• Start
  • Wiadomości
  • Jakie powietrze w mieście? Informacja na przystankach tramwajowych i autobusowych

Jakie powietrze w mieście? Informacja na przystankach tramwajowych i autobusowych

Gdańsk od 2 marca 2018 r. testuje nowy system ostrzegania przed stężeniami pyłu PM10 - na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej zamontowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych, oprócz godzin kursowania pojazdów, pojawiają się komunikaty o bieżącym stanie powietrza.
05.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nie tylko informacje o rozkładzie jazdy, opóźnieniach i awariach - od 2 marca 2018 r. w Gdańsku na przystankach autobusowych można sprawdzić także jakość powietrza

Gdańsk, co prawda, w raportach dotyczących jakości powietrza, na tle innych miast Polski, takich jak Warszawa czy Kraków, radzi sobie bardzo dobrze, ale i on nie jest wolny od zanieczyszczeń powietrza. Problemowi złej jakości powietrza poświęcona była m.in. druga edycja gdańskiego Panelu Obywatelskiego - konsultacji społecznych z udziałem specjalistów oraz wybranej losowo grupy mieszkańców. 


Zobacz relację: Czyste powietrze. Druga edycja panelu obywatelskiego [RELACJA WIDEO]


Spotkania w ramach panelu odbyły się w marcu i kwietniu ubiegłego roku. Poruszono podczas nich takie kwestie, jak już wprowadzone w Gdańsku działania na rzecz poprawy jakości powietrza, i rozwiązania na przyszłość.

Jeden z efektów zorganizowanego przez Miasto panelu można oglądać od 2 marca 2018 r. Komunikaty informujące o stężeniu pyłu PM10 pojawiły się na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej znajdujących się przy przystankach tramwajowych i autobusowych - m.in. na przystanku „Przeróbka” i „Wojska Polskiego”.


Komunikaty pojawiły się m.in. na przystanku 'Wojska Polskiego'. Można z nich wyczytać średniogodzinne stężenie pyłu PM10

- Od dzisiaj na tablicach informacyjnych na gdańskich przystankach testujemy prezentację danych dotyczących zanieczyszczenia pyłem PM 10. Na razie z jednego punktu pomiaru, w przyszłości chcemy, aby pojawiła się informacja z pozostałych. Obok podajemy również normy: polską i Światowej Organizacji Zdrowia - poinformował na swoim Facebooku wiceprezydent Piotr Grzelak, w piątek, w 2 marca.

Dane informują o średniogodzinowym stężeniu pyłu PM10. Normy maksymalnego stężenia pyłu podawane obok dla porównania, pochodzą z rozporządzenia Ministra Środowiska z 10 września 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (norma wynosi 300 μg/m3 - średniodobowo) oraz Światowej Organizacji Zdrowia - która ogłasza poziom alarmowy, gdy średniodobowe stężenie pyłów utrzymuje się na poziomie 50 μg/m3 przez 3 dni.


Podawane są również normy polskie i światowe poziomu zanieczyszczenia powietrza

Komunikaty są obecnie w fazie testów, sprawdzana jest m.in. ich czytelność. Być może będą podawane w krótszej formie. W przyszłości zmieni się także na pewno sposób pozyskiwania danych - obecnie, jak podał wiceprezydent, pochodzą tylko z jednej stacji pomiarowej - w przyszłości informacje o stanie powietrza w Gdańsku będą zbierane z aż 12. punktów.

Na razie system ostrzegania pojawi się tylko na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej. Czy takie informacje mogłyby się pojawiać również w pojazdach? Mogłyby, ale jak wyjaśnia wiceprezydent Grzelak, realizacja tego pomysłu byłaby trudna, bowiem dane do wyświetlaczy w pojazdach są ładowane w zajezdni, a chodzi to, żeby - podobnie jak dane dotyczące kursowania tramwajów - pojawiały się w czasie rzeczywistym. Obecnie komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza aktualizowane są codziennie, w godz. 5-22.

Stan powietrza na bieżąco można sprawdzić także na portalu Gdańsk.pl.



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?