Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Od tygodni apeluje o obowiązek noszenia maseczek. Dr Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog z Gdańska
15 kwietnia 2020 (1 rok i 102 dni temu)
Dr Magdalena Łasińska - Kowara jest  osobą, która od początku epidemii apeluje o używanie maseczek w miejscach publicznych, jako dostępnego środka ograniczającego rozprzestrzenianie się wirusa. Jej opinie kilkakrotnie publikowaliśmy na gdansk.pl. Właśnie takie głosy spowodowały, że od czwartku noszenie maseczek lub innej osłony ust i nosa, staje się obowiązkowe.

Zapytaliśmy dr Magdalenę Łasińską-Kowarę o to, co sprawiło, że postanowiła walczyć o zmianę podejścia do maseczek.
- Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się jeszcze raz w kwestii, która od początku epidemii leży mi bardzo na sercu. Tak naprawdę poszłam za głosem premiera Czech, który bardzo wcześnie w swoim kraju wprowadził obowiązek noszenia maseczek. Zaczęłam szukać naukowych podstaw tej decyzji. Nie tylko ja zresztą. Zebrała się całkiem spora grupa lekarzy, którzy zajmują się intensywnie wymianą informacji na temat tej choroby. Dotarły do mnie też bardzo mocne głosy autorytetów z krajów azjatyckich, które są zdanie, że był to bardzo wielki błąd Europy i USA, że wcześniej nie wprowadzono tego rodzaju regulacji. Że nie edukowano społeczeństw w tej kwestii.

W minutę, w dwie, w 10: trzy proste sposoby na domowej roboty maseczkę 

Jednak trudno nie zauważyć, że używanie maseczek w Chinach, nie uchroniło tego kraju przed epidemią.
- Pamiętajmy, że Chiny były pierwsze i mogły być zaskoczone pandemią. Poza tym noszenie maseczek tylko przez chorych okazało się niewystarczające. W trakcie zwykłego funkcjonowania nie jest konieczne, aby wszyscy członkowie społeczeństwa cały czas nosili maseczki - wystarczy, jeśli robią to chorzy. Natomiast sytuacja drastycznie zmienia się, gdy mamy specyficzny patogen, który jest trudno wykrywalny, trudno się leczy i mało o nim wiemy. A do tego mamy to, co jest obecnie: spory odsetek osób, które nie są chore ale przenoszą zakażenie. Albo nie wiedzą jeszcze o tym, że chorują. Czyli sytuację taką, że okres przenoszenia wirusa do wystąpienia objawów jest dużo dłuższy niż w przypadku innych chorób wirusowych.

Czy to oznacza, że maseczki nie byłyby przydatne w przypadku innego rodzaju grypy?
- Nie byłyby potrzebne w skali całego społeczeństwa. W zwykłej grypie odsetek bezobjawowych nosicieli nie jest aż tak duży. Koronawirus jest również bardziej zaraźliwy.

Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki - apel gdańskiej lekarki i petycja do władz

Czy można powiedzieć, że maseczki są akcesorium solidarnościowym? Chronią przede wszystkim innych, w sytuacji gdy my sami jesteśmy chorzy, nawet o tym nie wiedząc?
- Właściwie to jeden z podstawowych błędów myślenia. Są badania, dokonane z udziałem może nie całkiem tego wirusa (choć i takie się powoli pojawiają), z użyciem maseczek bawełnianych, jedno czy wielowarstwowych, które pokazują, że w zależności od struktury tej maseczki, zabezpieczenie noszącego wynosi od 30 do 60 proc. Więc nie jest to wcale tak mało, szczególnie porównując z sytuacją otrzymania porcji wirusa prosto w twarz. Dodajmy do tego, że jeśli są dwie osoby stojące naprzeciw siebie, to ochrona się wzmacnia. 50 proc. z jednej i 50 proc. z drugiej, daje 75 proc. ochrony.

Jak obchodzić  się z maseczką?
Przed założeniem i po jej zdjęciu powinno się zdezynfekować dłonie. Zdejmując, należy odłożyć maseczkę w taki sposób, żeby nie narazić się na wtórne zakażenie miejsca w którym jest odłożona. Po zdjęciu chwytamy za brzegi i składamy - traktując stronę zewnętrzną jako brudną, czyli do wewnątrz. Następnie umieszczamy maseczkę w woreczku plastikowym i dezynfekujemy ręce. Moment, kiedy maseczka robi się wilgotna od naszego oddechu jest tym, kiedy maseczkę należy zdjąć.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz szyje i zachęca do noszenia maseczek ochronnych 

Jak dalej postępować z taką maseczką, chustą czy też szalikiem?
Po przyjściu do domu pierzemy taką maseczkę czy inną część garderoby, z użyciem detergentu. Można wrzucić ją z innymi rzeczami do pralki. Można - jeśli się do tego nadaje - wygotować ją w garnku. Wirus nie jest odporny na detergenty i temperaturę powyżej 70 st.

Jak się te zalecenia mają do obrazu personelu medycznego ubranego w kosmiczne niemal kombinezony ochronne?
Takiej ochrony nie potrzebujemy. Ona jest potrzebna osobom, które są bezpośrednio narażone na kontakt z zarażonymi osobami, z bliska i przez długi czas a więc na duże dawki wirusa.

Czy są jeszcze inne sposoby zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem wirusa?
Nie wydaje mi się, żeby istniały jeszcze inne środki niż te, które już są wdrażane. Czyli: dystans, izolacja, kwarantanna dla osób które miały kontakt z zakażonym, testowanie potencjalnie chorych oraz powszechne stosowanie osłony na usta i nos. Jeśli 80 proc. społeczeństwa będzie sumiennie ten sposób stosować, to jest szansa na zatrzymanie epidemii.

Czy koronawirus jest kwestią szumu medialnego czy też poważnym i realnym zagrożeniem? Jakie jest zdanie lekarza?
- Nie ma możliwości aby zlekceważyć chorobę, która powoduje takie ilości zgonów i tak znaczące obciążenie służby zdrowia, nawet w krajach, które mają dobrze rozwiniętą opiekę medyczną. W żadnym z krajów nie lekceważy się tej choroby.

Jak zrobić najprostszą maseczkę na twarz i jak ją nosić - zobacz instrukcje

Można się jednak spotkać z opiniami, że koszty społeczne powszechnej izolacji są zbyt wysokie.
- Ważne też, żeby wiedzieć, jakie by były koszty społeczne, gdy pozwolić umrzeć określonemu procentowi osób zakażonych. Wśród nich byłyby także osoby młode i w pełni sił.

Są jednak różne modele izolacji. W Chinach ludzi zaspawywano w domach i zabijano im drzwi deskami. Jest także model szwedzki, gdzie wprowadza się głównie zalecenia a zakazy są dużo mniejsze niż w innych krajach.
- Jeśli chodzi o Szwecję, to moim zdaniem gęstość zaludnienia ma tu kluczowe znaczenie. Gęstość zaludnienia i aspekty kulturowe. Inaczej funkcjonują społeczeństwa północy gdzie jest  większy dystans pomiędzy ludźmi. Być może jest też lepsza edukacja? Trudno powiedzieć. Nie wiemy jeszcze jak to się skończy. Są także różne inne aspekty, takie jak np. kwestia zanieczyszczenia powietrza

W USA mówi się, że jest korelacja pomiędzy używaniem e-papierosów a ciężkością przebiegu infekcji koronawirusem.
- Nie dziwi mnie to, że e-papierosy będą nasilały przebieg zakażenia, ponieważ sprzyjają niszczeniu tkanki płucnej. Natomiast trzeba zauważyć, że są osoby młode i w średnim wieku, które ciężko chorują na prawdę bez żadnych chorób współistniejących. Wydaje mi się więc, że wirus będzie bardzo bezwzględnie obnażał wszekie niedostatki odpornosci. Nie jesteśmy zresztą w stanie wszystkiego przewidziec, ponieważ jest to nowa choroba.
Dla mnie dziś najważniejsze jest jak zapobiegać rozwojowi i przenoszeniu się tej choroby oraz to, jak leczyć tych, którzy trafią pod moją opiekę, jako lekarza. Trzeba też wziąć pod uwagę, że im więcej chorych będzie musiało byc hospitalizowanych, tym większe będzie ryzyko, że te osoby będą nadkażać się nawzajem i będą chorować jeszcze ciężej.

Chory, leżący obok innego chorego może się jeszcze bardziej doprawić?
Jest to możliwe.

Jaka jest perspektywa rozwoju pandemii?
Obserwując narastającą liczbę chorych, nie wygląda to za dobrze. Oczywiście są regiony kraju, gdzie chorych jest więcej niż na Pomorzu. Po okresie świątecznym, kiedy nie mieliśmy zbyt daleko idących  środków ostrożności, możemy za około dwa tygodnie spodziewać się znacznego wzrostu zachorowań. Wydaje mi się, że prognoza prof. Simona z Wrocławia jest dość trafna. Mówi ona, że w połowie maja możemy się spodziewać dużo większej liczby chorych. To się niestety jeszcze nie kończy...

Jak obecnie wygląda praca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym?
Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia wprowadzono rotacyjny system pracy. Na większości oddziałów załogi są podzielone na zespoły, które nie powinny się ze sobą komunikować. W wielu oddziałach ograniczono przyjmowanie pacjentów tylko do przypadków nagłych. Nie dotyczy to np. oddziałów onkologicznych, gdzie chorych się przyjmuje i leczy. To nie może trwać wiecznie, ale szpitale muszą mieć czas, żeby się przeorganizować. Zalecono wprowadzenie podziału pacjentów na osoby z rozpoznaną infekcją, osoby z podejrzewaną infekcją i osoby bez infekcji (według dostępnych badań).

Rozmawiał: Lech Parell

Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju


 

11:25
GDFF otwarcie
1 grudnia 2020 (237 dni temu)
2:13
Oda do radości
28 listopada 2020 (240 dni temu)
10:36
Konferencja prasowa 9.11.2020
10 listopada 2020 (258 dni temu)
19:53
Konferencja prasowa 10.11.2020
10 listopada 2020 (258 dni temu)
1:04:14
Msza św. w kościele św. Jana
26 kwietnia 2020 (1 rok i 91 dni temu)
09:42
Uczniowie Heweliusza - „Dźwięk okiem fizyka”
24 kwietnia 2020 (1 rok i 93 dni temu)
1:32
Gdańskie zoo w czasie pandemii - film z drona
24 kwietnia 2020 (1 rok i 93 dni temu)
30:43
Dulkiewicz, Borawski, wirtualna konferencja prasowa
9 kwietnia 2020 (1 rok i 108 dni temu)
1:21
Akcja "Zajączek dla Sąsiada"
9 kwietnia 2020 (1 rok i 108 dni temu)
48:18
Msza św. w rocznicę tragedii smoleńskiej
8 kwietnia 2020 (1 rok i 109 dni temu)
0:37
Pieszy w tunelu pod Martwą Wisłą
18 lutego 2020 (1 rok i 159 dni temu)
33:30
Jak turyści wpływają na życie gdańszczan?
14 lutego 2020 (1 rok i 163 dni temu)
32:20
Milion wizyt w bibliotekach w Gdańsku
13 lutego 2020 (1 rok i 164 dni temu)
1:46
Biblioteka Lawendowa czeka na czytelników
31 stycznia 2020 (1 rok i 177 dni temu)
1:30:01
Inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego
31 stycznia 2020 (1 rok i 177 dni temu)
1:47
Mieczysław Struk o ustawie metropolitalnej
29 stycznia 2020 (1 rok i 179 dni temu)
3:57
Tomasz Grodzki o ustawie metropolitalnej
29 stycznia 2020 (1 rok i 179 dni temu)
1:44
409. urodziny Jana Heweliusza
28 stycznia 2020 (1 rok i 180 dni temu)
2:09
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020 (1 rok i 181 dni temu)
0:30
Zabytkowy Wielki Młyn ma już nowy dach
21 stycznia 2020 (1 rok i 187 dni temu)
0:30
Port Lotniczy Gdańsk. Rekordowy 2019 r.
21 stycznia 2020 (1 rok i 187 dni temu)
3:10
28. Finał WOŚP w Gdańsku
17 stycznia 2020 (1 rok i 191 dni temu)
1:44
Orszak Trzech Króli po raz 10 w Gdańsku
6 stycznia 2020 (1 rok i 202 dni temu)
0:50
28. Finał WOŚP w Gdańsku
3 stycznia 2020 (1 rok i 205 dni temu)
30:55
Orszak Trzech Króli w Gdańsku po raz 10
2 stycznia 2020 (1 rok i 206 dni temu)
Al. Pawła Adamowicza. Niezwykły wiadukt
30 grudnia 2019 (1 rok i 209 dni temu)
1:30
I Zjazd Stypendystów Fahrenheita
28 grudnia 2019 (1 rok i 211 dni temu)
0:46
Sylwestrowy Konkurs Rady Miasta Gdańska.
13 grudnia 2019 (1 rok i 226 dni temu)
1:08
Rada Seniorów w Gdańsku na półmetku kadencji
11 grudnia 2019 (1 rok i 228 dni temu)
39:54
14. Doroczne Spotkanie Gdańszczan
10 grudnia 2019 (1 rok i 229 dni temu)
2:03:18
Koncert "Polskę Kocham. 30 lat wolności"
9 grudnia 2019 (1 rok i 230 dni temu)
01:41:40
65 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego
9 grudnia 2019 (1 rok i 230 dni temu)
0:41
Gdańskie choinki
8 grudnia 2019 (1 rok i 231 dni temu)
0:49
Tramwaje wracają na Stogi
7 grudnia 2019 (1 rok i 232 dni temu)
1:36
Marina Gdańsk. Mistrzostwa Europy Morsów 2019
7 grudnia 2019 (1 rok i 232 dni temu)
1:18
Św. Mikołaj przybył do Gdańska
5 grudnia 2019 (1 rok i 234 dni temu)
0:30
Odkryto grób Nataniela Mateusza Wolfa
3 grudnia 2019 (1 rok i 236 dni temu)
1:37
Iluminacje świąteczne jeszcze tylko do 2 lutego
1 grudnia 2019 (1 rok i 238 dni temu)
0:35
Tramwaj na Stogi. Przejazd testowy zaliczony
30 listopada 2019 (1 rok i 239 dni temu)
20:08
Przed XVII Sesją Rady Miasta Gdańska
26 listopada 2019 (1 rok i 243 dni temu)
31:19
Jarmark Bożonarodzeniowy już od soboty!
19 listopada 2019 (1 rok i 250 dni temu)
1:00
Ekologiczna kąpiel gdańskich tramwajów
18 listopada 2019 (1 rok i 251 dni temu)
1:46
Narracje 2019. Artyści zagościli na Siedlcach
16 listopada 2019 (1 rok i 253 dni temu)
1:40
Złota Malwa 2019
13 listopada 2019 (1 rok i 256 dni temu)
1:57
11.11.2019 r. Gdańska Parada Niepodległości
11 listopada 2019 (1 rok i 258 dni temu)
0:40
101 drzew w 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości
11 listopada 2019 (1 rok i 258 dni temu)
1:25
Gigantyczna flaga Polski zawisła na Górze Gradowej
10 listopada 2019 (1 rok i 259 dni temu)
1:52
Polskie aparaty fotograficzne. Wystawa w Hevelianum
10 listopada 2019 (1 rok i 259 dni temu)
1:59
Dyniowe Love – czyli farma dyń pod Gdańskiem
25 października 2019 (1 rok i 275 dni temu)
24:05
Przed XV sesją Rady Miasta Gdańska
22 października 2019 (1 rok i 278 dni temu)
2;03
Hevelka 2019 - jesienna edycja
19 października 2019 (1 rok i 281 dni temu)
1:42
Wspólne ukwiecanie Gdańska
19 października 2019 (1 rok i 281 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (1 rok i 283 dni temu)
"Porozmawiajmy przy stole". 8 spotkań
15 października 2019 (1 rok i 285 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (1 rok i 290 dni temu)
1:51
Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów
8 października 2019 (1 rok i 292 dni temu)
30:00
Wybory 2019. Bądź świadomym obywatelem!
3 października 2019 (1 rok i 297 dni temu)
2:02
Stogi. Spotkanie przy Okrągły Stole
1 października 2019 (1 rok i 299 dni temu)
3:31
Historyczne tramwaje w Gdańsku. Poznaj je
22 sierpnia 2019 (1 rok i 339 dni temu)
1:14:03
Solidarity of Arts. Debata o odwadze i wolności
22 sierpnia 2019 (1 rok i 339 dni temu)
13:31
Podpisanie deklaracji obrony demokracji
16 sierpnia 2019 (1 rok i 345 dni temu)
1:19
Tradycja rybacka na Jarmarku Św. Dominika
15 sierpnia 2019 (1 rok i 346 dni temu)
1:59
Jerzy Borowczak wspomina Strajk Sierpniowy z 1980r.
14 sierpnia 2019 (1 rok i 347 dni temu)
1:46
Nowe oblicze Biskupiej 4
29 lipca 2019 (1 rok i 363 dni temu)
1:06
VIII Zjazd Letniczan
26 lipca 2019 (2 lat i 1 dzień temu)
2:54
FETA 2019
15 lipca 2019 (2 lat i 12 dni temu)
1:44
Triathlon Gdańsk 2019
14 lipca 2019 (2 lat i 13 dni temu)
1:11
30. lat Międzynarodowych Targów Gdańskich
13 lipca 2019 (2 lat i 14 dni temu)
0:30
Oficjalna inauguracja Baltic Sail 2019
6 lipca 2019 (2 lat i 21 dni temu)
Baltic Sail 2019 dzień 2 całość transmisji
6 lipca 2019 (2 lat i 21 dni temu)
0:30
FILM TEASER Wartownia nr 1 - ocalenie
25 czerwca 2019 (2 lat i 32 dni temu)
1:11
Nordic walking. Bezpłatnie w Gdańsku
25 czerwca 2019 (2 lat i 32 dni temu)
15:01
2019.06.25 Wiadomości z tłumaczeniem
25 czerwca 2019 (2 lat i 32 dni temu)
1:42:04
DWIE STRONY OKRĄGŁEGO STOŁU
24 czerwca 2019 (2 lat i 33 dni temu)
0:04:00
2019.06.24 Wiadomości z tłumaczeniem
24 czerwca 2019 (2 lat i 33 dni temu)
1:13:06
PIELGRZYMKI PAPIESKIE W CZASACH PRL
21 czerwca 2019 (2 lat i 36 dni temu)
1:20:57
ANDRZEJ BLIKLE - Czym jest dobro wspólne?
21 czerwca 2019 (2 lat i 36 dni temu)
2:25
V Sesja Rady Seniorów
18 czerwca 2019 (2 lat i 39 dni temu)
15:20
Bajki ŚWINKA MALINKA I SŁOŃ LEON
18 czerwca 2019 (2 lat i 39 dni temu)
20:50
Bajki NAJLEPSZA ZUPA NA ŚWIECIE
18 czerwca 2019 (2 lat i 39 dni temu)
1:00:07
Bajki HISTORIA RETORYKI PROFESORA O’RETY
18 czerwca 2019 (2 lat i 39 dni temu)
1:31
Jan III Sobieski prawie jak nowy
18 czerwca 2019 (2 lat i 39 dni temu)
36:10
Historia Gdańska - polska czy niemiecka?
11 czerwca 2019 (2 lat i 46 dni temu)
41:23
2019.06.10 Wiadomości z tłumaczeniem
11 czerwca 2019 (2 lat i 46 dni temu)
58:00
6. Forum Praktyków Partycypacji
10 czerwca 2019 (2 lat i 47 dni temu)
0:46
23. Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy
9 czerwca 2019 (2 lat i 48 dni temu)
0:42
XIV Rodzinny Bieg Gdańszczan
8 czerwca 2019 (2 lat i 49 dni temu)
1:52:05
30 Lat Polskiej Demokracji. Forum Obywatelskie
6 czerwca 2019 (2 lat i 51 dni temu)
8:00
2019.05.28 Wiadomości z tłumaczeniem
28 maja 2019 (2 lat i 60 dni temu)
1:42
XIV Święto Samorządowców
27 maja 2019 (2 lat i 61 dni temu)
2:19
Gotowanie w duchu "zerowaste"
21 maja 2019 (2 lat i 67 dni temu)
8:04
2019.05.21 Wiadomości z tłumaczeniem
21 maja 2019 (2 lat i 67 dni temu)
1:30
Pingwiny przyjęły albinosa do stada
20 maja 2019 (2 lat i 68 dni temu)
1:41
Noc Muzeów (i nie tylko muzeów) za nami
19 maja 2019 (2 lat i 69 dni temu)
1:46
W NCK powstanie Pałac Ślubów
17 maja 2019 (2 lat i 71 dni temu)
1:27
Pszczoły w Hevelianum
16 maja 2019 (2 lat i 72 dni temu)
0:32
Ul. Andruszkiewicza jest już prawie gotowa
16 maja 2019 (2 lat i 72 dni temu)
Czy Westerplatte będzie dzielić Polaków?
15 maja 2019 (2 lat i 73 dni temu)
2:10
Przejazd rowerowy w Tunelu pod Martwą Wisłą
28 kwietnia 2019 (2 lat i 90 dni temu)
0:40
Gdańszczanie posadzili 4 tys. choinek
27 kwietnia 2019 (2 lat i 91 dni temu)
2:25
Marsz “Gdańsk solidarnie dla autyzmu”
27 kwietnia 2019 (2 lat i 91 dni temu)
2:27:00
Stefanowi Chwinowi na 70. urodziny
26 kwietnia 2019 (2 lat i 92 dni temu)
17:57
Konkurs Ośmiu Wspaniałych 2019
24 kwietnia 2019 (2 lat i 94 dni temu)
0:45
Uwaga kierowcy! Remont Traktu Konnego
23 kwietnia 2019 (2 lat i 95 dni temu)
0:21
Trakt Konny w Gdańsku
20 kwietnia 2019 (2 lat i 98 dni temu)
1:41
Wiadukt Biskupia Górka. Spacer po budowie
19 kwietnia 2019 (2 lat i 99 dni temu)
25:45
Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek
18 kwietnia 2019 (2 lat i 100 dni temu)
1:08
Nowe autobusy wyjadą na gdańskie ulice
17 kwietnia 2019 (2 lat i 101 dni temu)
16:05
Loteria PIT w Gdańsku. Się opłaca! 2019 - czat
16 kwietnia 2019 (2 lat i 102 dni temu)
1:10
5. Gdańsk Maraton. Biegi dla dzieci
13 kwietnia 2019 (2 lat i 105 dni temu)
0:30
Wyspa Sobieszewska. Budowa drogi rowerowej
12 kwietnia 2019 (2 lat i 106 dni temu)
7:03
Sytuacja w gdańskich szkołach Konferencja prasowa
10 kwietnia 2019 (2 lat i 108 dni temu)
22:52
Wszystko o Budżecie Obywatelskim 2020
10 kwietnia 2019 (2 lat i 108 dni temu)
1:31
„Kamizelka w aucie”. Prezenty dla kierowców
9 kwietnia 2019 (2 lat i 109 dni temu)
24:52
5. Gdańsk Maraton. Jaki będzie?
9 kwietnia 2019 (2 lat i 109 dni temu)
1:01
Remont Kuźni Wodnej. Kwiecień 2019
9 kwietnia 2019 (2 lat i 109 dni temu)
0:30
Free Time Festiwal 2019
6 kwietnia 2019 (2 lat i 112 dni temu)
1:26
"Szanuję - segreguję". Casting ZUT
6 kwietnia 2019 (2 lat i 112 dni temu)
1:58
Zawody fitness na Free Time Festiwal 2019
6 kwietnia 2019 (2 lat i 112 dni temu)
19:05
Inwestycje drogowe i utrudnienia
5 kwietnia 2019 (2 lat i 113 dni temu)
0:30
Port Gdańsk. Rozbudowa układu drogowo-kolejowego
5 kwietnia 2019 (2 lat i 113 dni temu)
23:15
Muzeum Gdańska – jubileusz i plany
2 kwietnia 2019 (2 lat i 116 dni temu)
1:44
Z Gdańska do Zurychu. Nowe połączenie lotnicze
1 kwietnia 2019 (2 lat i 117 dni temu)
0:40
Łączą nas drzewa. Gdańszczanie sadzili las
30 marca 2019 (2 lat i 119 dni temu)
29:49
Autyzm – świadomość i wyzwania
27 marca 2019 (2 lat i 122 dni temu)
2:34
74. rocznica „Powrotu Gdańska do Macierzy”
27 marca 2019 (2 lat i 122 dni temu)
0:31
Rower MEVO od 26 marca dla użytkowników
26 marca 2019 (2 lat i 123 dni temu)
1:58
MEVO – Rower Metropolitalny
26 marca 2019 (2 lat i 123 dni temu)
27:04
Radni przed VIII sesją Rady Miasta Gdańska
26 marca 2019 (2 lat i 123 dni temu)
1:43
MEVO wyjechało na ulice metropolii
26 marca 2019 (2 lat i 123 dni temu)
1:56
Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska
24 marca 2019 (2 lat i 125 dni temu)
2:07
Pingwin - albinos urodził się w Gdańsku
22 marca 2019 (2 lat i 127 dni temu)
23:27
Ze sportem na TAK
21 marca 2019 (2 lat i 128 dni temu)
15:21
Budżet Obywatelski 2020 - konferencja
20 marca 2019 (2 lat i 129 dni temu)
0:35
Głosuje Aleksandra Dulkiewicz
3 marca 2019 (2 lat i 146 dni temu)
1:36
Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2018
1 marca 2019 (2 lat i 148 dni temu)
0:44
Od 4 marca wprowadzone zostają e-dowody
1 marca 2019 (2 lat i 148 dni temu)
11:39
Gdańsk bez plastiku
28 lutego 2019 (2 lat i 149 dni temu)
1:40
Benefis Marka Branda – 35 lat na scenie
27 lutego 2019 (2 lat i 150 dni temu)
1:13
Mecz hokeja MH Automatyka Gdańsk - GKS Tychy
25 lutego 2019 (2 lat i 152 dni temu)
24:54
E-dowody osobiste, nowa jakość w życiu.
21 lutego 2019 (2 lat i 156 dni temu)
0:50
Kolejny wypadek w tunelu
21 lutego 2019 (2 lat i 156 dni temu)
0:30
Wiadukt Biskupia Górka rośnie w oczach
20 lutego 2019 (2 lat i 157 dni temu)
37:55
Wszystko o Radach Dzielnic
19 lutego 2019 (2 lat i 158 dni temu)
1:25
Gdańskie mosty we mgle
18 lutego 2019 (2 lat i 159 dni temu)
3:00
Sonda z okazji Dnia Singla
15 lutego 2019 (2 lat i 162 dni temu)
0:53
Stogi. Remont linii tramwajowej
14 lutego 2019 (2 lat i 163 dni temu)
0:35
Wielki Młyn. Rozbiórka starego dachu
14 lutego 2019 (2 lat i 163 dni temu)
2:10
Marsz Ponad Podziałami
6 lutego 2019 (2 lat i 171 dni temu)
1:27
Polska-Czechy. Unihokej w Gdańsku
3 lutego 2019 (2 lat i 174 dni temu)
18:55
Konferencja prasowa Rady ECS
2 lutego 2019 (2 lat i 175 dni temu)
12:18
Konferencja w sprawie finansowania ECS
31 stycznia 2019 (2 lat i 177 dni temu)
2:26:35
5. Sesja Rady Miasta Gdańska kadencji 2018-2023
31 stycznia 2019 (2 lat i 177 dni temu)
0:40
Wiaduktu Biskupia Górka. Montaż estakady
30 stycznia 2019 (2 lat i 178 dni temu)
5:08
Paweł Adamowicz. Gdańsk jako wspólnota
30 stycznia 2019 (2 lat i 178 dni temu)
1:55
Gdańszczanie oddają krew dla prezydenta Gdańska
14 stycznia 2019 (2 lat i 194 dni temu)
2:28
Atak na prezydenta Gdańska. R. Szumełda komentuje
14 stycznia 2019 (2 lat i 194 dni temu)
11:09
Wspomnienie o Pawle Adamowiczu
14 stycznia 2019 (2 lat i 194 dni temu)
02:16
Przyrzeczenie Donalda Tuska
14 stycznia 2019 (2 lat i 194 dni temu)
1:15
27. Finał WOŚP w Gdańsku
13 stycznia 2019 (2 lat i 195 dni temu)
1:37
WOŚP w gdańskich centrach handlowych
12 stycznia 2019 (2 lat i 196 dni temu)
30:00
27. Finał w WOŚP w Gdańsku. Obejrzyj wideoczat
10 stycznia 2019 (2 lat i 198 dni temu)
1:42
Biblioteka Kolonia. Odkryj jej nowe oblicze
10 stycznia 2019 (2 lat i 198 dni temu)
25:23
27. Finału WOŚP w Gdańsku-konferencja
8 stycznia 2019 (2 lat i 200 dni temu)
0:51
Agnieszka Buczyńska o 27. Finale WOŚP
8 stycznia 2019 (2 lat i 200 dni temu)
0:30
Molo w Brzeźnie znowu jest otwarte
7 stycznia 2019 (2 lat i 201 dni temu)
43:30
Wykład Ojca Ludwika Wiśniewskiego
7 stycznia 2019 (2 lat i 201 dni temu)
0:42
Ul. Nowy Świat i zbiornik Osowa gotowe
6 stycznia 2019 (2 lat i 202 dni temu)
1:49
Orszak Trzech Króli 2019
6 stycznia 2019 (2 lat i 202 dni temu)
1:06
Sylwestrowy Konkurs Butelkowy 12 finał tuż tuż
4 stycznia 2019 (2 lat i 204 dni temu)
23:53
Gdańska Noc Sylwestrowa 2018
27 grudnia 2018 (2 lat i 212 dni temu)
0:11
W Gdańsku przed Wigilią spadł śnieg
23 grudnia 2018 (2 lat i 216 dni temu)
0:37
Korki na Trasie Sucharskiego
21 grudnia 2018 (2 lat i 218 dni temu)
2:10
Świąteczny tramwaj jeździ po Gdańsku
20 grudnia 2018 (2 lat i 219 dni temu)
0:30
Poznaj nowego zastępcę prezydenta Gdańska
18 grudnia 2018 (2 lat i 221 dni temu)
2:00
Odpalamy Święta w Gdańsku
14 grudnia 2018 (2 lat i 225 dni temu)
35:31
13. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan
12 grudnia 2018 (2 lat i 227 dni temu)
1:39
"Do Przerwy 0:1". Zimowa edycja turnieju
8 grudnia 2018 (2 lat i 231 dni temu)
1:25
XXIII edycja konkursu szopek bożonarodzeniowych
7 grudnia 2018 (2 lat i 232 dni temu)
1:47
Mikołajki. Czy wkładasz prezent do buta?
6 grudnia 2018 (2 lat i 233 dni temu)
0:47
Jarmark Bożonarodzeniowy z lotu ptaka
6 grudnia 2018 (2 lat i 233 dni temu)
0:38
Parada Elfów na Jarmarku Bożonarodzeniowym
5 grudnia 2018 (2 lat i 234 dni temu)
1:58
Gdańska Choinka 2018
5 grudnia 2018 (2 lat i 234 dni temu)
1:38
Jakie masz pomysły na prezenty świąteczne?
4 grudnia 2018 (2 lat i 235 dni temu)
1:28
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
1 grudnia 2018 (2 lat i 238 dni temu)
0:41
Zbiornik Wody Stary Sobieski. Otwarty od 3 grudnia
29 listopada 2018 (2 lat i 240 dni temu)
1:19
Palisz śmieciami? Poniesiesz tego konsekwencje!
29 listopada 2018 (2 lat i 240 dni temu)
2:03:21
Debata o Młodym Mieście
29 listopada 2018 (2 lat i 240 dni temu)
01:00
Poranna mgła i śnieg w Gdańsku
28 listopada 2018 (2 lat i 241 dni temu)
0:35
Gdańska Choinka już dojechała
28 listopada 2018 (2 lat i 241 dni temu)
01:00
Zaglądamy na plac budowy Nowej Bulońskiej
28 listopada 2018 (2 lat i 241 dni temu)
0:48
Montaż ochronnych płotów w pasie drogowym
28 listopada 2018 (2 lat i 241 dni temu)
1:42
Oceanarium Nautilus Gdańsk. Plac budowy
28 listopada 2018 (2 lat i 241 dni temu)
1:50
Planszówki atakują! Targi Gra i Zabawa 2018
25 listopada 2018 (2 lat i 244 dni temu)
1:29
Stogi. Wielki remont torów tramwajowych
25 listopada 2018 (2 lat i 244 dni temu)
1:20
391. rocznica bitwy pod Oliwą
24 listopada 2018 (2 lat i 245 dni temu)
1:07
Najpiękniejszy gdański balkon i przedogródek 2018
22 listopada 2018 (2 lat i 247 dni temu)
0:25:00
Przed czwartkową sesją RMG nowej kadencji.
21 listopada 2018 (2 lat i 248 dni temu)
0:59
Andrzej Stelmasiewicz - komentarz nowego radnego
20 listopada 2018 (2 lat i 249 dni temu)
0:40
Paweł Adamowicz - komentarz prezydenta Gdańska
19 listopada 2018 (2 lat i 250 dni temu)
0:31
Karol Rabenda - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (2 lat i 250 dni temu)
0:45
Kacper Płażyński - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (2 lat i 250 dni temu)
0:49
Jan Perucki - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (2 lat i 250 dni temu)
1:14
Elżbieta Strzelczyk - komentarz nowej radnej
19 listopada 2018 (2 lat i 250 dni temu)
1:03
Anna Golędzinowska - komentarz nowej radnej
19 listopada 2018 (2 lat i 250 dni temu)
0:34
Zbiorniki retencyjne są... piękne
18 listopada 2018 (2 lat i 251 dni temu)
1:40:52
Co dalej z Kościołem w Polsce?
16 listopada 2018 (2 lat i 253 dni temu)
0:41
Dawna kotłownia zamieni się w salę multimedialną
15 listopada 2018 (2 lat i 254 dni temu)
0:2:45
Polonez dla Niepodległej na Żabiance
7 listopada 2018 (2 lat i 262 dni temu)
0:30:00
Rada Miasta Gdańska. Podsumowanie VII kadencji
6 listopada 2018 (2 lat i 263 dni temu)
0:39
W Gdańsku świętujemy wspólnie
6 listopada 2018 (2 lat i 263 dni temu)
1:36
Paweł Adamowicz dziękuje gdańszczanom
5 listopada 2018 (2 lat i 264 dni temu)
1:37
Remont meczetu w Gdańsku
5 listopada 2018 (2 lat i 264 dni temu)
0:31
Głosuje Kacper Płażyński
4 listopada 2018 (2 lat i 265 dni temu)
1:03
Głosuje Paweł Adamowicz
4 listopada 2018 (2 lat i 265 dni temu)
1:06
ks. Krzysztof Niedałtowski o pomocy dominikanom
31 października 2018 (2 lat i 269 dni temu)
0:43
Remont Kuźni Wodnej w Oliwie
31 października 2018 (2 lat i 269 dni temu)
25:40
Budżet Obywatelski - podsumowania i plany
30 października 2018 (2 lat i 270 dni temu)
1:58
Kościołowi św. Mikołaja grozi zawalenie
30 października 2018 (2 lat i 270 dni temu)
2:32
Nie tylko dach. Remont kapitalny Bazyliki Mariackiej
26 października 2018 (2 lat i 274 dni temu)
1:03
W Gdańsku zamontowano 42-metrowy maszt
25 października 2018 (2 lat i 275 dni temu)
19:42
Rada Miasta Gdańska - między starym a nowym
23 października 2018 (2 lat i 277 dni temu)
1:40
V Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Literacka Kuchnia
23 października 2018 (2 lat i 277 dni temu)
2:27
Sonda: Mamy wstępne wyniki wyborów. Co o nich myślisz?
22 października 2018 (2 lat i 278 dni temu)
1:15
Głosuje Jarosław Wałęsa
21 października 2018 (2 lat i 279 dni temu)
1:15
Głosuje Paweł Adamowicz
21 października 2018 (2 lat i 279 dni temu)
0:33
Głosuje Kacper Płażyński
21 października 2018 (2 lat i 279 dni temu)
0:42
10. Gdańsk Biega
20 października 2018 (2 lat i 280 dni temu)
3:46
Sołdek ma już 70 lat
18 października 2018 (2 lat i 282 dni temu)
1:21
Żuraw nowym punktem widokowym Gdańska?
18 października 2018 (2 lat i 282 dni temu)
1:43
Seniorzy w Gdańskiej Karcie Mieszkańca
17 października 2018 (2 lat i 283 dni temu)
1:48
W SP 61 otwarto Szkolną Akademię Gotowania
17 października 2018 (2 lat i 283 dni temu)
2:15
Nowy dach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
15 października 2018 (2 lat i 285 dni temu)
1:15
Złota polska jesień w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
14 października 2018 (2 lat i 286 dni temu)
1:59
Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski
13 października 2018 (2 lat i 287 dni temu)
1:05
Lato w październiku. Jak "znosisz" ciepłą jesień?
13 października 2018 (2 lat i 287 dni temu)
1:31
Prezentacja projektu “Letnica 3.0”
12 października 2018 (2 lat i 288 dni temu)