Święto Wolności 2021. Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

We wtorek, 31 sierpnia, w ECS odbyło się spotkanie pod wspólnym tytułem: Etyka Solidarności. Przemówienia wstępne wygłosili Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz, Věra Jourova; wysłuchaliśmy wykładu Żanny Niemcowej - rosyjskiej dziennikarki, aktywistki społecznej, córki polityka Borisa Niemcowa oraz rozmowy z udziałem Żanny Niemcowej, Věry Jourovej, Basila Kerskiego.
1:30:39
2021-08-31
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Etyka solidarności” to cykl wykładów połączonych z debatą, które co roku organizowane są przez ECS dla uświetnienia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W ramach wydarzenia, zaproszeni zagraniczni intelektualiści dokonują nowej interpretacji ideałów Sierpnia w odniesieniu do wyzwań dnia dzisiejszego i przyszłości.

We wtorek, 31 sierpnia 2021 roku, swoje refleksje przedstawiły Żanna Niemcowa i Věra Jourová.  

Spotkanie otworzył Lech Wałęsa, a gości przywitali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dyrektor ECS Basil Kerski.  

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej: - Nie mam wątpliwości, że wydarzenia Sierpnia ‘80 są zapisane już na zawsze nie tylko w historii Polski, ale także całej Europy. To tu polscy stoczniowcy wyjęli pierwszą cegłę z muru berlińskiego. 

Żanna Niemcowa, rosyjska dziennikarka, aktywistka społeczna, córka Borysa Niemcowa i współzałożycielka Fundacji Borysa Niemcowa dla Wolności, w spotkaniu uczestniczyła online. Mówiła m.in. o aktualnej sytuacji w swoim kraju: - Dziś w Rosji jest więcej demokratów niż było jeszcze kilka lat temu - zauważa. - To duża zmiana. 

 

OPRAWA MUZYCZNA
Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko
 

Więcej o debacie

oprac. WG

 

Więcej z: Puls miasta