Nauka mówi: Muzyka kosmiczna

Gościem majowego odcinka z serii „Nauka Mówi” - rozmów Hevelianum z naukowcami i popularyzatorami nauki - był Przemysław Rudź, popularyzator astronomii i kompozytor. Tematem rozmowy była... muzyka kosmiczna.
19:27
2021-05-12
Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl organizowany jest przez Hevelianum.Gościem odcinka "Fantastyczny umysł" była dr Agata Kołodziejczyk, neurobiolożka z kosmiczną misją.

W majowym odcinku rozmówcą astronoma Hevelianum Magdaleny Maszewskiej był Przemysław Rudź - popularyzator astronomii i kompozytor, którego Urania inspiruje do tworzenia klasycznej muzyki elektronicznej.

Tematem rozmowy była muzyka kosmiczna. Wśród omawianych kwestii były m.in. dotyczące muzyki (Czy Kosmos może być źródłem inspiracji dla współczesnego kompozytora?) oraz kosmosu (Jak wygląda praca w polskim sektorze kosmicznym i jaka przyszłość nas czeka w eksploracji Kosmosu?).


Przemysław Mieszko Rudź to kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych na terenie całego kraju. Jest specjalistą w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Ukończył Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.

Premiera rozmowy miała miejsce w środę, 12 maja 2021 roku.

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja