Premiera książki "1989. Pozytywny mit"

Od kogo Henryka Krzywonos usłyszała: „Jak musisz, babo, to tul”? Co oznaczało hasło: „Ula przeprasza, ale dziś nie przyjdzie”? Jak Danuta Wałęsa zdobyła świniaka na święta, gdy Lecha internowano w stanie wojennym? – zapraszamy na prapremierę książki twórców głośnego, świetnie przyjętego i wielokrotnie nagradzanego musicalu „1989”. To nie jest podręcznik do historii, to opowieść o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dekad widzianych z nowej perspektywy.
34:11
Napisy
2024-06-01
Produkcja:

Gdańskie Centrum Multimedialne

Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, twórcy obsypanego nagrodami musicalu „1989”, podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. To historia pokojowych przemian w Polsce widziana oczami trzech rodzin: Frasyniuków, Kuroniów i Wałęsów oraz innych ludzi, których połączyła idea wolnej Polski. Znane z książek wydarzenia przeplatają się z intymnymi chwilami radości i cierpienia przeżywanymi w zaciszach peerelowskich mieszkań. Perspektywa bohaterów czasu przemian, zwłaszcza kobiet, przerzuca most między generacją Solidarności a pokoleniem milenialsów.

Książka „1989. Pozytywny mit” pokazuje, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed prawie czterdziestu lat. Zwyczajni ludzie, tacy sami jak my, zaangażowali się w coś wielkiego, co zmieniło nie tylko nasz kraj, ale całą Europę. Ta opowieść o przeszłości może być pomocna, abyśmy sprostali wyzwaniom przyszłości.

Przypomnijmy, że musical „1989” – którego autorami jest zespół twórczy: Katarzyna Szyngiera (reżyseria i scenariusz), Marcin Napiórkowski (pomysł, scenariusz oraz teksty piosenek i szkice linii wokalnych) i Mirosław Wlekły (scenariusz) – wciąż można zobaczyć na deskach teatru.
Przedstawienie jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Europejskie Centrum Solidarności wsparło projekt m.in. udostępniając materiały archiwalne.
Publiczność po raz pierwszy zobaczyła tę produkcję 19 listopada 2022. Od tego czasu musical został obsypany nagrodami i zyskał wielką aprobatę widzów.

Goście:

  • Marcin Napiórkowski - semiotyk kultury, wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Założyciel bloga Mitologia Współczesna. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Znaku”. Autor takich książek, jak: „Mitologia współczesna” (2013), „Władza wyobraźni” (2014), „Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944–2014” (2016), „Turbopatriotyzm” (2019) oraz „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” (2022, nominacja do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii pisarstwo).
  • Katarzyna Szyngiera - reżyserka. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych oraz Szkoły Wajdy. Zdobywczyni Lauru Konrada XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” za spektakl „Lwów nie oddamy!” (2018) i nagrody głównej VI Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” za spektakl „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” (2015). Współpracowała z teatrami w całej Polsce. Współautorka reportaży (z Mirosławem Wlekłym) publikowanych w Magazynie Reporterów „Duży Format”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za reportaż „Swarka”. Za reżyserię musicalu „1989” otrzymała Paszport POLITYKI 2023.

 

Więcej z: Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2024