Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu, niezależnie od jego wieku czy stopnia sprawności. Poniżej ciekawa oferta dla gdańszczanek i gdańszczan z niepełnosprawnością. Zawiera propozycje sezonowe, np. letnie, jak i dostępne w innych porach roku - nie tylko związane z "aktywnością wodną".
GDAŃSKIE PLAŻE I KĄPIELISKA
Bezpłatne specjalistyczne wózki-amfibie udostępniane są w sezonie letnim na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz molo Gdańsk Brzeźno. Wózki ułatwiają transport po plaży oraz bezpośredni dostęp do wody osobom niepełnosprawnym. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają przeszkoleni ratownicy. W ramach dedykowanej akcji „Bliżej wody”, przy kilkunastu wejściach na plaże ułożone są drewniane lub kompozytowe kładki, pozwalające osobom niepełnosprawnym lub opiekunom z dziećmi w wózkach na łatwiejsze dotarcie do wody. Wejścia na plaże, przy których znajdują się kładki oznaczone są specjalnymi tablicami z piktogramami. Specjalne kładki znajdują się przy wejściach na plaże nr: 11, 16, 26, 41, 46, 48, 50, 51, 52 (na lewo od molo oraz na prawo od molo), 53, 63, 65, 72, 73.
PŁYWALNIE MIEJSKIE
Pływalnie zostały dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Do każdego wejścia prowadzi rampa podjazdowa, a na hali basenowej znajduje się samoobsługowy dźwig ułatwiający samodzielne wejście osoby niepełnosprawnej do basenu. Każda z pływalni posiada: szatnię dla osób niepełnosprawnych, w których zostało wydzielone miejsce na wózki; przebieralnię; pomieszczenie prysznicowo–sanitarne.
- Pływalnia Chełm: ul. Tytusa Chałubińskiego 13
- Pływalnia Osowa: ul. Siedleckiego 14
- Pływalnia Stogi: ul. Wilhelma Stryjewskiego 28
- Pływalnia Orunia: ul. Smoleńska 6/8
- Osobom niepełnosprawnym przysługuje bilet ulgowy.
- Opiekunowi osoby niepełnosprawnej o znacznym stopniu niepełnosprawności, przysługuje darmowe wejście.
REJSY
Żaglowiec „Generał Zaruski” realizuje rejsy pt. „Gdańska Szkoła pod Żaglami”. W harmonogramie nie brakuje również rejsów dla placówek opiekuńczych i stowarzyszeń, fundacji. Na pokład „Generała Zaruskiego” w bieżącym roku zawitały już załogi z niepełnosprawnymi podopiecznymi Fundacji Integracji Społecznej "AKCES", Pogotowia Opiekuńczego im. Karola Olgierda Borchardta. Kolejne tego typu rejsy i spotkania również przed nami.
STADION LA i RUGBY PRZY AL. GRUNWALDZKIEJ 244
Trybuny zostały specjalistycznie przystosowane, znajduje się na nim 12 miejsc dla widzów niepełnosprawnych wraz z osobami towarzyszącymi (opiekunami).
KRAINA ZABAWY
Mając na uwadze potrzeby dzieci niepełnosprawnych, przygotowany został duży zestaw integracyjny z rampami, umożliwiający łatwy i bezpieczny wjazd wózkiem, który umożliwia zabawę dzieciom.
AKTYWUJ SIĘ W GDAŃSKU
To cykl bezpłatnych aktywności, które odbywają się regularnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu. „Aktywuj Się”, posiada szereg zajęć m.in. Nordic walking, Zumba, Joga czy Gimnastyka dla seniora. W zajęciach mogą brać udział osoby niepełnosprawne.
PRZYSTANIE JACHTOWE
Każda z przystani została przygotowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Podjazdy zostały przystosowane do osób z dysfunkcją ruchową. Budynki przystani posiadają windy, które spełniają standardy dla osób niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje o ofercie dostępne są na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu.
Inf. Grzegorz Pawelec/GOS