PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ruszyła V edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego

Ruszyła V edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego
26 sierpnia 2015 roku ruszyła V edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego. Projekt skierowany jest do wszystkich osób w wieku 60+, które mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas poznając nowych ludzi i nowe zajęcia. W poprzednich edycjach zrealizowano łącznie 113 inicjatyw na łączną kwotę 56 500 zł.

Celem Funduszu jest dofinansowanie inicjatyw/wydarzeń zaproponowanych przez seniorów. Działania te muszą być nakierowane na aktywizację i integrację środowiska. 

Jak pozyskać fundusze?

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku może zaproponować nawet 500 złotych na przeprowadzenie inicjatywy. Wystarczy zebrać minimum 5 seniorów i złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z opisem planowanego przedsięwzięcia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie o tym jak napisać i złożyć wniosek do Gdańskiego Funduszu Senioralnego.
Termin spotkania: 9 września 2015 g. 14.00 sala nr 4.41 w budynku Europejskiego Centrum Solidarności, Pl. Solidarności 1.
Zapisy pod nr tel. 58 772 42 19

Wybór aktywności jest nieograniczony, czekamy na atrakcyjne i ciekawe pomysły.

 Jak pokazały wcześniejsze zrealizowane edycje programu możliwych pomysłów jest nieskończenie wiele. Ilość składanych wniosków nas zaskoczyła – mówi Agnieszka Buczyńska – wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Seniorzy realizują projekty z myślą o innych i to przede wszystkim doceniamy. W ostatniej edycji znalazło się bardzo dużo projektów wynikających z obserwowanej przez seniorów lokalnej potrzeby. Grupa seniorów uznała, że jest potrzeba drobnych napraw na rzecz samotnych seniorów w dzielnicy więc jako wolontariusze naprawiają krany, mocują urwane szafki czy naprawiają zepsute drzwi. Inni realizują projekt dotyczący artystycznych robótek ręcznych, które potem przekazują na rzecz hospicjum, a jeszcze inni zorganizowali wydarzenie dla całej lokalnej społeczności. 

Aktualnie mamy do rozdysponowania środki na 40 inicjatyw senioralnych – mówi Buczyńska. W pierwszej edycji, która dobiegła końca dofinansowaliśmy 40 projektów, chętnych było jednak zdecydowanie więcej, bo wpłynęło aż 108 wniosków. Tym działaniem walczymy z mitem, że seniorzy nie chcą się angażować. Dzięki Gdańskiemu Funduszowi Senioralnemu nie tylko  korzystają z oferty zajęć sportowych, wydarzeń kulturalnych, warsztatów, ale także sami ją tworzą. Gdański Fundusz Senioralny to efekt naszej trzyletniej pracy, badań gdańskiej społeczności seniorów, pilotowania kreatywnych metod angażowania seniorów w wolontariat oraz wdrożenia Gdańskiego Funduszu Senioralnego i zwiększanie co roku funduszy na inicjatywy. 

Termin składania wniosków do V edycji już od 26 sierpnia do 15 września 2015 roku, a wyniki wyłonionych inicjatyw poznacie do końca września!  

Wnioski oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej:
www.kiwi.org.pl
oraz w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku
Pl. Solidarności 1 p.3.35 (budynek Europejskiego Centrum Solidarności). 

Projekt „Gdański model wolontariatu seniorów” finansowany jest z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz środków Gminy Miasta Gdańsk. Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska.