Cukrzycy mówimy NIE!

27.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony 27 czerwca ustanowiony został w rocznicę odkrycia insuliny, odkrycia które zmieniło tę nieuleczalną i prowadzącą do śmierci chorobę - w przewlekłą. Niestety, nieodpowiedni tryb życia i brak troski o własne zdrowie sprawiają, że chorych przybywa i są wśród nich coraz młodsi.

Głównym celem Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest edukowanie społeczeństwa na temat przyczyn, objawów i sposobu leczenia tej choroby. Na świecie liczba osób chorych na cukrzycę sięga już ponad 280 milionów i cały czas wzrasta. W Polsce chorych jest ponad 2,5 miliona osób, a drugie tyle cierpi na zaburzenia tolerancji glukozy, które mogą doprowadzić do powstania cukrzycy i związanych z nią powikłań. Natomiast nie wszyscy są świadomi, że właściwa dieta i zdrowy tryb życia mogą zapobiec wystąpieniu choroby – mówi Krystyna Kiedrowicz z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków im. Św. Łukasza Oddział Wojewódzki W Gdańsku.

Dane statystyczne mówią, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 miliony ludzi, z czego jedna trzecia nie jest jeszcze ( lub nigdy nie zostanie ) zdiagnozowana. Stanowi to ogromny problem, a okazuje się, że cukrzycy można zapobiec za pomocą prostych metod: odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i, oczywiście, badań profilaktycznych.  Badania takie można było wykonać dodatkowo w ubiegłym roku m.in. w dniach 14-21 listopada, gdy nasze Miasto solidaryzowało się z osobami chorymi na cukrzycę w Gdańskim Tygodniu Walki z Cukrzycą – mówi Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki Społecznej. I dodaje - z danych WHO wynika, iż na świecie chorych jest około 415 milionów ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 592 milionów dlatego Gdańsk nie będzie poprzestawał w działaniach profilaktycznych w walce z tą chorobą, szczególnie jesli chodzi o dzieci.

Od kilku lat Gdańsk realizuje program „6-10-14 dla Zdrowia”. Obecnie pod opieką programu znajduje się ok. 830 dzieci, a kolejne 100 oczekuje na pierwsze spotkanie. Przez cały okres trwania programu udzielono blisko 24.000 porad specjalistycznych. Myślimy o przedłużeniu finansowania programu uznanego w Polsce i Europie za nowatorski, skuteczny i potrzebny - dodaje Zastępca Prezydenta. W ramach Gdańskiego Programu Prewencji Chorób Cywilizacyjnych u Dzieci i Młodzieży „6-10-14 dla Zdrowia” przebadano w Gdańsku 36,5 tys. dzieci pod kątem nadwagi, otyłości i chorób cywilizacyjnych, w tym również cukrzycy.

W ciągu roku kalendarzowego dni poświęcone tematyce cukrzycy wypadają dwa razy - pierwszy raz 27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny, a drugi raz 14 listopada - w dniu urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy tego hormonu. Jesteśmy z wami i w wymiarze globalnym 14 listopada, jak i polskim 27 czerwca, by zawsze przypominać i chronić oraz wspierać - mówi Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ustanowiony został w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Towarzystwa diabetologiczne zachęcają do wykonania badań pod kątem cukrzycy. Aby się dowiedzieć, czy nie jesteśmy w stanie przedcukrzycowym, wystarczy wykonać badanie poziomu glukozy we krwi. W Gdańsku obecnie trwa budowa laboratorium, w którym będą wytwarzane limfocyty T regulatorowe hamujące rozwój cukrzycy typu I u dzieci. Na laboratorium uczelnia wyznaczyła budynek po starej radiologii, gotowe już są plany architektoniczne i niezbędne pozwolenia, prace budowlane ruszą jeszcze w listopadzie 2015 roku. Pionierską metodę opracował zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało grant na wdrożenie nowatorskiej na skalę światową metody terapii tzw. limfocytami T regulatorowymi (Treg), dzięki której udało się uzyskać remisję cukrzycy typu I u dzieci. Metodę opracowali naukowcy z kierowanej przez profesor Małgorzatę Myśliwiec Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed. A konkretnie – zespół profesora Piotra Trzonkowskiego z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii, w którym dzięki grantom naukowym wytwarzano szczepionkę Treg. Z nowatorskiego leczenia w trakcie pierwszej fazy badań klinicznych skorzystało 30 małych pacjentów. Z powodu ograniczonych możliwości laboratorium i faktu, że to cały czas etap badań, metodę można było dedykować miesięcznie jednemu–dwóm chorym, a oddziały diabetologiczne w Polsce co miesiąc kwalifikują do leczenia do pięćdziesięciorga dzieci z cukrzycą typu I. Więcej na temat gdańskiej szczepionki na cukrzycę TUTAJ

Przypominamy, iż w Gdańsku swą siedzibę ma Oddział Wojewódzki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i znajduje się przy ul. Hallera 10/12, tel. 58 344 58 48 ( wtorek 14.30-17.00 i środa10. 00-13.00 ).