O Infrastrukturze w ECS

Promocja alternatywnych form pochówku, opracowanie poradnika termomodernizacyjnego dla mieszkańców, ulice oświetlane przez latarnie zasilane panelami słonecznymi - to niektóre z pomysłów zgłoszonych przez uczestników warsztatów dedykowanych Programowi Operacyjnemu „Infrastruktura”. W spotkaniu udział wzięła rekordowa jak dotychczas liczba uczestników.

Promocja alternatywnych form pochówku, opracowanie poradnika termomodernizacyjnego dla mieszkańców, ulice oświetlane przez latarnie zasilane panelami słonecznymi  - to niektóre z pomysłów zgłoszonych przez uczestników warsztatów dedykowanych Programowi Operacyjnemu „Infrastruktura”. W spotkaniu udział wzięła rekordowa jak dotychczas liczba uczestników.

17 marca w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się piąte już spotkanie warsztatowe, organizowane przez Miasto Gdańsk, a poświęcone Programom Operacyjnym Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. W spotkaniu udział wzięło 65 osób, była to jak dotychczas najliczniejsza grupa uczestników. - Cieszymy się z wciąż rosnącej frekwencji na spotkaniach. Przed nami jeszcze cztery warsztaty, dedykowane transportowi i mobilności; edukacji; innowacyjności i przedsiębiorczości oraz atrakcyjności inwestycyjnej naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych – mówi Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i Koordynatorka zespołu roboczego.

Mieszkańcy Gdańska, przedstawiciele organizacji pozarządowych i jednostek miejskich wspólnie wypracowywali działania, jakie ich zdaniem należy podjąć, by: zwiększyć liczbę mieszkań we wszystkich segmentach rynku mieszkaniowego; podnieść jakość dostaw wody i odbioru ścieków; podnieść efektywność systemu gospodarowania odpadami, który będzie przyjazny dla mieszkańców; poprawić efektywność energetyczną, bezpieczeństwo energetycznego oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych; zwiększyć skuteczność zabezpieczeń przed powodzią i podtopieniami oraz zapewnić nowe miejsca grzebalne. Pomysły uczestnicy wypracowywali w grupach. Każda z nich wypracować miała 10 najważniejszych pomysłów. – Pamiętajmy o tym, że chodzi o działania, które możliwe są do zrealizowania na szczeblu naszego miasta, miejmy też na uwadze koszty, z jakimi zaproponowane przez Państwa działania będą się wiązać – są to przecież nasze wspólne pieniądze – poinformował na wstępie prac moderator wtorkowego spotkania Przemysław Susmarski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

„Więcej zbiorników retencyjnych” – ten postulat okazał się najbardziej popularnym w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia skuteczności zabezpieczeń przed powodzią i podtopieniami. Zbiorniki te powinny pełnić jednak nie tylko funkcję zabezpieczeń przeciwpowodziowych, ale też rekreacyjną. Grupy zgodne także były co do sposobu rozwiązania problemu związanego z pozyskiwaniem nowych miejsc grzebalnych, mianowicie jest nim popularyzacja alternatywnych form pochówku. – Tradycyjny pochówek, jest silnie zakorzeniony w naszej kulturze, ma to związek z naszą religijnością. Warto byłoby włączyć do popularyzacji pochówku kremacyjnego wśród mieszkańców także samych księży – powiedział jeden z uczestników. Dogęszczanie zabudowy – to zdaniem większości uczestników warsztatów – najlepszy sposób na zwiększenie liczby mieszkań, ale przede wszystkim samej jakości życia. Pojawił się też postulat, by Miasto dawało możliwość wynajmu lokali komunalnych nie tylko znajdującym się w potrzebie rodzinom, ale także młodym „singlom”.

Wśród postulatów pojawiły się także sugestie by: zwiększyć liczbę śmietników na terenie miasta, wprowadzić dodatkowe frakcje przy segregacji odpadów – a więc zwiększyć dotychczasowy system dualny (mokre-suche), promować gdańską „kranówkę”, ulice oświetlać latarniami zasilanymi przez panele słoneczne.

Zobacz pomysły i propozycje wypracowane przez uczestników warsztatu: