Koncert „Dla mamy”

Z okazji Dnia Matki gdański zespół Cappella Gedanensis zaprosił na koncert "Dla mamy", w którym udział wzięli Agnieszka Tomaszewska - sopran i Filip Cieszyński - akompaniament. Premiera miała miejsce w środę, 26 maja.
31:14
2021-05-26
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

W środę, 26 maja, Dzień Matki. Z tej okazji Cappella Gedanensis zaprosiła na koncert online z sali w kościele Zielonoświątkowym Zbór „Radość życia” (ul. Menonitów 2A).

Koncert zatytułowano: „Dla mamy”. Poświęcone mamom utwory wykonała wybitna polska śpiewaczka Agnieszka Tomaszewska, a na fortepianie towarzyszył jej Filip Cieszyński.

- 26 maja to wyjątkowy dzień. Dlatego serdecznie zapraszamy gdańszczanki, szczególnie matki, do obejrzenia i wysłuchania kolejnego koncertu z cyklu „Spotkania u Menonitów”, w wykonaniu jednej z największych solistek europejskich, sopranistki Agnieszki Tomaszewskiej. Artystka bardzo często występuje z Cappellą Gedanensis, dlatego z tej szczególnej okazji poprosiliśmy ją o towarzyszenie nam i wykonanie najpiękniejszych, pełnych ciepła utworów kompozytorów klasycznych i nie tylko, dedykowanym mamom - gdańszczankom - zachęcał dyrektor Cappelli Gedanensis Marek Więcławek.


W PROGRAMIE:

1. G.F.Handel: Rinaldo: "Lascia ch'io pianga" (Almirena)
2. G.F.Handel: Mesjasz: “Rejoice greatly”
3. G.F.Handel: Xerxes: „Ombra mai fu” 
4. J.S.Bach - Aria na strunie g z III Suity orkiestrowej D-dur
5. J.S.Bach: Magnificat: “Quia respexit” 
6. A.W.Mozart: Exultate jubilate - Cz 1.
7. G.F.Händel - aria z suity “Water Music”
8. G.Giordani- Caro mio ben


Realizacja dźwięku, nagranie i montaż: Przemysław Waszkiewicz

Zdjęcia: Przemysław Niedźwiecki i Julia Went


O solistce: Agnieszka Tomaszewska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, studia podyplomowe w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz studio Operowe Hamburgische Staatsoper. Jest laureatką wielu międzynarodowych i prestiżowych konkursów - zdobyła m.in. I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari, była finalistką Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego oraz laureatką Nagrody dla Najlepszego Śpiewaka Internationale Sommerakademie der Universität Mozarteum w Salzburgu.NA scenie operowej debiutowała na deskach Schlosstheater Schönbrunn we Wiedniu, zaś w latach 2014-2020 należała do zespołu Badische Staatstheater Karlsruhe. W 2016 roku zadebiutowała w Operze w Stuttgarcie. Występowała również w Staatsoper Hamburg, Operze Krakowskiej, Opera Nowa w Bydgoszczy, Operze Bałtyckiej, Musiktheater im Revier i w Operze Narodowej - Teatrze Wielkim w Warszawie.W repertuarze posiada liczne dzieła oratoryjne od baroku po współczesność. Odbyła m.in. tournée po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S. Bacha. Wzięła udział w prawykonaniach dzieł oratoryjnych, napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej kompozytora.

 

Więcej z: Kultura i rozrywka