Nauka mówi: Analogowi astronauci

Czym są analogowe misje kosmiczne i jakie są ich cele? Jak wygląda habitat księżycowy i marsjański? Kto może zostać analogowym astronautą? Gośćmi czerwcowego odcinka cyklu „Nauka Mówi” był Aleksandra Kozawska i Leszek Orzechowski.
24:11
2021-06-16
Produkcja:

Hevelianum

Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl organizowany jest przez Hevelianum.

Gośćmi czerwcowego odcinka byli:

  • Aleksandra Kozawska - jest wielokrotnie nagradzaną projektantką usług i strategii z doświadczeniem w pracy w firmach doradczych, wykorzystującym narzędzia projektowe i metody zorientowane na człowieka w projektach z obszarów technologicznych i społecznych. Ma również doświadczenie w pracy w Europejskim Centrum Astronautów jako projektantka podstawowych materiałów szkoleniowych dla astronautów oraz kursu e-learningowego dla ekspertów technicznych. Dodatkowo zasiada w radzie doradców stypendium Gabriela Fahrenheita dla polskich studentów za granicą, którego była stypendystką.
  • Leszek Orzechowski - założyciel grupy projektowo-badawczej Space is More, skupiającej się na zagadnieniach związanych z eksploracją kosmosu. Kreatywny architekt, szalony naukowiec, niepoprawny marzyciel. Dyrektor stacji badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych LunAres w Pile.


Czym są analogowe misje kosmiczne? Jak wygląda habitat księżycowy i marsjański? Kto może zostać analogowym astronautą? To niektóre z omawianych kwestii.

Prowadzenie: Magdalena Maszewska, astronom Hevelianum.

Premiera rozmowy miała miejsce w środę, 16 czerwca 2021 roku.

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja