Ferie w Pomorskiem. Milion od miasta na zajęcia w Gdańsku

Ferie zimowe - dla uczniów wyczekiwana przerwa od szkoły, dla rodziców, zwłaszcza młodszych dzieci, problem: jak zapewnić im opiekę, gdy nie można wziąć urlopu. Nie każdą rodzinę stać na opłacenie zimowiska czy komercyjnej półkolonii. W sukurs zatroskanym przychodzą gdańskie szkoły, placówki edukacyjne i kulturalne, które przygotowały bogatą ofertę zajęć.
11.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Centrum Hewelianum można przymierzyć się do kariery chemika.

 

Tegoroczna oferta zajęć jest zdecydowanie bogatsza niż w poprzednich latach, udało się bowiem skoordynować pracę wszystkich instytucji miejskich, działających także na rzecz najmłodszych mieszkańców. Choć dwutygodniowe zimowe wakacje w województwie pomorskim rozpoczynają się dopiero 15 lutego 2016 r., to zapisy na zajęcia rozpoczęły się już 4 stycznia: Ferie zimowe. Gdańsk atrakcyjny nie tylko latem.

- W tym roku z dużym wyprzedzeniem rozpoczęliśmy rekrutację, by rodzice mieli czas na decyzję, gdzie swoją pociechę skierować na zajęcia i w ten sposób zapewnić dziecku opiekę w ciągu dnia - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Miejskie instytucje w sumie mają na swoich zajęciach co najmniej 4 tys. miejsc dla dzieci.

- Przygotowanie tej oferty wynika z rozmów z mieszkańcami, w tym członkami Forum Rad Szkół i Rad Rodziców, którzy prosili nas o ośmiogodzinny tryb zajęć - zaznacza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. - Chodzi o to, by rodzice i opiekunowie mogli spokojnie pójść do pracy, wrócić z niej i odebrać dziecko. W tym roku po raz pierwszy zajęcia będą dostępne w każdej dzielnicy Gdańska, nawet w tych, w których nie ma szkół prowadzonych przez gminę. Rodzicom zależało na tym, by dzieci pozostawały jak najbliżej domów.

Na organizację ferii zimowych miasto wyda w tym roku ponad milion złotych. Połowa zostanie wydana na zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych. Miejsc powinno wystarczyć dla wszystkich chętnych.

 

Sportowo

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji proponuje m.in. „Basen za zeta” na pływalni przy ul. Chałubińskiego. Odbywa się tu nauka nurkowania, zajęcia zimowej szkoły ratownictwa i podwodnego hokeja. Do obiektu MOSiR-u przy ul. Traugutta można przyjść na lekcje judo, a do tego przy ul. Dąbrowszczaków - na zajęcia z badmintona i tenisa ziemnego. Te zajęcia będą bezpłatne.

Twoje dziecko rozpiera energia? Zapisz je na „Basen za zeta”.

 

Kulturalnie

Gdański Archipelag Kultury przygotował ofertę dla młodszych i starszych uczniów: warsztaty i imprezy kulturalne, w tym koncerty, bale i przedstawienia teatralne. Zajęcia są prowadzone w ośmiu filiach GAK. Można wziąć udział w całodziennym cyklu, obejmującym sześć-osiem godzin atrakcji, albo w pojedynczych warsztatach trwających godzinę-dwie. Archipelag opiekuje się też miejskim lodowiskiem na placu Zebrań Ludowych. Każdy ma okazję pojeździć albo nauczyć się jazdy na łyżwach na różnych stopniach zaawansowania.  

 

Naukowo

Centrum Hewelianum przygotowało na ferie specjalny program. W planie m.in. widowiskowe pokazy naukowe ze sporą dawką eksperymentów, które będzie można przeprowadzać samodzielnie. Będzie można też poznać dwóch nowych mieszkańców Hewelianum: roboty wzrostu trzylatka. Reagują one na konkretne hasła, rozpoznają twarze, rozmawiają, ćwiczą tai chi, wykonują różne polecenia i... mają łaskotki. Ze wszystkich atrakcji Hewelianum będzie można skorzystać w ramach biletu wstępu (bilet normalny 12-13 zł, ulgowy 9-10 zł, w zależności od wystawy).

 

Kreatywnie

Europejskie Centrum Solidarności przygotowało dla grup zorganizowanych półtoragodzinne warsztaty. ECS stawia na rozwój pasji związanych ze sztuką i myśleniem abstrakcyjnym. Dzieci będą m.in. przygotowywać tabliczki z hasłami poświęconymi przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Będzie też odniesienie do Młodego Miasta, ponieważ najmłodsi będą tworzyć... wymarzoną dzielnicę.

 

Sprawdź ofertę wszystkich placówek:

Ferie w mieście


TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo