Nauka mówi: Solaris i Pirx o obiektach astronomicznych

Solaris i Pirx - znane fanom powieści Stanisława Lema - to także nazwy obiektów astronomicznych. Jednym z ich odkrywców jest prof. Andrzej Niedzielski, gość lutowego odcinka "Nauka Mówi".
21:11
2021-02-24
Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Prof. Andrzej Niedzielski to polski astronom, specjalizujący się w astrofizyce, odkrywca planet pozasłonecznych. Urodził się w Gdyni, w 1981 roku ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Gdańsku i podjął studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1986 roku. W latach 1988-1991 kontynuował naukę w Studium Doktoranckim. Stopień doktora nauk fizycznych w zakresie astronomii o specjalności astronomia uzyskał w 1992 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK. Tematem jego pracy doktorskiej była Spektrofotometria wybranych gwiazd Wolfa-Rayeta, a promotorem Andrzej Woszczyk. Stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie astronomii uzyskał w 2005 roku, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na podstawie rozprawy Wiatry gwiazd Wolfa-Rayeta. Od 1992 roku pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, od 2010 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Kieruje Katedrą Astronomii i Astrofizyki. (za wikipedia.pl).

Prof. Niedzielski jest jednym z odkrywców gwiazdy Solaris i krążącej wokół niej planety Pirx. Był gościem cyklu Hevelianum „Nauka Mówi”, którego emisja miała miejsce w środę, 24 lutego. Głównym tematem programu były oczywiście Solaris i Pirx.  

Prowadzenie: Magdalena Maszewska, astronom Hevelianum. 

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja