• Start
  • Wiadomości
  • Święto 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Westerplatte

Święto 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Westerplatte

W niedzielę, 14 kwietnia, pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku odbyło się Święto 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości uczestniczyło około 700 żołnierzy oraz goście. Obecny był m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski.
14.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
żołnierze podczas defilady
W niedzielne przedpołudnie 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej świętowała 6. rocznicę swojego istnienia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Święto pomorskich „Terytorialsów” na Westerplatte. Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Punktualnie o godzinie 11:00 w niedzielę, 14 kwietnia, pod pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku złożeniem meldunku dowódcy WOT, generałowi Krzysztofowi Stańczykowi, przez dowódcę 7. PBOT komandora Tomasza Laskowskiego, rozpoczęło się Święto 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio na Westerplatte .

Tuż po tym odegrano Hymn RP i podniesiono flagę państwowej na maszt, a także odczytano rozkaz okolicznościowy. Z okazji 6. rocznicy powstania 7. PBOT odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień żołnierzom.

W uroczystości uczestniczyło około 700. żołnierzy, weterani, a także uczniowie z Klasy Wojskowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, oraz goście. Obecny był m.in. zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

na wzniesieniu pomnik, u jego stóp zebrani
Święto odbyło się u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Oprócz oficjalnej części uroczystości, którą zakończyła defilada, tego dnia na przybyłych czekało wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Święto było okazją, by obejrzeć z bliska wyposażenie i uzbrojenie wykorzystywane przez Terytorialsów. Do dyspozycji odwiedzających były między innymi: quad, motocykl, lornetki, noktowizory, dalmierze, broń krótka - VIS 100, broń długa - MSBS GROT, karabin wyborowy BOR czy lekki moździerz piechoty.  

Na tego typu wydarzeniu nie mogłoby zabraknąć oczywiście wojskowej grochówki. Można jej było spróbować podczas pikniku, który uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. Chętnych nie brakowało - tym bardziej, że pogoda tego dnia dopisała.

Zobacz fotorelację z wydarzenia

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 84. rocznica II masowej zsyłki Polaków na Sybir

TV

Bajpas kartuski działa