Uchwałę podjęto jednogłośnie – „za” głosowali wszyscy obecni na sali obrad radni.
Gdańsk 2030 Plus to strategiczny dokument, który wskazuje kierunki i priorytety rozwojowe Gdańska przy efektywnym wykorzystaniu swego potencjału społeczno – gospodarczego. To dokument, który identyfikuje wyzwania przyszłości oraz aspiracje rozwojowe mieszkańców. Proces budowania Strategii rozpoczął się w 2013 roku. Zanim dokument nabrał ostatecznego kształtu zorganizowano 40 spotkań i 12 warsztatów, w których udział wzięło 1000 osób. Byli to mieszkańcy miasta, miejscy radni, radni dzielnicowi, ale także przedstawiciele rozmaitych środowisk: biznesu, kultury, mediów, nauki czy organizacji pozarządowych. W ramach spotkań moderowanych przez niezależnego eksperta, podjęto próbę zachęcenia wszystkich do refleksji strategicznej poprzez wskazanie kluczowych potrzeb rozwojowych Gdańska w długookresowym horyzoncie czasowym. Spotkania to tylko jeden z elementów zbadania potrzeb gdańszczan. Podczas prac nad formułowaniem dokumentu, odpowiadając na pytanie: jakiego Gdańska oczekujesz?, można było wypowiedzieć się w ankiecie. Wypełniło ją 3 tys. osób! Miasto przeprowadziło też badania opinii publicznej i konsultacje społeczne. Wszystko po to, by strategia tworzona dla gdańszczan była ich własna, i żeby utożsamiali się oni z zawartymi w niej zapisami. Szacuje się, że w pracach nad dokumentem wzięło udział nawet 6 tysięcy osób!
- Jestem dumny, że tak ogromna liczba osób poświęcając swój prywatny czas wyraziła opinię jakiego Gdańska chce w przyszłości. Nikogo nie przymuszaliśmy do udziału w tej pracy. I to jest nowa jakość – podkreślał podczas Sesji Rady Miasta Gdańska prezydent Paweł Adamowicz. – Dzięki tym aktywnym mieszkańcom dokonaliśmy analizy potencjału rozwojowego naszego miasta i on właśnie zawarty jest w Strategii Gdańsk 2030 Plus.
Strategia Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 plus liczy 24 strony. Określa wizję Gdańska w przyszłości i cele strategiczne, które miasto chce osiągnąć w perspektywie kolejnych lat. Wizji nadano brzmienie: „Naszą wizją jest Gdańsk jako miasto skupiające i przyciągające to, co najcenniejsze - ludzi dumnych z dziedzictwa, solidarnych, otwartych, kreatywnych, rozwijających się i wspólnie kształtujących przyszłość.”. Nowym elementem Strategii są też wyzwania rozwojowe, które wraz z zestawem przypisanych w Programach Operacyjnych wskaźników, pozwolą na mierzenie efektów realizacji Strategii.
Sformułowanie i uchwalenie samej strategii to jednak nie wszystko. Dalsze prace polegać mają na opracowaniu wzajemnie uzupełniających się Programów Operacyjnych. Każdy z 9 programów tj.: Edukacja, Zdrowie Publiczne, Integracja Społeczna i Aktywność Obywatelska, Kultura i Czas Wolny, Innowacyjność i Przedsiębiorczość, Atrakcyjność Inwestycyjna, Infrastruktura, Mobilność i Transport oraz Przestrzeń Publiczna ma już swojego koordynatora, który planuje działania i przedsięwzięcia pozwalające konsekwentnie realizować założenia rozwojowe. Uchwalenie Programów Operacyjnych ma nastąpić w 2015 roku.
Strategia jest dostępna pod poniższym linkiem:
Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta (4.13 MB) |
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania z partycypacyjnego procesu budowania Strategii Gdańsk 2030 Plus: