Koncert dla zakochanych Cappelli Gedanensis

14 lutego to Walentynki, czyli dzień zakochanych. Z tej okazji odbyła się premiera koncertu Cappelli Gedanensis z udziałem akordeonisty Pawła Zagańczyka.
46:18
2021-02-14
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

W niedzielę, 14 lutego, Cappella Gedanensis zaprosiła na muzyczne nawiązanie do Święta Zakochanych. W programie znalazły się utwory Astora Piazzoli, kompozytora tanga argentyńskiego, wirtuoza bandoneonu i tanguero.

Wystąpili:

  • Paweł Zagańczyk - akordeon
  • Cappella Gedanensis - zespół instrumentalny realizacja dźwięku


Astor Piazzola (1921-1992) stworzył styl muzyki, który nazwano „nuevo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania (podobnie jak wcześniej tango Igora Strawinskiego). Charakterystyczne jest dla niego nawiązanie do baroku: do formy passacaglii, do barokowego kontrapunktu w sposób nasuwający skojarzenie z fugą. Rytm tanga bywa wyraźny, ale równocześnie ulega wyraźnym zakłóceniom. Harmonia również odbiega od tradycji, dzięki chromatyce, a nawet dysonującej chromatyce. Częste są nawiązania do jazzu. Stosowane są również niekonwencjonalne sposoby gry (jak w sonoryzmie), charakterystyczne dla brzmienia są glissanda. Wyraźnie zachowana jest natomiast charakterystyczna dla tanga atmosfera pewnej melancholii. (za wikipiedia.pl)

Paweł Zagańczyk - Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie. Założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic, grającego kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Nagrał trzy solowe albumy z muzyką współczesną: Tango (2014), Globulus (2018), Fall of Icarus (2019) oraz wiele płyt kameralnych. 


Koncert przygotowali pod względem technicznym:

  • realizacja dźwięku: Marcin Kowalczyk
  • nagranie i montaż: Przemysław Waszkiewicz
  • zdjęcia: Przemysław Niedźwiedzki

W nagraniu wykorzystano fragmenty występów tanecznych zespołu Igor Moiseyev Ballet.

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka