Ewa Karolina Cichocka

09.07.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu kobieta w ciemnych włosach, wyglądająca zza okna.
fot. Maciej Cichocki


Ewa Karolina Cichocka
Jest dziennikarką i pisarką. Pracowała w gdańskich redakcjach m.in. „Gazety Wyborczej”, „Radia Gdańsk”, „Głosu Wybrzeża” i „Rzeczpospolitej”. Pisała także dla redakcji „Morza”, „Poznaj Świat” czy „WP”. Jest autorką wielu relacji podróżniczych, które do dziś publikuje w magazynie „Presitiż Trójmiasto”. Kilka lat pracowała w Zespole Prasowym UG. Była też organizatorką i przewodniczką wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego. Wiele lat poświęciła badaniom Sycylii, a jej związki z polską literaturą i sztuką prezentowała w publikacjach, na konferencjach naukowych oraz podczas wystaw. Jest autorką projektu pt. „Polak tu był” oraz trasy po Wyspie pt. „Sycylia śladami polskich artystów”, zaprezentowanej na gdyńskich KOLOSACH.
Owocem jej badań są także trzy książki. O antyku Wielkiej Grecji pt. „Rymowanki-sycylianki czyli mity z Wyspy Słońca” (2015), eseje i reportaże o polskich śladach na Sycylii pt. „Sycylia. Między niebem a morzem” (2016) (ukazały się trzy wydania) oraz sycylijskie zapiski kulinarne pt. „Lampart w pomarańczach” (2021). Dwie ostatnie, wydane przez  Wydawnictwo Bernardinum, wyróżniono w konkursie Magellana na najlepsze publikacje turystyczne w kategoriach: książka podróżnicza i przewodnik kulinarny.

Więcej informacji o artystce znajdziesz na stronie.

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizuję projekt pt. „Zanussi po włosku”.  Jest  on kontynuacją mojej wieloletniej pracy, opartej na dorobku artystycznym, naukowym, związanym głównie z Italią. W ramach projektu powstanie książka, poświęcona życiu i pracy artystycznej Krzysztofa Zanussiego we Włoszech od lat 60. XX w. do dziś. Ten temat przedstawiam od lat w swoich publikacjach, wystąpieniach na konferencjach naukowych, spotkaniach autorskich i prezentacjach multimedialnych oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych. Materiał do książki, powstał z wielu przeprowadzonych przeze mnie rozmów z reżyserem na temat jego pracy i pobytów we Włoszech. Zawiera on wydarzenia, począwszy od młodości artysty i jego pierwszych spotkań z Italią, poprzez kolejne wizyty, kontakty z politykami, ludźmi kina i kultury, włoskiej Polonii, aż do wspomnień z włoskich realizacji teatralnych, operowych i filmowych, a na wakacyjnych relacjach kończąc. Pełne anegdot opowieści reżysera o Italii stanowią także swoisty przewodnik po ulubionych miejscach, jego artystycznej Italii. Książka będzie pierwszym zbiorem, obejmującym wszystkie najważniejsze wątki w tym zakresie. Dotychczas część dorobku artysty, dotyczącego Sycylii, pojawiła się w moich książkach. Tym razem będzie to podejście do jego pracy w całej Italii.