"Nauka mówi" - Awokado: diabeł tkwi w szczegółach

Co wspólnego z bioróżnorodnością ma awokado? Dlaczego polscy naukowcy wykupili kawałek lasu tropikalnego w Kolumbii? Czy można uprawiać rolę w sposób wspierający bioróżnorodność? Dlaczego warto o bioróżnorodność dbać? We wtorek, 17 maja, odbyła się kolejna edycja spotkań w cyklu "Nauka mówi".
36:30
2022-05-17
Produkcja:

Hevelianum

Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Na powyższe pytania szukali goście dr Maxa Rykaczewskiego, dr hab. Marta Kolanowska, kierowniczka Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wojciech Żak, prezesem zarządu Fundacji Twoja Rola.

Spotkanie odbyło się na poddaszu Domu Zdrojowego w Brzeźnie

 

Goście

dr hab. Marta Kolanowska, kierownik Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora uzyskała w 2012 r., a w 2017 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie biologii. Od 2016 r. pracuje na stanowisku junior researcher dla Czeskiej Akademii Nauk, a od 2018 r. jest zatrudniona na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w grupie pracowników badawczych. Jest autorem ponad 150 artykułów i 10 monografii naukowych. Zorganizowała i brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych oraz prowadziła rewizje materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Jej badania dotyczą storczyków, przede wszystkim taksonomii i biogeografii orchidei. Prowadzi również prace mające na celu ewaluację wpływu zmian klimatu na nisze zajmowane przez te rzadkie rośliny. Jako prezes Fundacji „Biodiversitatis” koordynuje projekt utworzenia rezerwatu przyrody ze stacją badawczą w Republice Kolumbii.

Wojciech Żak, prezes zarządu Fundacji Twoja Rola. Project manager projektów społecznych, ogrodnik społeczny, socjolog. Twórca projektu „Manufaktura Ogrody Sitowie”, który realizuje działania aktywizujące społecznie i zawodowo osoby włączane społecznie w obszarze prowadzenia rolnictwa miejskiego-urban farmingu oraz rozwoju ekonomii społecznej w ramach prowadzenia pracowni przetwórstwa i sprzedaży zrównoważonych produktów warzywnych pod marką „Siejemy Ferment” oraz projektu „ekoNOMIA społeczna w biznesie”.Laureat w konkursie na najlepszą prace dyplomową o tematyce gdańskiej – Gdańskie Nagrody Samorządowe.

Prowadzący:

Max Rykaczewski, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.

 

„Nauka Mówi” to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl rozpoczął się we wrześniu 2020 roku. 

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja