„Wspomnienia letnich wieczorów u Mennonitów” - Konstanty Andrzej Kulka

„Letnie wieczory u Menonitów” to cykl koncertów, które odbywały się w nowej sali koncertowej Cappelli Gedanensis. W sobotnio-niedzielne jesienne wieczory przypominaliśmy te letnie występy znakomitych muzyków. W kolejnym koncercie znakomity skrzypek: Konstanty Andrzej Kulka.
43:27
2021-11-06
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cappella Gedanensis od 22 czerwca do 16 września 2021 roku zapraszała do swojej sali koncertowej – Kościoła Zielonoświątkowego na Biskupiej Górce, przy ul. Mennonitow 2a – na piętnaście muzycznych spotkań w ramach cyklu “Letnie wieczory u Mennonitów”. Wykonawcami koncertów byli zarówno muzycy Cappelli Gedanensis, jak i zaproszeni przez nich znakomici goście. Ze względu na sytuacje pandemiczna liczba publiczności była ograniczona wg obowiązujących w danym dniu koncertowym obostrzeń.

W jesienne sobotnio-niedzielne wieczory wraz z Cappellą Gedanensis przypominaliśmy część tamtych letnich koncertów pod wspólnym tytułem "Wspomnienia letnich koncertów i Mennonitów".

W sobotę, 6 listopada, słuchaliśmy znakomite skrzypa Konstantego Andrzeja Kulkę. Koncert letni odbył się 22 czerwca. 


Koncert "Powitanie lata". Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku

Wykonawcy:

  • Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
  • orkiestra Cappelli Gedanensis

Realizacja dźwięku: Patryk Kozak
Zdjęcia: Przemysław Niedźwiecki


Konstanty Andrzej Kulka - wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). Grał z takimi orkiestrami, jak Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra czy English Chamber Orchestra. Występował na festiwalach muzycznych między innymi w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie. W jego dorobku fonograficznym znajdują się sonaty, utwory wirtuozowskie i koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego radia, a za płytę z dwoma Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w 1981 roku Grand Prix du Disque. Jest pierwszym po Isaacu Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego - grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, zazwyczaj pod batutą kompozytora. Bierze udział w licznych zagranicznych tournée z polskimi orkiestrami. Od 1984 roku jest ściśle związany z Filharmonią Narodową, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii. Otrzymał wiele wyróżnień, między innymi nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych. Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet), a od roku 2012 Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis.

Cappella Gedanensis to zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie. Powołany został do życia w 1981 roku - wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis. W jego dorobku repertuarowym znalazły się dzieła takich mistrzów gdańskich, jak: Franciscus de Rivulo, Paul Siefert, Kaspar Förster, Crato Büthner, Christoph Werner, Nicolaus Zangius, Johann Valentin Meder, Theophil Andresa Volckmar, Maximilian Dietrich Freislich czy Johann Balthazar Christian Freislich. Zespół przybliża swoim słuchaczom także wielkie arcydzieła oratoryjno-kantatowe baroku europejskiego, między innymi takich kompozytorów, jak: Georg Friedrich Händel, Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Giovanni Battista Pergolesi, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert czy Joseph Haydn.

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka