All About Freedom. 17 filmów o wolności

Filmy fabularne i dokumentalne, polskie i zagraniczne, spotkania z twórcami, wydarzenia specjalne – tak w skrócie prezentuje się program dziewiątej edycji All About Freedom. Dziewięciodniowy festiwal odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
16.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Artur Liebhart.

All About Freedom Festival to wydarzenie filmowe poświęcone wszystkim obliczom wolności i tolerancji, wojny i władzy. W ciągu dziewięciu dni – od 16 do 24 października 2015 r. – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (pl. Solidarności 1) wyświetlone zostaną zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne, od dramatu do komedii.

– Walorem All About Freedom Festival jest to, że obejrzeć można premiery i filmy, które nigdy nie trafią na ekrany dużych komercyjnych kin, a nagradzane są na festiwalach na całym świecie. Dodatkową atrakcją są spotkania z twórcami i dyskusje na tematy podejmowane w prezentowanych filmach. Wśród tegorocznych gości festiwalu będzie m.in. islandzki reżyser Dagur Kári, twórca hitowego filmu „Nói Albinói” – mówi Iwona Katarzyńska-Czaplewska, koordynator AAFF.

Dziewięciodniowy festiwal zainauguruje polska premiera dramatu francuskiego reżysera Thomasa Bidegaina „Poszukiwacze nawróconej”. Film, którego premiera odbyła się w tym roku, ukazuje świat po 11 września 2001 r. Po projekcji w piątek, 16 października, o godz. 18, odbędzie się dyskusja z udziałem gości: Ewy Kalety – kulturoznawczyni, konwertytki na islam, Basila Kerskiego – politologa, dyrektora ECS, Artura Liebharta – filmoznawcy, kuratora programowego AAFF i Karoliny Głowackiej – dziennikarki TOK FM.

To nie koniec premier. W sobotę, 17 października, o godz. 20.30 zacznie się pokaz polskiej premiery głośnego dramatu nominowanego do Złotej Palmy w Cannes – „Louder Than Bombs” w reżyserii Joachima Triera. Z kolei w czwartek, 22 października, o godz. 18 widzowie na całym świecie po raz pierwszy zobaczą polsko-niemiecko-holenderski dokument „Kanthari: U źródeł zmian”. Wcześniej tego samego dnia reżyser obrazu Marijn Poels, wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną, wygłosi otwarty wykład mistrzowski.

Ale All About Freedom Festival to przede wszystkim znakomite filmy dokumentalne – tych w programie wydarzenia znalazło się aż dziesięć. Zobaczymy m.in. dokument „Yes Meni idą na rewolucję” (reż. Andy Bichlbaum, Laura Nix, Mike Bonanno), będący opowieścią o ludziach, którzy swoimi interwencjami w zabawny i zaskakujący sposób działają na rzecz zmian klimatycznych na Ziemi. Widzów czeka także pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu „Scena ciszy” (laureata m.in. Dragon Award dla Najlepszego Skandynawskiego Filmu Dokumentalnego 2014) w reżyserii Joshuy Oppenheimera. Opowiada historię optyka w średnim wieku, ocalałego z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji. Podczas badania wzroku bohater proponuje dawnym mordercom, nadal bezkarnie żyjącym w sąsiedztwie swoich ofiar, spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy.

W programie festiwalu oprócz projekcji filmowych znalazły się także spotkania z twórcami, dyskusje oraz wydarzenia muzyczne i teatralne.

– Zaprosiliśmy Teatr 21, którego członkami są uczniowie oraz absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Podczas warsztatów Justyna Wielgus, aktorka, animatorka ruchu i kultury, zaprosi uczestników do znalezienia „innych” w nas samych – wyjaśnia Basil Kerski, dyrektor ECS.

Na czas trwania festiwalu organizatorzy przygotowali weekendową ofertę specjalną dla rodziców z dziećmi. W sobotę 17 października 2015 oraz w niedzielę 18 października w godz. 16-19 rodzice będą mogli oglądać filmy, a w tym czasie w strefie AAFF KIDS dzieci bezpiecznie i ciekawie spędzą czas z edukatorką. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku 5-9 lat. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja: e-mail: edukacja@ecs.gda.pl

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu odbywają się w Europejskim Centrum Solidarności.

Bilety: seans filmowy: 8-10zł, koncert: 20 zł, teatr: 10zł, wykład mistrzowski: wstęp wolny.

 

Program

Piątek, 16 października

godz. 18 – „Poszukiwacze nawróconej” (2015), reż. Thomas Bidegain, dramat, czas trwania: 1 godz. 54 min. Po filmie odbędzie się rozmowa.

godz. 20 – „Zakazane głosy” (2015), reż. Mor Loushy, dokument, czas trwania: 1 godz. 24 min.

Sobota, 17 października

godz. 16 – „Profil: Amina” (2015), reż. Sophie Deraspe, dokument, czas trwania: 1 godz. 24 min. Po filmie odbędzie się rozmowa.

godz. 18 – „Nadejdą lepsze czasy” (2014), reż. Hanna Polak, dokument, czas trwania: 2 godz. 14 min.

godz. 20.30 – „Louder Than Bombs” (2015), reż. Joachim Trier, dramat, czas trwania: 1 godz. 49 min.

Niedziela, 18 października

godz. 16 – „Sól ziemi” (2014) reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, dokument, czas trwania: 1 godz. 50 min. Po filmie odbędzie się rozmowa.

godz. 18 – „Fusi” (2015), reż. Dagur Kári, dramat, czas trwania: 1 godz. 34 min. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

godz. 20 – „Yes Meni idą na rewolucję” (2014), reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonano, Laura Nix, dokument, czas trwania: 1 godz. 32 min.

Poniedziałek, 19 października

godz. 18 – „O tych, którzy płoną” (2014), reż. Morgan Knibbe, dokument, czas trwania: 1 godz. 15 min. Po filmie odbędzie się rozmowa.

godz. 20 – „Perłowy guzik” (2015) reż. Patricio Guzmán, dokument, czas trwania: 1 godz. 22 min.

Wtorek, 20 października

godz. 18 – „Scena ciszy” (2014), reż. Joshua Oppenheimer, dokument, czas trwania: 1 godz. 39 min. Po filmie odbędzie się rozmowa.

godz. 20 – „Dheepan” (2015) reż. Jacques Audiard, dramat, czas trwania: 1 godz. 49 min.

Środa, 21 października

godz. 18 – „Anioły rewolucji” (2014) reż. Aleksiej Fedorczenko, dramat, czas trwania: 1 godz. 53 min.

godz. 20.00 „Nawet góry przeminą” (2015), reż. Jia Zhangke, dramat, czas trwania: 2 godz. 11 min.

Czwartek, 22 października

godz. 12 – WYKŁAD MISTRZOWSKI Marijna Poelsa, reżysera filmu „Kanthari: U źródeł zmian”.

godz. 18 – „Kanthari: U źródeł zmian” (2015), reż. Marijn Poels, dokument, czas trwania: 52 min. Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami.

godz. 20 – „W objęciach węża” (2015), reż. Ciro Guerra, dokument, czas trwania: 2 godz. 5 min.

Piątek, 23 października

godz. 18 – GALA ZAMKNIĘCIA AAFF 2015 – pokaz filmów warsztatowych: „Miara człowieka” (2015), reż. Stéphane Brizé, dramat, czas trwania: 1 godz. 33 min.

godz. 21 – KONCERT: Lech Janerka.

Sobota, 24 października

godz. 18 – Teatr 21: Statek miłości. Odcinek 1.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów