Gdańskie Biennale Sztuki 2020 - oprowadzanie po Gdańskiej Galerii Miejskiej 1

Gdańska Galeria Miejska organizowała wirtualne oprowadzania kuratorskie z okazji Gdańskiego Biennale Sztuki 2020, które w GGM zagościło już po raz szósty. Prace artystów można było oglądać m.in. w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1. Oprowadzanie odbyło się 3 lutego 2021 roku.
6:22
2021-02-03
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańska Galeria Miejska organizowała wirtualne oprowadzania kuratorskie z okazji Gdańskiego Biennale Sztuki 2020, które w GGM zagościło już po raz szósty.

Biennale to okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Ta twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik a także reprezentantów różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska twórców. Tak duże spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia najświeższych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów. Warto również zaznaczyć ogromne zainteresowanie widzów, które obserwowaliśmy przy poprzednich edycjach Biennale. Wspomniana już szeroko rozumiana różnorodność prezentowanych dzieł przekłada się także na zróżnicowanie odbiorców odwiedzających konkursową wystawę.

czytamy na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.
 

Prace artystów można zobaczyć, dzięki wirtualnym spacerom kuratorskim po wystawie Gdańskie Biennale Sztuki 2020, m.in. w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29. Oprowadzanie odbyło się w środę, 3 lutego.


Artyści, których prace można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1:

TOMEK ZEREK, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotograf i nauczyciel. Swoje prace prezentował m.in. w Gdańskiej Galerii Fotografii o/Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Sztuki Harn w Gainesville (Floryda, USA), Galerii Fotohof w Salzburgu (Austria), Muzeum Blekinge w Karlskronie (Szwecja), na Festiwalu Fotografii w Kownie (Litwa) czy na Salonie nowej fotografii w Galerii Raster w Warszawie. Kierownik Sekcji Fotografii i Multimediów w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni.

AGATA NOWOSIELSKA, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2006) oraz Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim (2010); studiowała również w Hochschule für Künste Bremen. Malarka współpracująca z Galerią Sztuki Stolarska Krupowicz w Warszawie, kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Jej prace wystawiane były w Niemczech i w Szwecji. Malarstwo Nowosielskiej znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego oraz w kolekcji NOMUS. Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku.

MAGDALENA SADŁOWSKA, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom uzyskała w pracowni prof. Jarosława Baucia. W swojej pracy artystycznej wykorzystuje różne media: malarstwo, rysunek, obiekt, instalację. Od 2016 roku jest rezydentką w Kolonii Artystów – Dolne Miasto w Gdańsku. Brała udział w licznych wystawach i przeglądach sztuki, m.in. wystawach indywidualnych Nowe kroje, Krupa Gallery, Wrocław i Ćwiczka-ćwicząca, Kolonia Artystów – Dolne Miasto, Gdańsk oraz wystawach zbiorowych ŚLAD, Fabryka Sztuki w Łodzi; Triennale Rysunku, BWA Wrocław; Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska i w wielu innych.

JAKUB JANIK, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projektant graficzny zajmujący się grafiką wydawniczą i oprawą wizualną koncertów, twórca muzyki elektronicznej. Współzałożyciel pracowni druku risograficznego X-Press Wydawnictwo Eksperymentalne. Współorganizator festiwalu audiowizualnego AVX – Audio Video Experyment.

MARCIN GRZĘDA, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2003). Laureat konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2003, zdobywca stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Jego prace prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą. Reprezentant Gdańska na międzynarodowej wystawie w estońskim Pärnu (2010). Obecnie zajmuje się sztuką i ogrodem.

PRZEMYSŁAW TRZEŚNIAK, absolwent Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom zrealizował pod opieką prof. Witosława Czerwonki i prof. Sławoja Ostrowskiego (2009). Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku, ale planuje wyjechać w Bieszczady i zostać pszczelarzem.

ŁUKASZ BUTOWSKI, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Litografii. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i projektowaniem graficznym, przede wszystkim zaś tradycyjną litografią na kamieniu. Butowski organizuje wystawy i warsztaty promujące grafikę warsztatową, aktywnie uczestniczy w konferencjach i sympozjach dotyczących sztuki i grafiki warsztatowej. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i pokazów sztuki. Butowski był pomysłodawcą, kuratorem i współorganizatorem wystawy 1+1: the Exhibiton of Polish Printmaking (ASP w Gdańsku, ASP w Krakowie), która prezentowana była w Galerii Muzeum Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie (2019).

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka