• Start
  • Wiadomości
  • Idzie nowe. Kto będzie rządził radiem i telewizją w Gdańsku?

Idzie nowe. Kto będzie rządził radiem i telewizją w Gdańsku?

Jednym ze skutków jesiennych wyborów parlamentarnych jest kadrowe trzęsienie ziemi w kraju. Także Radio Gdańsk i TVP Gdańsk czekają na nowych prezesów. W kuluarach mówi się o Andrzeju Liberadzkim i Joannie Strzemiecznej.
14.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czy wkrótce TVP Gdańsk będzie nadawać wiadomości o dobrej zmianie?

Częścią tzw. dobrej zmiany wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość jest przejęcie mediów publicznych i wyrzucanie dotychczasowych prezesów, a także części dziennikarzy, reporterów i wydawców - i zastępowanie ich tymi, którzy sympatyzują z polityczną prawicą.

Zmiana dokonała się już w centrali. Przypomnijmy, że nowy preses TVP Jacek Kurski (zresztą gdańszczanin) został mianowany na to stanowisko decyzją ministra skarbu, bez konkursu czy konsultacji, co wielu publicystów i polityków, także poza Polską, uznało za działanie antydemokratyczne (poprzedni prezes TVP, Janusz Daszczyński, wygrał konkurs na to stanowisko, pokonując 15 kandydatów). Kurski zdążył już zwolnić dziesiątki osób, w tym tak znane postaci, jak Beata Tadla czy Piotr Kraśko (Tomasz Lis został zwolniony przez poprzedniego prezesa Janusza Daszczyńskiego) czy szefowa TVP Kultura Katarzyna Janowska. Zresztą lista zwolnionych przez nowe PiS-owskie władze TVP jest dłuższa, i są na niej m.in. Justyna Dobrosz-Oracz, Jarosław Kulczycki, Milena Kruszniewska, Mirosław Cichy, Jacek Tacik, Kamil Dziubka, Hanna Lis, Andrzej Fidyk (za porozumieniem stron) i wielu innych. Zwolnionych dziennikarzy, z wieloletnim doświadczeniem, zastępują nowe twarze i mniej doświadczeni reporterzy, m.in. z TV Trwam, TV Republika i "Naszego Dziennika". Wraca także, jako publicysta, Jan Pospieszalski (do TVP1) oraz Krzysztof Skowroński (TVP Info). Podobnie w Polskim Radiu, gdzie stanowiska stracili m.in. Magda Jethon, szefowa “trójki” (ona odeszła jednak za porozumieniem stron) oraz dyrektor Programu Pierwszego Kamil Dąbrowa. PiS szykuje także tzw. "dużą ustawę medialną", według której wszyscy dziennikarze mediów publicznych mieliby być zwolnieni, a zatrudnieni ponownie tylko ci, którzy przejdą PiS-owską weryfikację. Nadzór nad mediami miałaby wtedy sprawować pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych, która czuwałaby, żeby polskie media respektowały wartości "narodowe i chrześcijańskie". 

Oddziały lokalne radia i telewizji naturalnie muszą czekać nieco dłużej na tzw. dobrą zmianę, ale wszyscy i tak się jej wkrótce spodziewają. Kilka dni temu “Gazeta Wyborcza Trójmiasto” podała, że nowym prezesem Radia Gdańsk miałby zostać, w miejsce Lecha Parella, Andrzej Liberadzki. - Nie komentuję - mówi nam Liberadzki.

68-letni Liberadzki to dziennikarz i menedżer, który w latach 90. był redaktorem naczelnym “Dziennika Bałtyckiego”. Był także doradcą ds. mediów w gabinecie premiera Jerzego Buzka. Później stał także na czele spółki Skarbu Państwa wydającej dziennik “Rzeczpospolita”. W roku 2009, z nadania PiS, zasiadł w radzie nadzorczej Polskiego Radia.

Liberadzki to były opozycjonista, bliski przyjaciel Macieja Łopińskiego, który jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a wcześniej pełnił taką samą funkcję w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

Tymczasem jeśli chodzi o TVP Gdańsk, to spekuluje się, że duże szanse na bycie nową prezes, w miejsce dotychczasowego Marka Wałuszko, ma Joanna Strzemieczna.

- Jest zaprzyjaźniona z Jackiem Kurskim, który uparł się, by to ona została tutaj nową szefową - twierdzi jeden z rozmówców portalu gdansk.pl. - Pomorscy działacze PiS wcale nie są przekonani, że to dobre rozwiązanie, bo Strzemieczna już raz była w Gdańsku szefową i nie wszyscy wspominają to dobrze. Wygląda na to, że Kurski postawi na swoim.

Strzemieczna jednak, w rozmowie z gdansk.pl, mówi, że nic o tym nie wie. - Wróciłam do TVP po siedmiu latach przerwy i zajmuję się produkcją i montażem programu kulturalnego “Sztuki piękne” - mówi Strzemieczna. - To mnie teraz pochłania. Wczoraj skończyłam montaż nowego odcinka. Polecam wszystkim, to dobry program.

Rzeczywiście, Strzemieczna reżyseruje program o kulturze, którego współprowadzącą jest zresztą nasza redakcyjna koleżanka Agata Olszewska (emisje: czwartki, godz. 19.15) oraz jej ojciec Tomasz Olszewski z Radia Gdańsk.

Strzemieczna była dyrektorem Telewizji Gdańsk za poprzednich rządów PiS, od stycznia 2006 roku. Za jej kadencji prokuratura prowadziła dochodzenie w kwestii nadużyć finansowych w TVP Gdańsk - po negatywnym raporcie NIK na ten temat - ale sprawę umorzyła.

Radio Gdańsk: tam również czekają w niepewności. Kto przyjdzie i co zrobi?

TV

Mevo się kręci!