Projekt "e-Gdańsk - europejska metropolia on-line"

09.12.2005
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Baner Sektorowy Program Operacyjny Transport

e-Gdańsk - europejska metropolia on-line

Cele główne projektu

Projekt "e-Gdańsk - europejska metropolia on-line" jest częścią składową docelowej strategii, która szczegółowo opracowana zostanie w ramach projektu "Strategia rozwoju Gdańskiego Społeczeństwa Informacyjnego" i będzie miejską e-strategią zgodną z "e-Europe 2005" i "e-Polska 2004-2006". Strategia ta realizowana będzie przez szereg kolejnych lat. Obejmować ma główne kierunki:

  • e-Gdańsk - e-urząd
  • e-Gdańsk - e-miasto
  • e-Gdańsk - e-społeczeństwo

Realizacja tych zadań rozpoczyna się projektem "e-Gdańsk europejska metropolia - on-line" i kontynuowana będzie przez szereg lat. Jest to przedsięwzięcie skomplikowane, długotrwałe i kosztowne.
Projekt "e-Gdańsk - europejska metropolia on-line" ma ułatwić mieszkańcom, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym, instytucjom i turystom dostęp do informacji i usług elektronicznych poprzez wykorzystanie technologii informatycznych i komunikacyjnych. Projekt ten dotyczy realizacji działań w zakresie koordynacji, łączenia, grupowania i przetwarzania informacji oraz tworzenia usług dostępnych elektronicznie, obejmujących lokalną społeczność.
Głównym celem e-Gdańska jest wspieranie rozwoju miasta poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej, a także wyrównanie dysproporcji pomiędzy mieszkańcami i między podmiotami gospodarczymi w dostępie do Internetu, technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Projekt będzie realizowany w mieście Gdańsku, jednakże pośrednio obejmie swoim działaniem cały region, którego jest ośrodkiem, dzięki zwiększeniu dostępu do informacji publicznej i publicznych e-usług dla ludności i przedsiębiorstw przez Internet.


Cele bezpośrednie projektu e-Gdańsk

  • Rozwój powszechnego, szybkiego i bezpiecznego dostępu do Internetu w osiedlach zamieszkanych przez duże skupiska ludzi i nieposiadających takiego dostępu
  • Wykorzystanie nowych technologii informatycznych i komunikacyjnych dla udostępnienia mieszkańcom i przedsiębiorcom (zwłaszcza nowo powstałym przedsiębiorstwom) oraz osobom poszukującym pracy pakietu usług administracyjnych w ramach platformy e-urząd, e-gospodarka i e-praca
  • Poprawa efektywności pracy administracji miasta przez stworzenie platformy integracyjnej dla wszystkich usług publicznych w ramach serwisu www.gdansk.pl


Zadania realizowane w ramach projektu

Projekt e-Gdańsk

Projekt "e-Gdańsk - europejska metropolia on line" jest fundamentem pod budowę infrastruktury społeczeństwa informacyjnego. W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:

  • Postawienie furtek internetowych (stanowisk wyposażonych w komputery podłączone do sieci Internet) w siedzibach Rad Osiedlowych oraz w Centrach Obsługi Mieszkańców. W każdym tego typu punkcie będzie przydzielony - specjalnie do tego celu przeszkolony - urzędnik, udzielając informacji i wskazówek dotyczących korzystania z furtki internetowej i usług dostępnych drogą elektroniczną.
  • Portal integracyjny on-line - stworzenie w ramach istniejącego już portalu www.gdansk.pl serwisów internetowych: e-urząd, e-gospodarka i e-praca oraz integracja usług administracyjnych w ramach rozbudowanego portalu. Portal będzie zintegrowany również z Biuletynem Informacji Publicznej
  • Rozbudowa zaplecza technicznego Urzędu Miasta (back-office). Obsługa nowych zadań związanych z elektronicznym załatwianiem spraw on-line wymaga znacznego doposażenia w sprzęt komputerowy (stacje robocze, serwery, pamięci masowe), urządzenia aktywne i zabezpieczające do sieci oraz oprogramowanie.


Usługi, które będą świadczone dzięki realizacji projektu e-Gdańsk

Wdrożenie projektu umożliwi docelowo świadczenie następujących usług:

  • elektronicznej komunikacji dla mieszkańców, instytucji i firm lokalnych, a także umożliwienie tworzenia własnych stron WWW oraz możliwość pełnego dostępu do informacji internetowych
  • sporządzanie - według wzorców zawartych w zasobach sieciowych - pism, podań i wniosków we wszystkich sprawach dotyczących mieszkańców i podmiotów gospodarczych
  • usług księgowo-rachunkowych, w tym rozliczenia podatku VAT dla gospodarstw, firm, instytucji, organizacji; porad prawno-administracyjnych i finansowych (w tym informacje i przepisy dotyczące korzystania z programów pomocowych)
  • działalności informacyjno - promocyjnej na rzecz społeczności lokalnej o aktualnej sytuacji gospodarczej, promocji walorów rekreacyjnych gminy, itp.
  • organizacji bazy szkoleniowej (w oparciu o Internet) celem doskonalenia zawodowego i biznesowego, w ramach pobudzania przedsiębiorczości i przyciągania zewnętrznego kapitału
  • poszukiwania dotacji m.in. unijnych i pomoc w ich uzyskiwaniu, pośrednictwo pracy, doradztwo w zakładaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw
  • usług ochrony zdrowia (telekardiologia), ochrony mienia (telemonitoring sklepów, systemy ubezpieczeń), powiadamiania o zagrożeniach (klimatycznych, żywiołowych)

Mapa



Planowane rezultaty

W wyniku realizacji projektu zostanie stworzony zintegrowany, rozbudowany portal nastawiony w szczególności na: sektor MŚP i nowopowstające firmy (e-gospodarka) oraz osoby bezrobotne i poszukujące pracy (e-praca). Furtki internetowe postawione na terenie gminy z przydzieloną obsługą urzędniczą poprawią warunki dostępu do Internetu w osiedlach miasta i Centrach Obsługi Mieszkańców. Nastąpi zwielokrotnienie liczby usług świadczonych drogą elektroniczną przez metropolię gdańską. Powstaną nowe miejsca pracy w obszarze nowej gospodarki oraz poprawią się warunki funkcjonowania dla nowopowstających firm. Zintegrowane procedury będą wspomagać i odwzorowywać wydarzenia z życia mieszkańców i procesy biznesowe przedsiębiorstw.


Koszty projektu i udział środków z Unii Europejskiej

Na realizację tych zadań Gmina Miasta Gdańska przeznaczy kwotę ponad 5 mln złotych. Dzięki zgłoszeniu projektu "e-Gdańsk - europejska metropolia on-line" do konkursu o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 75% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że Unia Europejska zwróci nakłady, które poniesie Gmina Gdańsk w kwocie ponad 3,5 mln złotych.

Obecnie wykorzystywanie nowoczesnych technologii stanowi w bardzo dużym stopniu o sukcesie wielu przedsięwzięć o charakterze zarówno gospodarczym jak i społecznym. W związku z tym sukces realizacji tego projektu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej i turystycznej nie tylko miasta Gdańska, ale również całego regionu.


Internet

Schemat funkcjonowania projektu e-Gdańsk - europejska metropolia on-line


Pobierz: