• Start
  • Wiadomości
  • Co zdarzyło się 36 lat temu w Stoczni Gdańskiej im. Lenina? Opowiedzą bohaterowie tamtych wydarzeń!

Co zdarzyło się 36 lat temu w Stoczni Gdańskiej im. Lenina? Opowiedzą bohaterowie tamtych wydarzeń!

Miało ich być pięciu, przyszło dwóch. Lech Wałęsa gubił ogon SB, więc się spóźnił. Dowiedz się od świadków, jak zaczął się i jak przebiegał sierpniowy strajk w 1980 roku. Strajk, który zmienił cały świat. Już w tę niedzielę, 14 sierpnia!
12.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To oni rozpoczęli strajk, który zmienił cały świat. Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak i Bogdan Felski

O piątej rano 14 sierpnia 1980 roku przed stoczniową bramą zameldowali się Jerzy Borowczak i Ludwik Prądzyński. Młodzi działacze Wolnych Związków Zawodowych (WZZ). Borowczak miał 21 lat i był kowalem okrętowym. Pracował na wydziale K5.

Miało ich przyjść pięciu, ale Bogdan Felski się spóźnił, Bogdan Borusewicz przyszedł dopiero dwa dni później, w sobotę, a Lech Wałęsa był w stoczni o godz. 10.30, bo musiał gubić esbeckie ogony i zmieniać tramwaje.

- Ja byłem młodym chłopakiem i w ogóle dobrze, że dotrwałem bez Wałęsy do tej 10.30 i że utrzymałem strajk - wspomina Borowczak. - Stałem na koparce i widziałem, jak Wałęsa biegnie za płotem. Dobrze, że przyszedł, bo to jego charyzma nas scaliła. 
 

Lech Wałęsa - bez niego nie byłoby strajku w sierpniu 1980 roku

Między 5 a 6 rano stoczniowcy przebierali się z eleganckich ubrań w stare, zniszczone, zabrudzone ubrania do pracy. - Nie wiem, czy pracował pan kiedyś fizycznie, ale uznaliśmy, że to będzie dobry moment, gdy chłopaki przebierają się z wyjściowych ciuchów w te brudne, podziurawione, spocone. Wtedy zaczęliśmy mówić o konieczności podwyżek, szacunku do naszej pracy, o dodatku drożyźnianym. Chwyciło! - wspomina Borowczak.

Borwoczak wziął swoje “wojsko”, czyli stoczniowców z wydziału K5 i poszedł na wydział K3, do Prądzyńskiego. Za chwilę władze stoczni już krzyczały, by przerwać strajk i wrócić do pracy. Zrobiło się gorąco.
 

Tablice z 21 postulatami odręcznie namalowanymi podczas strajków w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Co było dalej? Wiadomo: podpisanie Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia 1980. A w międzyczasie? Uczestnicy tamtych wydarzeń opowiedzą o tym w niedzielę, 14 sierpnia, od godziny 6 rano do godz. 14, podczas spacerów po stoczni przygotowanych przez Europejskie Centrum Solidarności.  

O godz. 6 rano o historycznych wydarzeniach opowiedzą Jerzy Borowczak oraz Ludwik Prądzyński, którzy w 1980 roku poprowadzili przez stocznię pierwszych strajkujących robotników.

O godz. 9.00 organizatorzy zapraszają na spacer rowerowy śladami strajkujących stoczniowców. Toue De Stocznia to okazja, by poznać stoczniowe miejsca dotąd na co dzień niedostępne i nieznane zwiedzającym.

Od godz. 11 śladami swoich wspomnień, ścieżką Spacerów Subiektywnych, po wystawie stałej oprowadzać będą świadkowie historii: prof. Jadwiga Staniszkis, Maciej Pietrzyk, Wojciech Charkin oraz Zdzisław Andrzej Fic. 

Wstęp wolny z koniecznością rezerwacji miejsc. 

Sierpień 2015. Prezydent RP Andrzej Duda i Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zwiedzają Europejskie Centrum Solidarności w towarzystwie Dyrektora ECS Basila Kerskiego w 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Szczegółowy program:

Wydarzenie: STRAJK! POCZĄTEK

termin | 14 sierpnia 2016, niedziela

miejsce | Stocznia Gdańska, ECS

wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC → formularz

szczegóły | ecs.gda.pl/title,STRAJK!_POCZATEK,pid,1170.html

kontakt | Adam Cherek, Dział Archiwum i Organizacji Wystaw ECS, e-mail: a.cherek@ecs.gda.pl, tel.: 58 772 40 64


PROGRAM

→ START

czyli przywódcy sierpniowych strajków oprowadzają po Stoczni Gdańskiej

6.00 / zbiórka przy historycznej Bramie nr 2


→ TOUR DE STOCZNIA

nieśpieszne rowerowe zwiedzanie Stoczni Gdańskiej

9.00 / zbiórka przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970


→ SPACERY SUBIEKTYWNE PO WYSTAWIE STAŁEJ

11.00 / prof. Jadwiga Staniszkis

12.00 / Maciej Pietrzyk

13.00 / Wojciech Charkin

14.00 / Zdzisław Andrzej Fic



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?