Dom sąsiedzki na Starym Chełmie – ostatni etap prac

W budynku przy ul. Styp-Rekowskiego 16 trwają już roboty wykończeniowe. Termin zakończenia prac po wakacjach jest jak najbardziej realny.
16.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podnośnik zamontowany na żółtym samochodzie stojący przed budynkiem Styp-Rekowskiego 16.
Budynek przy ul. Styp-Rekowskiego 16 z zewnątrz wygląda na gotowy, ale wewnątrz jest jeszcze wiele do zrobienia. Będzie mieścić się w nim m.in dom sąsiedzki, Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin oraz Rada Dzielnicy.
fot. Marek Krześniak

– Jesteśmy obecnie na etapie prac wykończeniowych w poszczególnych pomieszczeniach użytkowych – mówi Sebastian Hinc, Kierownik Projektu z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG prowadzi nadzór nad inwestycją z ramienia miasta).
– Dobieramy materiały wykończeniowe, wykonujemy roboty związane z pokryciem ścian i sufitów. Układany jest gres w ciągach komunikacyjnych, na ukończeniu są prace nad instalacją elektryczną i sanitarną. W kolejnych etapach przystąpimy do tzw. „białego montażu” armatury sanitarnej i osprzętu elektrycznego, wykonania podłóg i stałych zabudów oraz zagospodarowania terenu zewnętrznego. 

 Jeden budynek, wiele funkcji

Budynek przy ul. Jana Styp-Rekowskiego 16 jest dobrze znany mieszkańcom Starego Chełmu, gdyż mieści się w samym centrum dzielnicy. Składa się z trzech kondygnacji naziemnych, jest pokryty dachówką ceramiczną, a główne wejście prowadzi przez charakterystyczne podcienie. Przed laty funkcjonowało tutaj przedszkole. Później obiekt został częściowo wyłączony z użytkowania, ze względu na zły stan techniczny. Jednak w ramach konsultacji społecznych przy wdrażaniu Gminnego Programu Rewitalizacji mieszkańcy wskazali tę nieruchomość jako ważne dla nich miejsce, które powinno tętnić lokalnym życiem. 

Budynek trafił więc do programu rewitalizacji, podobnie jak pobliski skwer. Na placu przy ul. Styp-Rekowskiego, gdzie jest plac zabaw i siłownia zewnętrzna, powstały nowe alejki i oświetlenie, pojawiły się nowe nasadzenia. Teraz czas na budynek, w którym będzie działać wyczekiwane przez lokalną społeczność Centrum Aktywności Lokalnej. Fundacja FOSA będzie prowadzić Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin zapewniające wsparcie specjalistyczne młodzieży i osobom dorosłym. W budynku powstanie też dom sąsiedzki, a na piętrze będzie mieściła się siedziba Rady Dzielnicy Chełm.

 

 Bezpieczeństwo przede wszystkim

W budynku wyremontowano dach i wykonano nowe stropy, wymieniono całkowicie instalację elektryczną, sanitarną, wodociągową i centralnego ogrzewania. Budynek został także docieplony (od strony pierzei frontowej po wewnętrznej stronie, aby właściwie wyeksponować  fasadę) i zyskał nową elewację oraz nowe okna i drzwi. Obiekt dostosowywany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowano klatki schodowe, dzięki czemu możliwy był montaż windy, a od strony ogrodu pojawi się ułatwiająca dostęp pochylnia. Sam ogród także zostanie zagospodarowany. Oznacza to m.in. odtworzenie ogrodzenia, nasadzenia zieleni i kwiatów oraz montaż nowych ławek.

–  Technicznie rzecz biorąc, roboty budowlane są na etapie wykończeniowym, ale w związku z tym, że obiekt, od strony funkcjonalno-użytkowej, jest bardzo złożony, to prace musimy prowadzić bardzo uważnie, a właściwe zakończenie działań na tak dużej powierzchni wymaga czasu – mówi Sebastian Hinc i wyjaśnia: – Roboty budowlane polegają tutaj na przebudowie istniejącego, starego obiektu w zwartej zabudowie miejskiej. Oczekiwaniem inwestycyjnym jest wprowadzenie do obiektu szeregu funkcji niezbędnych do realizacji potrzeb wielu jednostek miejskich, które będą z niego korzystały. Ograniczenia konstrukcyjne, wysokościowe i komunikacyjne niosą ze sobą szereg wyzwań związanych z dostosowaniem obiektu do użytkowania przez kilkadziesiąt osób jednocześnie w różnych strefach. W ramach dokumentacji projektowej opracowano szczegółową ekspertyzę pożarową. Zastosowanie wszystkich, bardzo rygorystycznych wskazań rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń pożarowych w przedmiotowym obiekcie niesie ze sobą konieczność wykonania wielu elementów budowlanych wymagających wzajemnej koordynacji. Ponadto obiekt jest objęty ochroną konserwatorską w zakresie bryły budynku i figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Pod względem realizacji robót budowlanych jest to więc „trudny” obiekt, ale mieliśmy tego świadomość.

 

Innym problemem była konieczność zmiany wykonawcy. Dyrekcja Rozwoju Miasta Gdańska musiała rozwiązać umowę z poprzednią firmą, która w pewnym momencie zaprzestała prowadzenia robót.

– Nie mogliśmy, jako zamawiający publiczny, przystać na dalszą współpracę z niewiarygodnym wykonawcą oraz kolejne przesuwanie terminów, nie mając pewności, że umowa będzie realizowana w sposób właściwy – wyjaśnia Sebastian Hinc.

Zamawiający, czyli DRMG, musiał więc przygotować nowe postępowanie przetargowe na dokończenie robót budowlanych, a nowy wykonawca musi kontynuować prace wykonywane przez inną firmę, co zawsze jest utrudnieniem. Jednak od marca robota idzie pełną parą. Więcej o tym tutaj: Wiertarki poszły w ruch. Robotnicy ponownie przy ul. Styp-Rekowskiego

Kiedy koniec prac?

–  Planujemy, że zakończenie wykonywania robót budowlanych nastąpi w wakacje tego roku i w sierpniu przystąpimy do odbiorów – mówi Sebastian Hinc. – Konieczna jest realizacja inwestycji w zgodzie z przepisami sanitarno-higienicznymi, warunkami technicznymi oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego. Fachowe i właściwe wykonanie wymaga czasu oraz odpowiedniej koordynacji. Nie chciałbym zarzekać się, że w sierpniu na pewno już nas tu nie będzie, bo dochodzą jeszcze kwestie ewentualnych poprawek. Wykonawca jest doświadczony, ale nasi inspektorzy… też są doświadczeni – uśmiecha się Sebastian Hinc i dodaje: – W okolicach września będziemy zapewne przekazywać przyszłym użytkownikom, Gdańskim Nieruchomościom i BRG zrewitalizowany i w pełni wyposażony obiekt.

Budynek widoczny od strony ściany bocznej. Przed nim robotnicy i podnośnik.
Budynek przy ul. Styp-Rekowskiego 16 zostanie wyremontowany i oddany do użytku w pełni wyposażony w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji
fot. Marek Krześniak