“Gdańsk i jego wartości” - Paweł Paniec o sławie

53:51
2020-10-25
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

"Gdańsk to miejsce o specjalnym charakterze. Jego mieszkańcy od wieków kształtują swoją tożsamość i związek z miastem w bardzo specyficzny sposób. Nie chodzi tylko o miejsce urodzenia, bo dla wielu z nas lub wielu z naszych przodków związanie się z naszym miastem było kwestią wyboru. Wybór ten dotyczył nie tylko prozaicznych kwestii życiowych, ale również wartości, z którymi jako gdańszczanie się utożsamiamy. Pomimo tego, że II wojna światowa przerwała ciągłość generacyjną i obecnych mieszkańców Gdańska nie łączy z tymi sprzed wieków wspólne pochodzenie, to fenomenem jest, że u ludzi zamieszkujących w mieście nad Motławą powstaje podobna świadomość oparta o wartości, które były tu cenione zarówno dawniej, jak i dziś." 

- pisze Paweł Paniec - filozof, popularyzator wiedzy historycznej, gdańszczanin. 


W niedzielę, 25 października, wykład Pawła Pańca był transmitowany na kanale YouTube PROM*Kultura i www.gdansk.pl.  Temetem wykładu była Sława. 

Dlaczego była ona ważna dla XVII-wiecznych gdańszczan? Czy dziś jest ona równie istotna w mieście nad Motławą? I czym w ogóle jest sława, dlaczego ludzie poświęcają jej tyle uwagi? M.in. o tym móiwł Paweł Paniec.

 

“Gdańsk i jego wartości” to projekt Stowarzyszenia PROM Kultura zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska.

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka