Nauka mówi: Fantastyczny umysł

W kwietniu gościem comiesięcznego cyklu "Nauka Mówi" - rozmów Hevelianum z naukowcami i popularyzatorami nauki - była neurobiolożka z kosmiczną misją dr Agata Kołodziejczyk. Tematem spotkania był fantastyczny umysł.
31:19
2021-04-14
Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl organizowany jest przez Hevelianum.Gościem odcinka "Fantastyczny umysł" była dr Agata Kołodziejczyk, neurobiolożka z kosmiczną misją.

Tematem kwietniowego odcinka  był "Fantastyczny umysł". Gdzie kryje się geniusz i jak powstają jego wizje? Czy wyobraźnia może pomóc w odkryciach naukowych? Czy fantastyczne pomysły Stanisława Lema mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? To kwestie, które m.in. poruszyła neurobliolożka dr Agata Kołodziejczyk w rozmowie z Magdaleną Maszewską, astronom Hevelianum. 


Agata Kołodziejczyk - neurobiolożka z kosmiczną misją. Doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Współzałożycielka Analog Astronaut Training Center, pomysłodawczyni i realizatorka powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce, organizatorka 26 księżycowych i marsjańskich analogowych misji kosmicznych, mentorka 85 analogowych astronautów. Pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Advanced Concepts Team w Holandii. Autorka licznych publikacji edukacyjnych i naukowych na temat chronobiologii, biologii kosmicznej i neurobiologii. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategorii „Najlepszy eksperyment naukowy” i „Najlepszy projekt edukacyjny”. Uhonorowana wieloma stypendiami naukowymi, m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Członkini grup doradczych organizacji, takich jak International Astronautical Federation, Valles Marineris - International Space Agency, European Geosciences Union, Astronomia Nova, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe.

 

Premiera rozmowy z dr Agatą Kołodziejczyk w cyklu 'Nauka mówi" miała miejsce w środę, 14 kwietnia 2021.

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja