• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2015 - zasady wyboru projektów do realizacji

Budżet Obywatelski 2015 - zasady wyboru projektów do realizacji

21.10.2014
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Odnosząc się do protestów wnioskodawców, których projekty nie zostały zakwalifikowane do realizacji w drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku informujemy, że wszystkie projekty, które zostały rekomendowane do realizacji, zostały wybrane zgodnie z zapisami Uchwały  Nr LII/1149/14 z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku” z uwzględnieniem poprawki z dnia 28 sierpnia 2014 r. (Uchwała Nr LVI/1316/14).

Zasady wyboru zwycięskich projektów w skrócie można ująć w słowach - nie więcej niż dwa projekty z jednej dzielnicy w okręgu konsultacyjnym przechodzą do realizacji, z wyjątkiem sytuacji gdy projekt jest wielodzielnicowy i zawiera dzielnicę, która nie wyczerpuje limitu rekomendacji dwóch dzielnic z jednego okręgu konsultacyjnego. Zmiana uchwały w zakresie  trybu rekomendacji wnoszenia projektów wspólnych przez kilka dzielnic łącznie weszła w życie 10 października 2014 r. (publikacja uchwały w dzienniku urzędowym województwa pomorskiego nastąpiła w dniu 25 września br.), a więc przed zakończeniem głosowania mieszkańców nad projektami i ostatecznym ogłoszeniem listy wybranych projektów. Zmiana zapisów uchwały  nie miała zatem żadnego wpływu na proces i wynik głosowania mieszkańców.

Powyższe zasady, aczkolwiek brzmią skomplikowanie mają jednak na celu ważną rzecz - zwiększenie szans projektów z dzielnic  mniejszych lub mniej aktywnych. To także odpowiedź na głosy strony społecznej, która zwracała uwagę na mniejsze szanse części dzielnic. Dzięki powyższym zapisom w okręgu drugim do realizacji przeszedł Sportpark przy ul. św. Barbary na Śródmieściu, a w okręgu VI Oliwa nie zdominowała pozostałych dzielnic. Wątpliwości budzi wybór w okręgu czwartym - rozłożenie głosów przyniosło zwycięstwo projektom wielodzielnicowym, wyczerpując tym samym zasadę dwóch dzielnic z okręgu. Każda dzielnica wystąpiła co najmniej 2-krotnie, a Wrzeszcz Górny i Dolny oraz Brętowo weszły po raz trzeci tylko dlatego, że Młyniska i Strzyża mogły zostać zakwalifikowane po raz drugi. Każdy kolejny projekt łamał by jednak zasadę dwóch projektów z dzielnicy.

Największe wątpliwości budzą jednak wnioski złożone we wszystkich dzielnicach - sterylizacja kotek i kastracja kocurów. Projekt budżetu jest skierowany do wszystkich mieszkańców, którzy mają prawo i możliwość składania dowolnych pomysłów, co także jest kierunkiem zmian postulowanym po pierwszej edycji - zniesienie zakresu tematycznego projektów. Fakt, że mieszkańcy aktywizują się wokół pewnych projektów jest jedną z głównych zalet idei budżetu obywatelskiego, jednak nie ma jeszcze możliwości by wszystkie pomysły miały szanse na realizację. Należy także podkreślić, że poza budżetem obywatelskim istnieją jeszcze inne formy finansowania projektów mieszkańców np. konkursy grantowe, fundusze Rad Dzielnic.

Podsumowując - druga edycja budżetu obywatelskiego w Gdańsku kończy się, mieszkańcy głosowali według własnych preferencji, które jak widać mogą dać zaskakujące efekty. Niemniej jednak są to głosy ważne i zobowiązujące. Sposób przeprowadzenia konsultacji cały czas ewoluuje. Przed nami etap podsumowań i wniosków, także mieszkańców, do kolejnych edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku.

Maciej Kukla
kierownik Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych
Wydział Rozwoju Społecznego