Otwarcie Strefy Społecznej

Strefa Społeczna to miejsce, w którym spotkasz organizacje pozarządowe działające w naszym kraju. Masz okazję poznać osoby zaangażowane w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, przyjrzeć się ich aktywności, wziąć materiały promocyjne, a także zapisać się do jednej z organizacji. Oficjalne otwarcie w sobotę, 1 czerwca, o godz. 12.00.
23:25
Napisy
2024-06-01
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest dla uczczenia rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 roku, które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej. Tamte wybory zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej. 

W 2024 roku wydarzenia będą odbywać się w trzech przestrzeniach:  

  • Europejskie Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1
  • plac Solidarności 
  • Strefa Społeczna na pl. Porozumienia Gdańskiego  

Strefa Społeczna

Strefa Społeczna to miejsce, w którym spotkasz organizacje pozarządowe (NGO). W tym roku podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich będzie ich ponad 200 z całego kraju. W ciągu dwóch dni (sobota-niedziela, 1-2 czerwca) przedstawią blisko 400 aktywności oraz przybliżą wszystkim odwiedzającym działalność trzeciego sektora (NGO). 

Wśród nich są m.in. organizacje medyczne (hospicja, WOPR, organizacje zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami), organizacje pomocowe osobom w kryzysach (bezdomności, uzależnień, ofiarom przemocy), edukacyjne (walczące z fake newsami, edukujące dzieci, tworzące szkoły społeczne), integrujące migrantów, związane ze związkami wyznaniowymi, ekologiczne, zajmujące się kulturą i sztuką czy też integrujące społeczność lokalną. 

Strefa Społeczna zostanie uroczyście otwarta w sobotę, 1 czerwca, w samo południe na Scenie Wolności przy Placu Porozumienia Gdańskiego. Zaraz po niej odbędzie się wprowadzenie do kongresu „Solidarni w Rozwoju” poprowadzone przez prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, który w tym roku poruszy temat różnych form aktywizmu. 

 

 

Więcej z: Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2024