Koncert świąteczny - dyrektorskie kolędy

Koncert w wykonaniu gdańskich artystów i zarazem... dyrektorów instytucji kultury: Romana Peruckiego, organy - dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Marka Więcławka, tenor - dyrektora Cappelli Gedanensis. W programie m.in. najpopularniejsze polskie kolędy.
32:50
2020-12-26
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Marek Więcławek przez całe zawodowe życie związany z Cappellą Gedanensis. Zaśpiewał, również jako solista, tysiące koncertów w Polsce i zagranicą a wiele z nich miało miejsce w ramach prestiżowych festiwali muzycznych, transmitowane były również przez radio i telewizję. Występował przed najwybitniejszymi osobistościami XX i XXI wieku. Nagrał 37 płyt, w tym 3 solowe. 

Roman Perucki to twórca Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego i dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Ma w swoim dorobku ponad 2 tys. recitali, koncertował m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, także w katedrach w Gandawie, Lozannie i Brukseli. Jest także pierwszym organistą Katadry Oliwskiej. Dokonał licznych rejestracji dla radia i telewizji, nagrał 28 płyt. 

Przed trzydziestoma laty obaj artyści nagrali niezwykle ciepło przyjętą płytę z kolędami i pastorałkami. I właśnie do repertuaru z tej płyty Marek Więcławek i prof. Roman Perucki wracają w koncercie "Dyrektorskie kolędy". 

W programie najpopularniejsze polskie kolędy: O gwiazdo Betlejemska, Gdy śliczna Panna, Gdy się Chrystus rodzi, Jezus malusieńki, Ach ubogi żłobie, Lulajże Jezuniu, które przeplatane są utworami organowymi o tematyce świąteczno-bożonarodzeniowej.

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka