Czas wyborów. Jakiej Europy potrzebujemy? Druga debata w ECS o “Europie na nowe czasy”

W ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w niedzielny wieczór, 10 maja, odbyła się debata online pod hasłem “Czas wyborów. Jakiej Europy potrzebujemy?” - druga z cyklu dyskusji Europa na nowe czasy.
1:31:46
2020-05-10
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W debacie udział wzięli:

  • Aleksander Kwaśniewski - były prezydent RP
  • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
  • prof. Jerzy Hausner - ekonomista i polityk, Open Eyes Economy Summit
  • Sylwia Gregorczyk-Abram - adwokatka i działaczka społeczna, współtwórczyni inicjatywy Wolne Sądy
  • Basil Kerski - menedżer kultury, ekspert polityki międzynarodowej, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

Spotkanie poprowadził Tomasz Lis - redaktor naczelny tygodnika Newsweek Polska.

O Unii Europejskiej rozmawiano w kontekście pandemii koronawirusa i rzeczywistości post - epidemicznej. W kontekście aktualnych problemów, wspomniano także poprzednie kryzysy UE: szczyty ostatniej szansy, wielki kryzys grecki, kryzys imigrancki.

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że czeka nas test solidarności Europejskiej, ponieważ nie wszystkie kraje będą w tym samym stopniu dotknięte recesją; w perspektywie długoterminowej zaś Wspólnota stoi przed wyzwaniem, jak zachować ideę integracji, w kontrze do rosnącego przekonania, że państwa narodowe są bardziej skuteczne, niż wielonarodowe. 

Prof. Jerzy Hausner mówił  o czterech głównych wyzwaniach, które czekają Unię po zakończeniu epidemii, wśród nich wymienił m.in.: powstrzymanie nacjonalizmu gospodarczego - mylnie zwanego patriotyzmem gospodarczym oraz uniknięcie wyniszczającej konkurencji w ramach wspólnego rynku UE, który jest fundamentalny dla Wspólnoty.

Sylwia Gregorczyk-Abram mówiła z kolei o Europie jako wspólnocie praworządności, która dla krajów członkowskich jest scenariuszem obowiązkowym, nie zaś jednym z kilku opcji do wyboru (jak zdaje się mniemać polski rząd): - Może się okazać, że powiązanie mechanizmu wypłaty ewentualnych środków pomocowych z przestrzeganiem zasad prawnych będzie najskuteczniejszą metodą wyegzekwowania praworządność w naszym kraju i zejścia Polski z kursu kolizyjnego z Unią.
O przestrzeganiu praworządności w ramach Wspólnoty mówiła także w kontekście epidemii jako “naturalnego” pretekstu do nadużywania prawa przez rządzących - stąd wzięłą się mocna reakcja Komisji Europejskiej w sprawie wyborów w Polsce. 

 

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z DEBATY

 

Poruszono także kwestię “potrójnej tożsamości” współczesnego Polaka, ale także każdego innego Europejczyka, która (jak powiedział Basil Kerski) składa się z kilku flag (UE, państwa i miasta) jednocześnie. Owa trójca jest gwarantem bezpieczeństwa politycznego, dobrobytu. - I tylko w relacjach tych trzech flag znajdziemy odpowiedzi na zwalczanie negatywnych skutków pandemii - podkreślił dyrektor ECS.
O tym, że łatwo jest wprowadzić restrykcje, a bardzo trudno jest z nich wyjść, mówili na przykładzie Polski zarówno prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prof. Jerzy Hausner. Niekonsekwencja planów pomocowych rządu i niejasne zasady dystrybucji środków, brak perspektywy czasowej dla przedsiębiorców (kiedy i jakie gałęzie gospodarki będą stopniowo “odmrażane”) utrudniają tradycyjnej polskiej przedsiębiorczości w tych trudnych czasach.
Oboje podkreślili także kluczową rolę samorządów w zwalczaniu skutków pandemii.
Powracał także temat społeczeństwa obywatelskiego - bowiem to determinacja obywatelska jest w stanie spowodować wielkie zmiany.

Czytaj także: "Czas globalizacji. Europa w obronie obywateli". Pierwsza cyklu debat europejskich zorganizowanych przez ECS
 

oprac. IB

 

 

Więcej z: Puls miasta