Oddaj krew, przejedziesz się na kole widokowym na Wyspie Spichrzów

Osoby, które w sobotę 27 sierpnia 2016 roku odwiedzą Wyspę Spichrzów, mogą wykonać badania profilaktyczne i oddać krew. Każdy krwiodawca otrzyma bilet na przejażdżkę na kole widokowym AmberSky. Liczy się każda oddana jednostka krwi - obecnie na Pomorzu brakuje krwi w sześciu na osiem grup. Stan alarmowy jest w przypadku czterech: 0 Rh-, BRh +, BRh -, AB Rh -

Oddaj krew, przejedziesz się na kole widokowym na Wyspie Spichrzów
A
A
data publikacji: 26 sierpnia 2016 r.

Krwiobus RCKiK w Gdańsku. Wówczas krew oddawali pracownicy Urzędu Miejskiego - w sobotę, na Wyspie Spichrzów będzie mógł każdy i jeszcze skorzysta z wielkiej turystycznej atrakcji.
Krwiobus RCKiK w Gdańsku. Wówczas krew oddawali pracownicy Urzędu Miejskiego - w sobotę, na Wyspie Spichrzów będzie mógł każdy i jeszcze skorzysta z wielkiej turystycznej atrakcji.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Obok koła na Wyspie Spichrzów w sobotę od godz. 11.00 do 15.30 bedzie stał krwiobus czyli mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

- Nasi pracownicy będą czekali na krwiodawców - mówi Małgorzata Dejdo z gdańskiego RCKiK. - Liczymy, że taka atrakcja jak darmowy bilet na przejażdżkę przyciągnie tłumy. Cały czas bardzo wiele osób oddaje krew honorowo nie oczekując na prezenty czy jakieś inne profity, ale dla wielu będzie to na pewno dodatkowy bodziec, żeby oddać krew. A my tej krwi potrzebujemy jak najwięcej, szczególnie latem.

Wakacje to czas, kiedy stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, nie ma też studentów, którzy chętnie zgłaszają się do punktów pobrań. Wszyscy więcej podróżują, więc w tym okresie jest dużo więcej niż zwykle wypadków komunikacyjnych, często bardzo dramatycznych, z kilkorgiem poszkodowanych, którzy potrzebują co najmniej kilkunastu jednostek krwi.

Dlatego gdański RCKiK proponuje coraz więcej akcji promocyjnych, dzięki którym może pozyskać nowych krwiodawców i angażuje się w akcje jak "Koło Życia" Firmy SkyWheels Poland właściciela koła widokowego na Wyspie Spichrzów. Jak mówi Anna Kowalska z firmy SkyWheels Poland wakacje powinny być przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. Akcja "Koło Życia" ma pokazać, że w miejscu kojarzonym z rozrywką, czyli przy kole widokowym AmberSky, można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Każdy, kto zdecyduje się dołączyć do „Koła Życia” i oddać krew otrzyma darmowy bilet na przejażdżkę AmberSky. Na miejscu na wszystkich chętnych czekać będą także stanowiska medyczne, przy których będzie można wykonać badania profilaktyczne: zmierzyć ciśnienie i tętno, sprawdzić poziom cukru we krwi. Na miejscu obecni będą także ratownicy medyczni, którzy nauczą chętnych zasad udzielania pierwszej pomocy. 

Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu, zjeść lekkie śniadanie i stawić się przy kole widokowym na Wyspie Spichrzów.

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora