Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

A
A
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2017 r.

Fot. MG

"Mój głos. Moja społeczność" - to tegoroczne hasło Światowego Dnia Zespołu Downa, który obchodzony jest 21 marca. 

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co roku na całym świecie odbywa się szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! To symboliczny gest solidarności z osobami z Zespołem Downa - zachęca Piotr Kowalczuk - zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. 

Warto też śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca w lokalnych społecznościach – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych m.in. strona Światowego Dnia Zespołu Downa oraz Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem "Bardziej Kochani" oraz Zakątek 21. Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół dzieci z zespołem Downa oraz JA TEŻ Fundacja Wspierania Rozwoju w Gdańsku. 

Twitter ŚDZD twitter.com/WorldDSDay

Kanał YouTube ŚDZD  oraz  Profil ŚDZD na Facebooku

Monika Grochulska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku