Remont dawnej "Połowy Alei"

Budynek "Połowa Alei" znajduje się przy al. Zwycięstwa 43a. Jest w trakcie prac remontowych, których zakończenie zaplanowano na trzeci kwartał 2024 roku. Wartość inwestycji wynosi 6 mln złotych, jej przeznaczenie to lokal gastronomiczny.
1:10
2023-10-18
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

W budynku od 1903 roku aż do końca II Wojny Światowej działała popularna kawiarnia Café Halbe Allee - Połowa Alei. Powstanie budynku datuje się na 1890 r.

Zakres prowadzonych obecnie prac remontowych obejmuje m.in. renowację i rekonstrukcję ozdobnych elementów architektonicznych, takich jak słupy ozdobne, dekoracyjne belki stropowe, rekonstrukcję historycznych drzwi i okien oraz zewnętrznych rolet, przywrócenie elewacjom frontowym historycznej formy poprzez rekonstrukcję zewnętrznych  przegród budowlanych wraz z detalami architektonicznymi, docieplenie budynku od wewnątrz, tak aby zmodernizowany budynek spełniał współczesne wymagania energetyczne. Zamontowany zostanie także monitoring oraz instalacja Building Management System, pozwalająca na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Zachowana zostanie historycznie wykształcona struktura przestrzennej zabudowy terenu i zieleni. Przed budynkiem, zgodnie z przekazami archiwalnymi, zaprojektowany został dziedziniec oraz taras zewnętrzny.

Prace remontowe zaplanowane w budynku obejmują m.in. rekonstrukcję części przegród budowlanych wraz z detalami architektonicznymi, w tym drewniane krzyżulce oraz szachulcowe ściany, które zachowane zostaną w niezmienionej historycznej formie.

W zakresie efektywności energetycznej, aby spełnić obecne wymagania w zakresie parametrów cieplnych i zapewnić komfort termiczny, zaplanowane zostało docieplenie budynku od wewnątrz. 

Wartość inwestycji: ok. 6 mln zł
Dofinansowanie: środki własne Gminy (dotacja z UM dla GN)
Planowane zakończenie prac: III kwartał 2024 r.
 

Więcej z: Inwestycje i rewitalizacje