Letnie Wieczory u Mennonitów 2023. Konstanty Andrzej Kulka i Andrzej Długosz

W wakacje 2023 roku odbyło się dziewięć koncertów z cyklu IV Letnie Wieczory u Mennonitów. Jesienią 2023 roku koncerty były retransmitowane na YouTube Cappelli Gedanensis i www.gdansk.pl. 19 października wysłuchaliśmy wirtuoza skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki, flecisty Łukasza Długosza oraz orkiestry Cappelli Gedanensis. 
1:00:19
2023-10-19
Produkcja:

Capella Gedanensis

Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cykl koncertów IV Letnie Wieczory u Mennonitów odbywał się w sali koncertowej Capelli Gedanensis przy ul. Mennonitów 2a w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych wokalistów i instrumentalistów. Nie zabrakło wybitnych osobistości, jak i utalentowanych młodych artystów. 

Pierwszy z koncertów w 2023 roku - WIELKA DZIEŁA, WIELCY WYKONAWCY - miał swoją premierę na żywo 27 czerwca. Udział wzięli wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, flecista Łukasz Długosz oraz orkiestra Cappelli Gedanensis. Retransmisja online odbyła się 19 paździrnika na YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl.

W programie koncertu:

  • Jan Sebastian Bach - II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067 na flet i orkiestrę

- Ouverture

- Rondeau

- Sarabande

- Bourrées I & II

- Polonaise & Double

- Menuett

- Badinerie

  • Karol Lipiński: Polonez A-dur op.9
  • Henryk Wieniawski: Legenda
  • Henryk Wieniawski: Obertas
  • Karol Lipiński: Fantazja na motywach z opery "Krakowiacy i Górale" op.33 


Więcej o artystach

KONSTANTY ANDRZEJ KULKA - skrzypce

Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem Stefana Hermana. W 1971 roku ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccola Paganiniego w Genui, na którym otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Od roku 1967 do chwili obecnej Konstanty Andrzej Kulka wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). Grał z takimi orkiestrami, jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, English Chamber Orchestra. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin.

Artysta zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku fonograficznym znajdują się sonaty, utwory wirtuozowskie i koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego radia, a za płytę z dwoma Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w 1981 roku Grand Prix du Disque. Nagrywał też polską muzykę współczesną (Pendereckiego, Lutosławskiego, Knapika, Blocha, Jabłońskiego i in.).

Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Jest pierwszym po Isaacu Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, zazwyczaj pod batutą kompozytora. Bierze udział w licznych zagranicznych tournée z polskimi orkiestrami. Od 1984 roku jest ściśle związany z Filharmonią Narodową, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii – głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda – objechał wielokrotnie niemal cały świat.

Konstanty Andrzej Kulka otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych. Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet), a od roku 2012 Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis, z którą wykonał kilkadziesiąt koncertów.

ŁUKASZ DŁUGOSZ - flet

Ambasador polskiej muzyki współczesnej, uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę "Flute Stories" okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie.

Dwukrotny laureat prestiżowej nagrody fonograficznej Midem Classic Award, czterokrotny laureat nagrody fonograficznej „Fryderyki”. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki. Od wielu lat współpracuje z Cappellą Gedanensis.

Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.

Jako solista występował w prestiżowych salach m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe OrientalHall w Kobe, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal czy Kazimierz Kord. 

Artysta nagrał 56 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. 

 

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski

Nagranie i montaż: Przemysław Waszkiewicz

Zdjęcia: Przemysław Niedźwiecki

oprac. WG

Więcej z: Kultura i rozrywka