• Start
  • Wiadomości
  • Europejski Kongres Finansowy. Kładka na Ołowiankę z nagrodą

Kładka na Ołowiankę wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Finansowego

We wtorek, 19 czerwca, podczas prestiżowego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Twórcy Przestrzeni” organizowanego przez redakcję "Rzeczpospolitej". Wyróżnienie w kategorii „Projekty użyteczności publicznej” otrzymała Kładka na Ołowiankę!
19.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kładka prowadząca na Ołowiankę w tym roku obchodzi swoje pierwsze urodziny!
Kładka prowadząca na Ołowiankę w tym roku obchodzi swoje pierwsze urodziny!
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- W ostatnim czasie Kładka zyskała bardzo duże uznanie w oczach mieszkańców - cieszy się Katarzyna Drozd-Wiśniewska z Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Gdańska, która odebrała nagrodę. - Na początku, kiedy planowaliśmy tę inwestycję, pojawiały się kontrowersje. Zastanawiano się, czy jest potrzebna, czy nie. Po roku funkcjonowania i użytkowania jej widzimy, że świetnie się wpisała w krajobraz. Usprawniła przemieszczanie się mieszkańców i turystów na drugą stronę Motławy, którzy łatwiej mogą korzystać z oferty kulturalnej i gastronomicznej. Przyczynia się również do ograniczenia ruchu samochodowego w historycznym centrum miasta. To bardzo pozytywnie wpływa na rozwój miasta. Warto też wspomnieć, że w reprezentatywnym badaniu ankietowym gdańszczanie wskazali budowę kładki jako jeden z trzech największych sukcesów miasta w 2017 r.

Konkurs „Twórcy przestrzeni” jest wspólną inicjatywą „Rzeczpospolitej”, Heritage Real Estate i Centrum Myśli Strategicznych, a patronuje mu Bank Światowy. Ma na celu wyróżnienie inwestorów i deweloperów, którzy wyznaczają na polskim rynku nieruchomości nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, stosują rozwiązania proekologiczne oraz uwzględniają potrzeby społeczne.

- Rynek nieruchomości w Polsce bije rekordy w wielu kategoriach. Ważne, by w tej inwestycyjnej i sprzedażowej gorączce nie zagubić kluczowej kwestii - podkreślają organizatorzy konkursu. - Budynki - i szerzej, przestrzeń - powinny być, niezależnie od pełnionej funkcji, przyjazne ludziom i środowisku. Inwestycje powinny wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju miast, czyli ośrodków kultury i nauki, przemysłu i produktywności, gdzie rodzą się nowe pomysły i więzi społeczne. Tym się kierowaliśmy, inicjując konkurs „Twórcy przestrzeni”.

Nagrody wręczano w pięciu kategoriach: „Projekty mieszkaniowe - zrealizowane” (nominowane inwestycje: Żoliborz Artystyczny, Osiedle Mickiewicza), „Projekty mieszkaniowe - w trakcie realizacji” (nominowane inwestycje: Jaśminowy Mokotów, IDEA), „Projekty użyteczności publicznej - zrealizowane” (nominowane inwestycje: Kładka nad Motławą, Dom Kultury Kadr), „Projekty komercyjne - zrealizowane” (nominowane inwestycje: Warsaw Spire, Gdański Business Center, Hala Koszyki) oraz „Projekty komercyjne - w trakcie realizacji” (nominowane inwestycje: The Warsaw HUB, Varso, Folwark Łochów).

Wyróżnienie w kategorii „Projekty użyteczności publicznej - zrealizowane” powędrowała do Gdańska za inwestycję „Kładka na Ołowiankę”.

Wręczenie nagród w konkursie „Twórcy przestrzeni” odbyło się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego 2018, w Sheratonie w Sopocie
Wręczenie nagród w konkursie „Twórcy przestrzeni” odbyło się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego 2018, w Sheratonie w Sopocie
Fot. Agata Olszewska / www.gdansk.pl

Czytaj też: Kładka na Ołowiankę z kolorowymi balonami na pierwsze urodziny

Przy okazji, Katarzyna Drozd-Wiśniewska zdradziła plany Gdańska odnośnie kolejnych tego typu projektów. - Realizujemy szereg takich projektów, również w partnerstwie publiczno-prywatnym. Wśród nich jest zabudowa Wyspy Spichrzów i rozpoczęcie budowy drugiej kładki, realizujemy też inwestycje w oparciu o technologie pasywne - mowa o kilku projektach przedszkoli i żłobków - wymienia. - Obecnie jesteśmy w trakcie budowy szkoły drewnianej w technologii pasywnej, na 750. uczniów. To pozwoli przynieść oszczędności w późniejszym utrzymaniu tych placówek. Myślę, że ciekawą inwestycją jest także dom ekologiczny z mieszkaniami wspomaganymi, który pozytywnie wpływa na środowisko i zrównoważony rozwój, z drugiej strony spełnia ważną rolę społeczną - mieszkania przekazujemy osobom najbardziej potrzebującym.

Rozstrzygniecie konkursu odbyło się we wtorek, 19 czerwca, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Zobacz: W Gdańsku specjaliści rozmawiali o katastrofie demograficznej. Są rozwiązania

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim