspa Sobieszewska. Budowa drogi rowerowej
12 kwietnia 2019 (1 rok i 194 dni temu)
7:03
Sytuacja w gdańskich szkołach Konferencja prasowa
10 kwietnia 2019 (1 rok i 196 dni temu)
22:52
Wszystko o Budżecie Obywatelskim 2020
10 kwietnia 2019 (1 rok i 196 dni temu)
1:31
„Kamizelka w aucie”. Prezenty dla kierowców
9 kwietnia 2019 (1 rok i 197 dni temu)
24:52
5. Gdańsk Maraton. Jaki będzie?
9 kwietnia 2019 (1 rok i 197 dni temu)
1:01
Remont Kuźni Wodnej. Kwiecień 2019
9 kwietnia 2019 (1 rok i 197 dni temu)
0:30
Free Time Festiwal 2019
6 kwietnia 2019 (1 rok i 200 dni temu)
1:26
"Szanuję - segreguję". Casting ZUT
6 kwietnia 2019 (1 rok i 200 dni temu)
1:58
Zawody fitness na Free Time Festiwal 2019
6 kwietnia 2019 (1 rok i 200 dni temu)
19:05
Inwestycje drogowe i utrudnienia
5 kwietnia 2019 (1 rok i 201 dni temu)
0:30
Port Gdańsk. Rozbudowa układu drogowo-kolejowego
5 kwietnia 2019 (1 rok i 201 dni temu)
23:15
Muzeum Gdańska – jubileusz i plany
2 kwietnia 2019 (1 rok i 204 dni temu)
1:44
Z Gdańska do Zurychu. Nowe połączenie lotnicze
1 kwietnia 2019 (1 rok i 205 dni temu)
0:40
Łączą nas drzewa. Gdańszczanie sadzili las
30 marca 2019 (1 rok i 207 dni temu)
29:49
Autyzm – świadomość i wyzwania
27 marca 2019 (1 rok i 210 dni temu)
2:34
74. rocznica „Powrotu Gdańska do Macierzy”
27 marca 2019 (1 rok i 210 dni temu)
0:31
Rower MEVO od 26 marca dla użytkowników
26 marca 2019 (1 rok i 211 dni temu)
1:58
MEVO – Rower Metropolitalny
26 marca 2019 (1 rok i 211 dni temu)
27:04
Radni przed VIII sesją Rady Miasta Gdańska
26 marca 2019 (1 rok i 211 dni temu)
1:43
MEVO wyjechało na ulice metropolii
26 marca 2019 (1 rok i 211 dni temu)
1:56
Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska
24 marca 2019 (1 rok i 213 dni temu)
2:07
Pingwin - albinos urodził się w Gdańsku
22 marca 2019 (1 rok i 215 dni temu)
23:27
Ze sportem na TAK
21 marca 2019 (1 rok i 216 dni temu)
15:21
Budżet Obywatelski 2020 - konferencja
20 marca 2019 (1 rok i 217 dni temu)
0:35
Głosuje Aleksandra Dulkiewicz
3 marca 2019 (1 rok i 234 dni temu)
1:36
Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2018
1 marca 2019 (1 rok i 236 dni temu)
0:44
Od 4 marca wprowadzone zostają e-dowody
1 marca 2019 (1 rok i 236 dni temu)
11:39
Gdańsk bez plastiku
28 lutego 2019 (1 rok i 237 dni temu)
1:40
Benefis Marka Branda – 35 lat na scenie
27 lutego 2019 (1 rok i 238 dni temu)
1:13
Mecz hokeja MH Automatyka Gdańsk - GKS Tychy
25 lutego 2019 (1 rok i 240 dni temu)
24:54
E-dowody osobiste, nowa jakość w życiu.
21 lutego 2019 (1 rok i 244 dni temu)
0:50
Kolejny wypadek w tunelu
21 lutego 2019 (1 rok i 244 dni temu)
0:30
Wiadukt Biskupia Górka rośnie w oczach
20 lutego 2019 (1 rok i 245 dni temu)
37:55
Wszystko o Radach Dzielnic
19 lutego 2019 (1 rok i 246 dni temu)
1:25
Gdańskie mosty we mgle
18 lutego 2019 (1 rok i 247 dni temu)
3:00
Sonda z okazji Dnia Singla
15 lutego 2019 (1 rok i 250 dni temu)
0:53
Stogi. Remont linii tramwajowej
14 lutego 2019 (1 rok i 251 dni temu)
0:35
Wielki Młyn. Rozbiórka starego dachu
14 lutego 2019 (1 rok i 251 dni temu)
2:10
Marsz Ponad Podziałami
6 lutego 2019 (1 rok i 259 dni temu)
1:27
Polska-Czechy. Unihokej w Gdańsku
3 lutego 2019 (1 rok i 262 dni temu)
18:55
Konferencja prasowa Rady ECS
2 lutego 2019 (1 rok i 263 dni temu)
12:18
Konferencja w sprawie finansowania ECS
31 stycznia 2019 (1 rok i 265 dni temu)
2:26:35
5. Sesja Rady Miasta Gdańska kadencji 2018-2023
31 stycznia 2019 (1 rok i 265 dni temu)
0:40
Wiaduktu Biskupia Górka. Montaż estakady
30 stycznia 2019 (1 rok i 266 dni temu)
5:08
Paweł Adamowicz. Gdańsk jako wspólnota
30 stycznia 2019 (1 rok i 266 dni temu)
1:55
Gdańszczanie oddają krew dla prezydenta Gdańska
14 stycznia 2019 (1 rok i 282 dni temu)
2:28
Atak na prezydenta Gdańska. R. Szumełda komentuje
14 stycznia 2019 (1 rok i 282 dni temu)
11:09
Wspomnienie o Pawle Adamowiczu
14 stycznia 2019 (1 rok i 282 dni temu)
02:16
Przyrzeczenie Donalda Tuska
14 stycznia 2019 (1 rok i 282 dni temu)
1:15
27. Finał WOŚP w Gdańsku
13 stycznia 2019 (1 rok i 283 dni temu)
1:37
WOŚP w gdańskich centrach handlowych
12 stycznia 2019 (1 rok i 284 dni temu)
30:00
27. Finał w WOŚP w Gdańsku. Obejrzyj wideoczat
10 stycznia 2019 (1 rok i 286 dni temu)
1:42
Biblioteka Kolonia. Odkryj jej nowe oblicze
10 stycznia 2019 (1 rok i 286 dni temu)
25:23
27. Finału WOŚP w Gdańsku-konferencja
8 stycznia 2019 (1 rok i 288 dni temu)
0:51
Agnieszka Buczyńska o 27. Finale WOŚP
8 stycznia 2019 (1 rok i 288 dni temu)
0:30
Molo w Brzeźnie znowu jest otwarte
7 stycznia 2019 (1 rok i 289 dni temu)
43:30
Wykład Ojca Ludwika Wiśniewskiego
7 stycznia 2019 (1 rok i 289 dni temu)
0:42
Ul. Nowy Świat i zbiornik Osowa gotowe
6 stycznia 2019 (1 rok i 290 dni temu)
1:49
Orszak Trzech Króli 2019
6 stycznia 2019 (1 rok i 290 dni temu)
1:06
Sylwestrowy Konkurs Butelkowy 12 finał tuż tuż
4 stycznia 2019 (1 rok i 292 dni temu)
23:53
Gdańska Noc Sylwestrowa 2018
27 grudnia 2018 (1 rok i 300 dni temu)
0:11
W Gdańsku przed Wigilią spadł śnieg
23 grudnia 2018 (1 rok i 304 dni temu)
0:37
Korki na Trasie Sucharskiego
21 grudnia 2018 (1 rok i 306 dni temu)
2:10
Świąteczny tramwaj jeździ po Gdańsku
20 grudnia 2018 (1 rok i 307 dni temu)
0:30
Poznaj nowego zastępcę prezydenta Gdańska
18 grudnia 2018 (1 rok i 309 dni temu)
2:00
Odpalamy Święta w Gdańsku
14 grudnia 2018 (1 rok i 313 dni temu)
35:31
13. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan
12 grudnia 2018 (1 rok i 315 dni temu)
1:39
"Do Przerwy 0:1". Zimowa edycja turnieju
8 grudnia 2018 (1 rok i 319 dni temu)
1:25
XXIII edycja konkursu szopek bożonarodzeniowych
7 grudnia 2018 (1 rok i 320 dni temu)
1:47
Mikołajki. Czy wkładasz prezent do buta?
6 grudnia 2018 (1 rok i 321 dni temu)
0:47
Jarmark Bożonarodzeniowy z lotu ptaka
6 grudnia 2018 (1 rok i 321 dni temu)
0:38
Parada Elfów na Jarmarku Bożonarodzeniowym
5 grudnia 2018 (1 rok i 322 dni temu)
1:58
Gdańska Choinka 2018
5 grudnia 2018 (1 rok i 322 dni temu)
1:38
Jakie masz pomysły na prezenty świąteczne?
4 grudnia 2018 (1 rok i 323 dni temu)
1:28
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
1 grudnia 2018 (1 rok i 326 dni temu)
0:41
Zbiornik Wody Stary Sobieski. Otwarty od 3 grudnia
29 listopada 2018 (1 rok i 328 dni temu)
1:19
Palisz śmieciami? Poniesiesz tego konsekwencje!
29 listopada 2018 (1 rok i 328 dni temu)
2:03:21
Debata o Młodym Mieście
29 listopada 2018 (1 rok i 328 dni temu)
01:00
Poranna mgła i śnieg w Gdańsku
28 listopada 2018 (1 rok i 329 dni temu)
0:35
Gdańska Choinka już dojechała
28 listopada 2018 (1 rok i 329 dni temu)
01:00
Zaglądamy na plac budowy Nowej Bulońskiej
28 listopada 2018 (1 rok i 329 dni temu)
0:48
Montaż ochronnych płotów w pasie drogowym
28 listopada 2018 (1 rok i 329 dni temu)
1:42
Oceanarium Nautilus Gdańsk. Plac budowy
28 listopada 2018 (1 rok i 329 dni temu)
1:50
Planszówki atakują! Targi Gra i Zabawa 2018
25 listopada 2018 (1 rok i 332 dni temu)
1:29
Stogi. Wielki remont torów tramwajowych
25 listopada 2018 (1 rok i 332 dni temu)
1:20
391. rocznica bitwy pod Oliwą
24 listopada 2018 (1 rok i 333 dni temu)
1:07
Najpiękniejszy gdański balkon i przedogródek 2018
22 listopada 2018 (1 rok i 335 dni temu)
0:25:00
Przed czwartkową sesją RMG nowej kadencji.
21 listopada 2018 (1 rok i 336 dni temu)
0:59
Andrzej Stelmasiewicz - komentarz nowego radnego
20 listopada 2018 (1 rok i 337 dni temu)
0:40
Paweł Adamowicz - komentarz prezydenta Gdańska
19 listopada 2018 (1 rok i 338 dni temu)
0:31
Karol Rabenda - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (1 rok i 338 dni temu)
0:45
Kacper Płażyński - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (1 rok i 338 dni temu)
0:49
Jan Perucki - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (1 rok i 338 dni temu)
1:14
Elżbieta Strzelczyk - komentarz nowej radnej
19 listopada 2018 (1 rok i 338 dni temu)
1:03
Anna Golędzinowska - komentarz nowej radnej
19 listopada 2018 (1 rok i 338 dni temu)
0:34
Zbiorniki retencyjne są... piękne
18 listopada 2018 (1 rok i 339 dni temu)
1:40:52
Co dalej z Kościołem w Polsce?
16 listopada 2018 (1 rok i 341 dni temu)
0:41
Dawna kotłownia zamieni się w salę multimedialną
15 listopada 2018 (1 rok i 342 dni temu)
0:2:45
Polonez dla Niepodległej na Żabiance
7 listopada 2018 (1 rok i 350 dni temu)
0:30:00
Rada Miasta Gdańska. Podsumowanie VII kadencji
6 listopada 2018 (1 rok i 351 dni temu)
0:39
W Gdańsku świętujemy wspólnie
6 listopada 2018 (1 rok i 351 dni temu)
1:36
Paweł Adamowicz dziękuje gdańszczanom
5 listopada 2018 (1 rok i 352 dni temu)
1:37
Remont meczetu w Gdańsku
5 listopada 2018 (1 rok i 352 dni temu)
0:31
Głosuje Kacper Płażyński
4 listopada 2018 (1 rok i 353 dni temu)
1:03
Głosuje Paweł Adamowicz
4 listopada 2018 (1 rok i 353 dni temu)
1:06
ks. Krzysztof Niedałtowski o pomocy dominikanom
31 października 2018 (1 rok i 357 dni temu)
0:43
Remont Kuźni Wodnej w Oliwie
31 października 2018 (1 rok i 357 dni temu)
25:40
Budżet Obywatelski - podsumowania i plany
30 października 2018 (1 rok i 358 dni temu)
1:58
Kościołowi św. Mikołaja grozi zawalenie
30 października 2018 (1 rok i 358 dni temu)
2:32
Nie tylko dach. Remont kapitalny Bazyliki Mariackiej
26 października 2018 (1 rok i 362 dni temu)
1:03
W Gdańsku zamontowano 42-metrowy maszt
25 października 2018 (1 rok i 363 dni temu)
19:42
Rada Miasta Gdańska - między starym a nowym
23 października 2018 (2 lat i dziś)
2:27
Sonda: Mamy wstępne wyniki wyborów. Co o nich myślisz?
22 października 2018 (2 lat i 1 dzień temu)
1:15
Głosuje Jarosław Wałęsa
21 października 2018 (2 lat i 2 dni temu)
1:15
Głosuje Paweł Adamowicz
21 października 2018 (2 lat i 2 dni temu)
0:33
Głosuje Kacper Płażyński
21 października 2018 (2 lat i 2 dni temu)
0:42
10. Gdańsk Biega
20 października 2018 (2 lat i 3 dni temu)
3:46
Sołdek ma już 70 lat
18 października 2018 (2 lat i 5 dni temu)
1:21
Żuraw nowym punktem widokowym Gdańska?
18 października 2018 (2 lat i 5 dni temu)
1:43
Seniorzy w Gdańskiej Karcie Mieszkańca
17 października 2018 (2 lat i 6 dni temu)
1:15
Złota polska jesień w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
14 października 2018 (2 lat i 9 dni temu)
1:59
Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski
13 października 2018 (2 lat i 10 dni temu)
1:05
Lato w październiku. Jak "znosisz" ciepłą jesień?
13 października 2018 (2 lat i 10 dni temu)
1:31
Prezentacja projektu “Letnica 3.0”
12 października 2018 (2 lat i 11 dni temu)
23:52
Elementarz wyborcy
11 października 2018 (2 lat i 12 dni temu)
0:55
Wielki finał turnieju piłkarskiego
11 października 2018 (2 lat i 12 dni temu)
1:26
Gala z okazji 12 lat programu pomocy bezdomnym kotom
11 października 2018 (2 lat i 12 dni temu)
1:40:20
POMORSKIE EKO FORUM 2018 – POROZMAWIAJMY O ŚRODOWISKU
10 października 2018 (2 lat i 13 dni temu)
1:36
XIII Miejski Bal Seniora
2 października 2018 (2 lat i 21 dni temu)
2:22
Kierunki rozwoju Gdańska
1 października 2018 (2 lat i 22 dni temu)
0:34
Ul. Chłopska już po modernizacji
30 września 2018 (2 lat i 23 dni temu)
36:56
Otwarcie setnego boiska w Gdańsku
24 września 2018 (2 lat i 29 dni temu)
3:19
Solidarnie w obronie synagogi
21 września 2018 (2 lat i 32 dni temu)
0:32
Spacer łosia przy tunelu
21 września 2018 (2 lat i 32 dni temu)
01:03
Most na ul. Starogardzkiej przejezdny
21 września 2018 (2 lat i 32 dni temu)
01:16
Most w Sobieszewie tuż przed otwarciem
21 września 2018 (2 lat i 32 dni temu)
1:06
Ostatnie dni upalnego lata
20 września 2018 (2 lat i 33 dni temu)
5:40
Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot
20 września 2018 (2 lat i 33 dni temu)
1:37:58
Norman Davies "Europa na zakręcie"
16 września 2018 (2 lat i 37 dni temu)
0:48
Budowa Mostu w Sobieszewie na finiszu
15 września 2018 (2 lat i 38 dni temu)
2:45
Amber Fest 2018
14 września 2018 (2 lat i 39 dni temu)
2:53
Mecz Lechia Gdańsk vs. Karpaty Lwów
14 września 2018 (2 lat i 39 dni temu)
1:30
Westerplatte. Światłocienie
14 września 2018 (2 lat i 39 dni temu)
2:12
Skwer w Oliwie im. Ireny Jarockiej
12 września 2018 (2 lat i 41 dni temu)
0:50
Przymorze Małe ma nowy park
12 września 2018 (2 lat i 41 dni temu)
02:07
Budżet Obywatelski 2018 - spot
12 września 2018 (2 lat i 41 dni temu)
2:08:50
Kościół czy kościoły? Barwna historia II RP
11 września 2018 (2 lat i 42 dni temu)
Debata kandydatów na prezydenta Gdańska
10 września 2018 (2 lat i 43 dni temu)
1:35
Wilno w Gdańsku 2018
7 września 2018 (2 lat i 46 dni temu)
24:16
Festiwal Wilno w Gdańsku 2018
6 września 2018 (2 lat i 47 dni temu)
1:52
Gdańsk Press Photo 2018
6 września 2018 (2 lat i 47 dni temu)
27:59
Czy na gdańskich ulicach jest bezpiecznie?
5 września 2018 (2 lat i 48 dni temu)
34:11
Ile Miasto powinno dokładać na edukację?
4 września 2018 (2 lat i 49 dni temu)
2:04
Gdańsk Business Run 2018
2 września 2018 (2 lat i 51 dni temu)
1:11
Pokaz rekonstrukcyjny pod Wartownią nr 1
1 września 2018 (2 lat i 52 dni temu)
27:44
Konferencja prasowa „Lex Deweloper”
27 sierpnia 2018 (2 lat i 57 dni temu)
1:14
"Moda na moto przygodę" - pokaz driftu
26 sierpnia 2018 (2 lat i 58 dni temu)
4:50
Maja Ostaszewska
24 sierpnia 2018 (2 lat i 60 dni temu)
1:50
Neptuny 2018
23 sierpnia 2018 (2 lat i 61 dni temu)
1:04
Wideomapping na Ratuszu Staromiejskim
22 sierpnia 2018 (2 lat i 62 dni temu)
1:18
Muzyka Mozarta w Parku Oliwskim
22 sierpnia 2018 (2 lat i 62 dni temu)
1:21
758. Jarmark św. Dominika. Ceremonia zamknięcia
19 sierpnia 2018 (2 lat i 65 dni temu)
1:34
VI Maraton Zumby w Brzeźnie
18 sierpnia 2018 (2 lat i 66 dni temu)
1:30
Lysko i PsiRuch. Nowe miejsca w Nowym Porcie
17 sierpnia 2018 (2 lat i 67 dni temu)
2:00
Zlot ZHP Gdańsk 2018. Ceremonia zakończenia
15 sierpnia 2018 (2 lat i 69 dni temu)
7:30
Odczytanie Karty Powinności Człowieka
14 sierpnia 2018 (2 lat i 70 dni temu)
1:18
Puchar Polski Strong Man
13 sierpnia 2018 (2 lat i 71 dni temu)
1:29
Water Show Gdańsk 2018
12 sierpnia 2018 (2 lat i 72 dni temu)
2:10
Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2018
10 sierpnia 2018 (2 lat i 74 dni temu)
1:22
Międzynarodowy Dzień Lwa w ZOO
10 sierpnia 2018 (2 lat i 74 dni temu)
0:15
Wodospad w Gdańskim ZOO
2 sierpnia 2018 (2 lat i 82 dni temu)
0:47
Oberwanie chmury w Gdańsku
1 sierpnia 2018 (2 lat i 83 dni temu)
2:17
SONDA: jak Ci mija urlop w Gdańsku?
31 lipca 2018 (2 lat i 84 dni temu)
2:05
Kowale z Ukrainy odwiedzili Kuźnię Wodną
30 lipca 2018 (2 lat i 85 dni temu)
1:47
Ceremonia otwarcia Jarmark św. Dominika 2018
28 lipca 2018 (2 lat i 87 dni temu)
0:35
Hejnał Jarmarku św. Dominika
28 lipca 2018 (2 lat i 87 dni temu)
2:13
Video mapping w Centrum Hewelianum
26 lipca 2018 (2 lat i 89 dni temu)
27:05
Wszystko o Jarmarku Św. Dominika
26 lipca 2018 (2 lat i 89 dni temu)
1:30
Triathlon Gdańsk 2018
15 lipca 2018 (2 lat i 100 dni temu)
1:14
Festyn w Świbnie już po raz 27
14 lipca 2018 (2 lat i 101 dni temu)
0:41
Nowa droga rowerowa do Sobieszewa
13 lipca 2018 (2 lat i 102 dni temu)
1:05
Most w Sobieszewie. Transport przęseł
12 lipca 2018 (2 lat i 103 dni temu)
0:50
Remont Podwala Przedmiejskiego i ul. Chmielnej
11 lipca 2018 (2 lat i 104 dni temu)
FETA - naprawdę warto
10 lipca 2018 (2 lat i 105 dni temu)
41:58
Gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro.”
6 lipca 2018 (2 lat i 109 dni temu)
1:32
Baltic Sail 2018. Żaglowce na wodach Motławy
5 lipca 2018 (2 lat i 110 dni temu)
2:31
Obrączkowanie bocianów w gdańskim ZOO
2 lipca 2018 (2 lat i 113 dni temu)
6:24:00
55. Sesja Rady Miasta Gdańska
28 czerwca 2018 (2 lat i 117 dni temu)
1:34
Mecz Polska - Japonia. Honor obroniony?
28 czerwca 2018 (2 lat i 117 dni temu)
0:40
44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte
27 czerwca 2018 (2 lat i 118 dni temu)
24:16
Przed V Światowym Zjazdem Gdańszczan
26 czerwca 2018 (2 lat i 119 dni temu)
25:03
Radni przed 55. Sesją Rady Miasta
26 czerwca 2018 (2 lat i 119 dni temu)
2:07
Festiwal Kolorów 2018
24 czerwca 2018 (2 lat i 121 dni temu)
1:43
W gdańskim ZOO urodziły się dwa osiołki
23 czerwca 2018 (2 lat i 122 dni temu)
2:10
Hercerski piknik na Wyspie Sobieszewskiej
23 czerwca 2018 (2 lat i 122 dni temu)
2:26
SONDA: Co odziedziczyłeś po tacie?
22 czerwca 2018 (2 lat i 123 dni temu)
0:41
Mleczny Piotr - nowa siedziba artystów WL4
22 czerwca 2018 (2 lat i 123 dni temu)
1:48
Wakacyjny Staż 2018. Gala wręczenia nominacji
21 czerwca 2018 (2 lat i 124 dni temu)
5:15
Konferencja prasowa
21 czerwca 2018 (2 lat i 124 dni temu)
14:59
Rozmowa z Gilbertem & Georgem
17 czerwca 2018 (2 lat i 128 dni temu)
0:30
Festyn Rodzinny "Początek wakacji"
17 czerwca 2018 (2 lat i 128 dni temu)
0:35
Gdańska Parada i Piknik Seniora
16 czerwca 2018 (2 lat i 129 dni temu)
1:31
Regaty o Puchar Mariny Gdańsk
16 czerwca 2018 (2 lat i 129 dni temu)
2:29
Nowa iluminacja Centrum Hewelianum
16 czerwca 2018 (2 lat i 129 dni temu)
1:40
Okręty Dworu Artusa na wyciągnięcie ręki
15 czerwca 2018 (2 lat i 130 dni temu)
2:24
Hevelka 2018
15 czerwca 2018 (2 lat i 130 dni temu)
0:36
Gratka dla piwoszy. Zbliża się Hevelka
14 czerwca 2018 (2 lat i 131 dni temu)
0:57
Zabytki na placu budowy wiaduktu Biskupia Górka
13 czerwca 2018 (2 lat i 132 dni temu)
0:55
Wizyta w Kunszcie Wodnym
12 czerwca 2018 (2 lat i 133 dni temu)
0:45
Autobus Google dotarł do Gdańska
11 czerwca 2018 (2 lat i 134 dni temu)
1:48:00
Skywayrun Gdańsk
10 czerwca 2018 (2 lat i 135 dni temu)
0:48
XXII Wielki Przejazd Rowerowy Metropolii Gdańskiej
10 czerwca 2018 (2 lat i 135 dni temu)
2:05
V Bieg do Źródeł 2018
9 czerwca 2018 (2 lat i 136 dni temu)
1:56
Podpisano umowę na remont torowiska na Stogach
8 czerwca 2018 (2 lat i 137 dni temu)
1:46
Luksus i przepych, czyli jacht Viatoris
8 czerwca 2018 (2 lat i 137 dni temu)
0:45
Forum Gdańsk. Koncert i widowisko świetlne
7 czerwca 2018 (2 lat i 138 dni temu)
0:53
Budowa kładki na Wyspę Spichrzów
7 czerwca 2018 (2 lat i 138 dni temu)
2:06
Premiera w Teatrze Wybrzeże
6 czerwca 2018 (2 lat i 139 dni temu)
2:10
Święto Parku Oruńskiego i Oruni
3 czerwca 2018 (2 lat i 142 dni temu)
0:57
Nowe wspaniałe organy w kościele św. Trójcy
3 czerwca 2018 (2 lat i 142 dni temu)
0:44
Nowoczesne Centrum Laserowe dla dzieci w Gdańsku
2 czerwca 2018 (2 lat i 143 dni temu)
0:59
Nowe Podwale Grodzkie otwarte
2 czerwca 2018 (2 lat i 143 dni temu)
2:10
Dream night at the ZOO
1 czerwca 2018 (2 lat i 144 dni temu)
1:05
Przyjdź na 680. urodziny Oruni
31 maja 2018 (2 lat i 145 dni temu)
1:10
Budowa ul. Nowej Bulońskiej
30 maja 2018 (2 lat i 146 dni temu)
0:55
Pożar na złomowisku
29 maja 2018 (2 lat i 147 dni temu)
1:30
"Wiwat Gdańsk! Wiwat Rzeczpospolita!"
27 maja 2018 (2 lat i 149 dni temu)
2:23
4. Karnawał Latawców 2018
27 maja 2018 (2 lat i 149 dni temu)
1:01
Forum Gdańsk otwarte
26 maja 2018 (2 lat i 150 dni temu)
1:05:00
54. uroczysta Sesja Rady Miasta
26 maja 2018 (2 lat i 150 dni temu)
1:00
IV Trójmiejski Marsz Równości
26 maja 2018 (2 lat i 150 dni temu)
6:41
Wspomnienia prof. Joanny Muszyńskiej - Penson
25 maja 2018 (2 lat i 151 dni temu)
1:52
Gdański Test Coopera 2018
25 maja 2018 (2 lat i 151 dni temu)
1:56
Święto Miasta 2018 - Dzień Kaszubski
25 maja 2018 (2 lat i 151 dni temu)
0:30
Finał Ligi Europy w Gdańsku
24 maja 2018 (2 lat i 152 dni temu)
2:59:58
53 Sesja Rady Miasta Gdańska
24 maja 2018 (2 lat i 152 dni temu)
0:30
4. Karnawał Latawców tuż tuż
22 maja 2018 (2 lat i 154 dni temu)
23:34
Radni przed 53 Sesją Rady Miasta
22 maja 2018 (2 lat i 154 dni temu)
2:23
55. Międzynarodowy Kongres Podwodniaków
21 maja 2018 (2 lat i 155 dni temu)
1:59
Centrum Hewelianum. Wozownia wyremontowana
19 maja 2018 (2 lat i 157 dni temu)
1:44
Znowu słychać w Oliwie kowalskie młoty
19 maja 2018 (2 lat i 157 dni temu)
1:33
GZDiZ rozdał gdańszczanom 10 tys. kwiatów
18 maja 2018 (2 lat i 158 dni temu)
1:26
Przedszkole nr 71 ma już 40 lat
17 maja 2018 (2 lat i 159 dni temu)
1:16
Bilety do Teatru Wybrzeże za 300 groszy
12 maja 2018 (2 lat i 164 dni temu)
1:47
Symfonia kwiatów. Park Oliwski wiosną
11 maja 2018 (2 lat i 165 dni temu)
0:34:16
O osobach niepełnosprawnych w Gdańsku
11 maja 2018 (2 lat i 165 dni temu)
1:12
Gwałtowna burza w Gdańsku
11 maja 2018 (2 lat i 165 dni temu)
1:07
Oberwanie chmury nad Gdańskiem
11 maja 2018 (2 lat i 165 dni temu)
2:20
Nowoczesne nauczanie w SP nr 24
10 maja 2018 (2 lat i 166 dni temu)
1:49
Wodowanie jachtu Viatoris
10 maja 2018 (2 lat i 166 dni temu)
0:25
2. Gdańskie Święto Europy
6 maja 2018 (2 lat i 170 dni temu)
1:53
Patriotyczne iluminacje w Gdańsku
3 maja 2018 (2 lat i 173 dni temu)
2:15
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2018 (2 lat i 173 dni temu)