Co daje Muzeum? Nieszablonowa wystawa z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska

1:23
2020-06-08
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.plW sobotę, 6 czerwca, udostępniono do zwiedzania wystawę jubileuszową, która ma uświetnić 50-lecie Muzeum Gdańska. To bardzo niezwykła opowieść o historii miasta, ujęta w nieszablonową formę. Jej twórcy chcą nam powiedzieć, że wszystko tak naprawdę nadaje się do muzeum. Chcą też pozostawić zwiedzającym możliwość szerokiej interpretacji.

Stąd w gablotach na Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta sąsiadują z sobą eksponaty: księga o psie Barrym, który do końca swoich dni pilnował Twierdzy Wisłoujście i oryginalny, XVI-wieczny kafel z Wielkiego Pieca z Dworu Artusa.


Zestawienia zabytków uatrakcyjnia dźwięk Potoku Oliwskiego, a „Grosz Czynszowy” - obraz Antona Moellera z 1601 r. zobaczymy… we fragmentach ukrytych za tkaniną imitującej cenne dzieło w formie pixeli.

- Muzea nie tylko wyjaśniają przeszłość. Skłaniają również do przemyśleń na jej temat i tym samym roli muzeów we współczesnym świecie. Poprzez nieszablonowe zestawienie 37 z ponad 70000 zabytków pozyskanych przez 50 lat do naszej kolekcji prowokujemy do poszukiwania odpowiedzi na pytania: „co daje muzeum?” i „co się nadaje do muzeum?”. Na wystawie znajdziemy eksponaty budzące zainteresowanie, dające radość, ale też przedmioty stare, zużyte, prorocze, albo też „spóźnione”. Jakie historie opowiadają? Co nam dziś dają? Jak możemy odczytywać ich sens? To jedna z najbardziej intrygujących wystaw w 50-letniej historii Muzeum Gdańska - przekonuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Wystawa potrwa do 25 października 2020 r.

fot: A. Grabowska - Muzeum Gdańska
 

Zwiedzanie wystawy

Terminy: 6 czerwca 2020 (sobota) – 25 października 2020 (niedziela)
Ceny biletów: 16 zł normalny, 8 zł ulgowy, 35 zł rodzinny, bezpłatnie w dzień wolnego wstępu oraz z Kartą Mieszkańca  
Dni i godziny otwarcia:
Poniedziałki – nieczynne, wtorki - bezpłatny wstęp
Środy, piątki, soboty – 10:00 – 16:00
Czwartki – 10:00- 18:00
Ostatni wstęp: do 45 min przed zamknięciem oddziału
Dni i godziny otwarcia mogą ulec zmianie w lipcu 2020 r.

 

Więcej z: Kultura i rozrywka