• Start
  • Wiadomości
  • Radni zadecydowali: pieniądze na zabytki, boiska i kulturę

Radni zadecydowali: pieniądze na zabytki, boiska i kulturę

Będzie Aleja Zasłużonych na Srebrzysku, pieniądze na uratowanie Bramy Nizinnej oraz Szańca Jezuickiego, a także finansowe wsparcie dla instytucji kultury. To niektóre z decyzji, jakie zapadły na XIX zwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w czwartek, 3 marca.
03.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Radni miasta Gdańska w sali obrad Nowego Ratusza w Gdańsku, podczas XiX zwyczajnej sesji RMG.

Podczas czwartkowego posiedzenia radni większością głosów zatwierdzili zmiany w tegorocznym budżecie miasta. Zgodzono się na przekazanie środków m.in. na prace ratownicze dla Bramy Nizinnej oraz Szańca Jezuickiego

Dzięki finansowemu wsparciu w Bramie Nizinnej będzie można przeprowadzić remont sklepienia, prace konserwatorskie elewacji i sklepienia, roboty izolacyjne oraz wymianę okien i drzwi. Poza tym zagospodarowany zostanie podziemny łącznik, który umożliwi swobodne przemieszczanie się między kondygnacjami Dolnej Bramy i... ulokowanie w nim kawiarni. Na ten projekt przeznaczono 4,5 mln złotych.

Na prace ratownicze Szańca Jezuickiego przekazano 1,5 mln zł. W wyniku awarii wodociągu zaopatrującego budynki mieszkalne przy ul. Kolonia Anielinki, zalana została spora część suchej fosy w północnej części Szańca Jezuickiego. Wyciek wody, przedostający się do wnętrza fosy przez fundamenty muru oporowego przeciwskarpy, spowodował jego podmycie i zagrożenie dla całej konstrukcji. Konieczna jest m.in.wymiana awaryjnego wodociągu oraz wykonanie tymczasowego podparcia muru od strony fosy.


Na dom pomocy i boiska

1,5 mln złotych przeznaczono także na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” przy ul. Hożej 4. Obiekt zyska dodatkowe 500 m kw. powierzchni. Przy okazji zmodernizowany zostanie dach, a także wymieniona elewacja i ogrodzenie obiektu.

Poza tym ponad 3,5 mln złotych trafi do Programu Budowy i Modernizacji Boisk, m.in. na unowocześnienie istniejących boisk przyszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 24 oraz nr 40. Powstaną tu boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej wraz z ogrodzeniem, odwodnieniem i oświetleniem. Do tego zbudowane będzie boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8, a także wymieniona zostanie nawierzchnia sportowa, wraz z wykonaniem systemu podgrzewania płyty boiska oraz  urządzeń lekkoatletycznych, przy ul. Traugutta 29.


Grzegorz Strzelczyk, szef klubu radnych PiS, dopytywał, czy dofinansowanie koncertu Nigela Kennedyego i Cappeli Gedanensis jest rzeczywiście konieczne.

Sporo pytań o kulturę

Zapis w uchwale budżetowej mówiący o zwiększeniu dotacji o 50 tys. złotych dla Cappelli Gedanensis sprowokował radnych klubu PiS do wielu pytań. Środki te zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów organizacji koncertu popularnego skrzypka, Nigela Kennedy’ego, z udziałem Cappeli Gedanensis. To wydarzenie będzie promocją Cappelli oraz miasta Gdańska na arenie międzynarodowej. Koncert zaplanowany jest bowiem w ramach światowej trasy koncertowej promującej płytę artysty. Radni PiS dopytywali jednak o cel jego dofinansowania z publicznych środków.

- Capelli Gedanensis zależy na tym, by zagrać z tym skrzypkiem. To dla nich prestiż. Capella robi dużo dla uświetnienia kultury w naszym mieście, i poza jego granicami. O ten występ zabiegano od wielu miesięcy - tłumaczył prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Teresa Blacharska, skarbnik miasta, podkreślała, że Capella nie dostaje extra pieniędzy. - To instytucja kultury miejskiej. Czy to dużo na promocję zespołu, który organizuje tyle koncertów przy okazji innych uroczystości? - pytała retorycznie Blacharska.

- Capella robi dużo dla uświetnienia kultury w naszym mieście, i poza jego granicami. O ten występ zabiegano od wielu miesięcy - tłumaczył Paweł Adamowicz. Obok prezydenta stoi dyr. Anna Czekanowicz-Drążewska.

Radni zgodzili się na przekazanie z budżetu Gdańska 3 mln złotych na realizację projektów instytucji kultury zarządzanych przez Województwo Pomorskie. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na obchody jubileuszu 70-lecia Teatru Wybrzeże, premierę spektaklu "Tristan i Izolda" w Operze Bałtyckiej, koncerty organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką czy prace związane z tworzeniem Oddziału Muzeum Sztuki Współczesnej przez Muzeum Narodowe.

Przy projekcie uchwały w tej sprawie radni nawiązali do głośnego w ostatnich dniach protestu głodowego pracowników Opery Bałtyckiej. Radny PO, Mirosław Zdanowicz, podkreślał, że wynagrodzenia w wysokości 2 tys. brutto są tragiczne.

Anna Czekanowicz-Drążewska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury, tłumaczyła, że miasto dotuje konkretne realizacje artystyczne.

- Nie możemy wspierać Urzędu Marszałkowskiego w zakresie wynagrodzeń. Z naszych informacji wynika, że strajkuje dwóch artystów i jeden pracownik obsługi technicznej. Kwota 2 tys. brutto to wynagrodzenie zasadnicze. Artyści, za każdy występ, dostają dodatkowe pieniądze, ich wysokość zależy m.in. od tego jak długo i jak często grają na scenie. Ostateczne wynagrodzenia artystów są wyższe niż 2 tys. złotych brutto - tłumaczyła dyrektor Czekanowicz-Drążewska, przypominając też, że obecny dyrektor opery kończy pracę w sierpniu, a nowy ma objąć stanowisko we wrześniu br.
 

- Czy to dużo na promocję zespołu, który organizuje tyle koncertów przy okazji innych uroczystości? - wtórowała prezydentowi Adamowiczowi skarbnik Teresa Blacharska.

Aleja Zasłużonych na Srebrzysku

W Gdańsku, na cmentarzu Srebrzysko, powstanie Aleja Zasłużonych. Będzie to miejsce pochówku dla osób zasłużonych dla podnoszenia rangi Gdańska, zarówno w kraju jak i za granicą. Chodzi o osoby zasłużone m.in. dla rozwoju nauki, kultury, oświaty, służby zdrowia, gospodarki, czy bohaterów walk o wolność i niepodległość Gdańska. Michał Szymański, kierownik Działu Estetyzacji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, podczas czwartkowej sesji przypominał radnym, że obecnie w mieście nie ma takiego miejsca, a zasłużeni mieszkańcy są "rozproszeni" na kilku cmentarzach.

- Istnieje potrzeba uhonorowania osób zasłużonych dla Gdańska. Dlatego takie miejsce chcemy stworzyć na Cmentarzu Centralnym na Srebrzysku, przy głównej alei cmentarza, na wprost głównej bramy wejściowej – tłumaczył radnym Szymański.

Jeżeli miejsc zabraknie, wówczas podobna aleja powstanie na Cmentarzu Łostowickim.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie