Gdańsk 2020 - sztuka na czas pandemii. Posłuchaj głosu artystów na wystawie online

Wystawa “Gdańsk 2020”, zorganizowana przez Instytut Kultury Miejskiej, prezentuje prace artystek i artystów komentujących zmieniającą się rzeczywistość. Prezentacja 50 prac ilustrujących uczucia związane z izolacją wywołaną pandemią - niepewność, lęk, ale i ciekawość - dostępna będzie na stronie www.gdansk2020.eu. do połowy września.
28:43
2020-06-03
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Brak poczucie bezpieczeństwa, rosnące napięcie, lęk, samotność, brak perspektyw, stagnacja, bunt, ale również ciekawość, jaki obraz wyłoni się po czasie bezruchu - uczucia, które towarzyszą nam od wybuchu pandemii stały się również zaczynem dla pomysłu zorganizowania przez Instytut Kultury Miejskiej wystawy “Gdańsk 2020” - artystycznego zapisu stanu rzeczy, który nas wszystkich zaskoczył. Jaki obraz wyłania się z artystycznych prac?

- Być może nieco narzucilliśmy pewną narrację określając w kryteriach, że prace mają odnosić się do trudnej sytuacji, w której znaleźli się artyści, czy może były to zdecydowanie dominujące uczucia, ale izolacja i niepokój bardzo mocno w nich wybrzmiewają - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka IKM.

Chociaż prace zbierane były od 12 kwietnia, daty ogłoszenia konkursu, przez zaledwie dwa tygodnie, do IKM napłynęło aż 437 propozycji. Z nadesłanych materiałów, jury wyłoniło 50 dzieł, które prezentowane są od wczoraj na platformie www.gdansk2020.eu.

W środę wieczorem, 3 czerwca, wystawę otworzyła, również nietypowo, bo łącząc się online - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Czas, w którym byliśmy, jesteśmy i pewnie jeszcze będziemy, każdemu z nas przynosi różne zmiany, ale ludzie o takiej wrażliwości jak artyści, potrafią to opisać jak mało kto - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - W różny sposób mogą próbować nazwać to, co nam się przydarzyło. Mam nadzieję, że wystawa ucieszy, zachęci nas do refleksji i zadumy, bo taką rolę w naszym życiu pełni sztuka.

Prezydent Gdańska zaprosiła do odwiedzin wszystkich na całym świecie, bo wystawa dostępna jest online 24 godziny na dobę.

- Nie ma wystawy bez podziękowań - dodała Aleksandra Szymańska przekazując je wszystkim artystom, którzy zdecydowali się zgłosić w niej swój udział. - Wiemy że nic w przygotowaniu tej wystawy nie było standardowe, nie była to wystawa budowana na koncepcie kuratorskim, nie w takim czasie, bez może takiego namysłu, który powinien wystawę poprzedzić, nie mniej bardzo dziękuje za ten odzew i za to ogromne zaufanie, bo tak to traktujemy, oraz za szczerość i spontaniczność prac, które do nas przyszły.

Wystawa jest również formą wsparcia dla artystów w czasie pandemii. Na honoraria dla twórców IKM przeznaczył 100 tys. zł ze środków na zaplanowane przez instytucję wydarzenia, które nie mogły bądź nie mogą się odbyć z powodu zalecanej izolacji, tak jak na przykład Opera na Targu Węglowym.

Wystawę oglądać można na stronie www.gdansk2020.eu. Na spacer i kontemplację prac w wirtualnej przestrzeni mamy czas do połowy września.

Więcej z: Kultura i rozrywka